Magyar diákok az erfurti szakácsolimpián
Több mint ezer szakácsot és cukrászt várnak a világ minden tájáról az október 19-22. között megrendezendő XXII. Nemzetközi Erfurti Szakács- és Cukrászolimpiára. A Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) csapata és a magyar nemzeti szakácsválogatott október 3-án utolsó alkalommal süti-főzi végig 110 vendég számára a - még titokban tartott - három fogásból álló, érmekre pályázó menüsort.
120 milliárd forintot öntenek az oktatásba
Közoktatási és közművelődési célokra 37 milliárdot fordít az állam költségvetéséből jövőre, amit további 90-95 milliárd forintos uniós támogatás egészít ki - mondta el Hiller István oktatási és kulturális miniszter október 1-jén, miután Gyurcsány Ferenc kormányfő részvételével pedagógiai szervezetek vezetőivel tárgyalt az Új tudás programról.
Az Akadémián írják az Akadémiai törvényt
A Magyar Tudományos Akadémia elnöke a szeptember 30-i elnökségi ülés nyomán elsőként az Akadémiai Törvény módosításának helyzetéről adott tájékoztatást október 1-jén. Pálinkás József elmondta, a Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL. törvény számos kérdésben idejétmúlttá vált.
Iskola a Skanzenben
A Skanzen kezdeményezésére keret-megállapodást írtak alá október 1-jén a múzeumban, amely az intézmény és a szentendrei iskolák között jött létre. A szakmai kapcsolat, mely Szentendre Város Önkormányzata és civil kezdeményezés támogatásával jött létre, közvetlen célja a város és a kistérségi települések jövendő nemzedékének környezeti és honismereti nevelése.
Megszületett Románia első, államilag elismert magyar egyeteme
A román képviselőház többszöri elnapolás után kedden végre jóváhagyta a Partiumi Keresztény Egyetem akkreditálására vonatkozó törvényt. Ez azt jelenti, hogy a döntés nyomán az eddig kizárólag a magyar állam által finanszírozott intézmény román költségvetési támogatásra is jogosult.
Kísérleti nyelvi labor diszlexiásoknak az ELTE-én
A fogyatékkal élők elhelyezkedési esélyeit segíti az IBM és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) október 1-jén aláírt együttműködési szerződése. Az informatikai cég által nyújtott támogatásból a látássérült, diszlexiás és diszgráfiás hallgatók számára alakítanak ki speciális nyelvi laboratóriumot, de a megállapodás egy féléves gyakornoki állás lehetőségét is magában foglalja. A támogatás 50 ezer eurós összegéből speciális bútorokat, informatikai eszközöket, látássérülteket segítő berendezéseket és szoftvereket vásárol az egyetem.
Kutatásra ösztönzik a magyar cégeket és egyetemeket
Megjelentek a Baross Gábor program 2008. évi régiós pályázati felhívásai, melyek az innováció jegyében többek között az egyetemek, kutatóhelyek és vállalkozások közötti tudástranszferek létrehozását támogatják.
Amikor a kockacukor lángra lobban...
Egyszerre kísértett a múlt az egyetem ódon várépületének pincebörtönében és cikázott a XXI. századi technika a modern szoftver-rendszerben szeptember 26-án a mosonmagyaróvári Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karon.
Világranglista első 50-ben a Közgáz
A Financial Times 2008-ban újra rangsorolta Európa és a többi földrész legjobb általános menedzsment mester képzéseit. A szeptember 29-én közzétett felmérés a gazdasági felsőoktatási intézmények közül a harmadik helyre helyezte a CEMS MIM (Community of European Management Schools Masters in Internatioanl Management) programot, amelyben hazánkban egyedüliként a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) vesz részt. A karrierlehetőséget és az anyagi elismerést vizsgálva a BCE Gazdálkodástudományi Karának gazdálkodási szakos nappali képzését a huszonhatodik-huszonhetedik helyre sorolta az újság.
Megoldás születhet az informatikushiányra
Az informatikai munkaerőpiacot érdekes kettősség uralja: túlkínálat és munkaerőhiány egyaránt megfigyelhető, alacsonyan képzett munkaerőből válogatni lehet, de a magas szakképzettséggel rendelkező inforamtikusokból komoly hiány mutatkozik az utóbbi időszakban. Ezen akar változtatni a NetAcademia Oktatóközpont, ahol most IT Factory néven indul szakemberképzés.
Fodor: A minőség menedzselésére nem volt alkalmas az idei felvételi
Az idei felvételi során az új pontszámítási rendszer nem szűrt, legfeljebb orientált - hangzott el az Educatio Kht. ma rendezett budapesti sajtótájékoztatóján. Az idei jelentkezési statisztikák elemzése mellett szó esett a felsőoktatást érintő legfontosabb kérdésekről.
A többnyelvűséget anyagilag is támogatja az EU
A Magyar Köztársaság támogatja Leonard Orban, az Európai Bizottság többnyelvűségi biztosának többnyelvűséggel kapcsolatos stratégiáját, amely várhatóan novemberben kerül az Európai Unió tanácsülése elé - hangsúlyozta Hiller István oktatási és kulturális miniszter szeptember 30-án, kedden Budapesten a biztossal közösen tartott sajtótájékoztatón.
Hallgatók újítják fel a sportpályát
A Nyugat-magyarországi Egyetem hallgatói a Hallgatói Önkormányzat kezdeményezésére felújítják a soproni kampusz Bajcsy-Zsilinszky utcai sportpályáját.
Mindenkit felvettek az egyetemre
Gyakorlatilag mindenkiből egyetemista lett, aki idén felvételizett - írta a keddi Magyar Nemzet. Az ok viszonylag egyszerű: a jelentkezéskor még érvényben volt a tandíjörvény, így csak az mert felvételizni, aki vállalni tudta a költségeket.
Magyarország rosszul áll a nyelvtudással
Van még hova fejlődnie Magyarországnak, az Eurobarometer legutóbbi felmérése szerint ugyanis Magyarország a tagállamok között az utolsók között van az állampolgárok nyelvtudása alapján. A magyarok mindössze 25 százaléka beszél valamilyen idegen nyelvet. A jövőben azonban ez változhat, mert az Európai Unió komoly fejlesztéseket tervez.
Közös műszaki napot szervezett az SZTE és az SKF
A műszaki területen vezető SKF szegedi képviseletével évek óta tartja a szakmai kapcsolatot a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), melynek keretében szeptember 25-én közös műszaki napot rendezett az SZTE Mérnöki Kara és a szegedi vállalkozás.
Tanulmányi diákkonferencia indul
A 2011. első félévi magyar EU-elnökségre való felkészülés jegyében a Külügyminisztérium és az EUvonal ismét megrendezi a TézEUsz tanulmányi diákkonferenciát és versenyt, Göncz Kinga külügyminiszter védnökségével. A TézEUsz 2011 - Tézisek az EU-elnökségi stratégiához verseny során a magyar és a külföldi felsőoktatásban tanuló magyar diákok összeurópai kérdésekben fejthetik ki véleményüket. A legkiválóbb pályázatot beadó diákok külföldi szakmai úton vehetnek részt és pénzjutalomban részesülnek.
Új eredmény az ELTE, MTA és CEU közös kutatásában
A Science tudományos magazin szeptember 26-i számában publikált, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Magyar Tudományos Akadémia és a CEU (Közép-Európai Egyetem) közös kutatásáról szóló cikk arról tudósít, hogy magyar kutatóknak most egy új kísérletes helyzetben is sikerült bizonyítaniuk a természetes pedagógia elvének helytállóságát, ezzel merőben új megvilágításba helyezve a fejlődéslélektan egyik klasszikus központi jelenségét.
Vállalkozz most! - vállalkozó versenyt szervez a Dreher egyetemistáknak
A Dreher Sörgyárak Zrt. immár harmadik alkalommal keresi a jövő fiatal vállalkozóit. A fiatalok számára komoly lehetőséget biztosító pályázat idei újdonsága, hogy ezúttal minden magyar felsőoktatási intézményből várják az ambiciózus hallgatók jelentkezését. A szerencsés nyertes 3,6 millió forint indulótőkét és hat hónapos szakmai tanácsadást nyer, mely segítségével beindíthatja álmai vállalkozását.
Mandur László: a jövő nagypolitikáját is befolyásolhatják a diákcsere-programok
A jövő nagypolitikáját és a későbbi nemzetközi kapcsolatokat is befolyásolhatják azok a diákcsere-programok, amelyeket az American Field Service Nemzetközi Csereprogram Alapítvány szervez - mondta Mandur László, az Országgyűlés alelnöke a kultúrák közötti párbeszéd napján tartott sajtótájékoztatón.