Nem csak Magyarországnak lenne szüksége több külföldi diákra
Kilenc év alatt félmillióra növelnék a kínai egyetemeken tanuló külföldi hallgatók számát - arra ugyanis az ázsiai országban is rájöttek, hogy a busás tandíjat fizető diákokkal nem csak a felsőoktatási intézmények járnak jól. Magyarországon 3400 külföldi hallgató tanul, többségük az orvostudományi egyetemeken.
Diplomaadó vagy tandíj? Ahol milliókba kerül a diploma
Utólagos tandíj bevezetését és az államilag finanszírozott hallgatói helyek számának radikális csökkentését tervezi a kormány - sajtóhírek szerint. Az utólagos tandíjjal és a "diplomaadóval" belépnénk azoknak az országoknak a sorába, ahol nincs ingyenes felsőoktatás, és ahol a hallgatók - tandíj, regisztrációs díj vagy felvételi díj formájában - milliókat fizetnek a diplomájukért.
Még Pokorni sem érti, hogy került a Széll-tervbe a fizetős szakok megszüntetése
Nem tervezi a kormány tandíj bevezetését, ilyen elképzelés "nincs az asztalon" - jelentette ki Pokorni Zoltán a HírTV Kontraszt című műsorában vasárnap este. Az Országgyűlés oktatási bizottságának fideszes elnöke annak a véleményének is hangot adott, hogy ha nem tartják fenn a költségtérítéses rendszert, akkor az egyetemek nem lesznek finanszírozhatóak.
MSZP: komoly károkat okozhat a felsőoktatásban a forrásmegvonás
Az MSZP szerint hosszú távon komoly gazdasági károkat okozhat a következő két évre tervezett, összesen 38 milliárd forintos felsőoktatási forrásmegvonás.
Bolognai rendszer: nem érdemes túl gyakran túl nagyot változtatni
A bolognai rendszer bevezetésével párhuzamosan a magyar felsőoktatás intézményi struktúrája is átalakult. A régi, gyakran több száz éves múltra visszatekintő egyetemek mellett több új felsőoktatási intézmény jelent meg, és több új alapszakot is akkreditáltattak.
Az osztrákok is megbuktatnák a plágiumbotrányba keveredett politikusokat
Az osztrákok többsége szerint egy politikusnak le kell mondania, ha bebizonyosodik, hogy plágiumot követett el - derült ki egy pénteken ismertetett felmérésből.
A világ kétszáz legjobb egyeteme: nincsenek nagy meglepetések
A Harvard a világ legjobb egyeteme a The Times című brit lapban közölt összesítés szerint: az eredmény nem meglepő, az amerikai elitegyetem tavaly is a lista élén szerepelt, sőt az École des Mines de Paris friss felsőoktatási rangsorában is az első helyet szerezte meg.
Milliomosok egyeteme: hol tanulnak a világ leggazdagabb emberei?
Óriási vitát váltott ki a legújabb kínai egyetemi rangsor: a kutatók a milliomos öregdiákok száma alapján állították össze a legjobb felsőoktatási intézmények listáját.
Köteles-e elfogadni az iskola az orvosi igazolást?
Hány óráról hiányozhatnak az általános- és középiskolások anélkül, hogy évet kellene ismételniük? Milyen szabályok vonatkoznak a magántanulókra, és köteles-e elfogadni az osztályfőnök a háziorvos igazolását vagy a kórházi zárójelentést?
Elbocsátások nem lesznek, de kevesebb juttatást kapnak a szegedi egyetem oktatói
Elbocsátások nélkül igyekszik teljesíteni 1,7 milliárd forintos zárolási kötelezettségét a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) - jelentette be Szabó Gábor rektor az intézmény rendkívüli összdolgozói értekezletén csütörtökön.
Milliárdokat kap a Pécsi Tudományegyetem
Fennállása óta a legmagasabb összegű kutatásfejlesztésre költhető forrást nyerte el a Pécsi Tudományegyetem (PTE) a napokban, így a következő két évben mintegy 2,3 milliárd forintot költhet versenyképességének növelésére.
Szijjártó: nem lesz tandíj a magyar egyetemeken
A tandíj a Gyurcsány-korszakkal együtt megbukott - mondta Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Több száz egyetemista vár hiába az ösztöndíjára
Amint megérkezik a hiányzó összeg a Pest megyei önkormányzattól, azonnal továbbutalják a Bursa Hungarica ösztöndíjakat a folyósító felsőoktatási intézményeknek - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz (KIM) tartozó Wekerle Sándor Alapkezelő.
Diplomaadó bevezetését fontolgatja a kormány?
A Népszabadság szerint a kormány az utólagos tandíj bevezetését és az államilag finanszírozott felsőoktatási helyek radikális csökkentését fontolgatja, legalábbis ezek is szerepelnek a kormány által lehetségesnek tartott intézkedések között.
Mennyibe kerülnek a költségtérítéses szakok az államnak?
Minden második magyar hallgató több százezer forintot fizet félévente felsőfokú tanulmányaiért, Kósa Lajos fideszes politikus szerint azonban ez az összeg nem fedezi az oktatási kiadások egészét - ezért a következő években jelentős tandíjemelésre számíthatnak a költségtérítéses szakokra felvételiző egyetemisták és főiskolások.
A világ legjobb egyetemeinek 2011-es rangsora: tarolnak a japán intézmények
A Harvard és két tokiói egyetem áll az École des Mines de Paris 2011-es felsőoktatási rangsorának élén. A francia intézmény minden évben összeállítja listáját azokról az egyetemekről, ahol a világ legnagyobb vállalatainak vezetői végeztek.
Csődbe nem megy, de nagy bajban van a Kaposvári Egyetem
Fizetős szolgáltatások gyarapításával növelné bevételeit a 380 millió forintos zárolás miatt nehéz helyzetbe került Kaposvári Egyetem – mondta az intézmény rektora az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában.
"Sajátos születésnapi köszöntőt kapott az ELTE"
Hiller István szerint Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos sajátos születésnapi köszöntőt küldött az ebben a tanévben 375 éves Eötvös Loránd Tudományegyetemnek (ELTE). A szocialista politikus szerdán sajtótájékoztatón azt is mondta: az ELTE volt és jelenlegi rektora, illetve a hallgatói önkormányzat kiáll az egyetem vezetése, valamint annak elmúlt időszakbeli tevékenysége mellett.
Hamis bombariadó volt több oroszországi egyetemen
Szerdán több orosz egyetemet kellett kiüríteni bombariadó miatt - a riasztás vaklármának bizonyult.
Duplájára ugorhat az egyetemi tandíj összege az MSZP szerint
Az MSZP szerint a kormány nem a tandíjas felsőoktatási képzés megszüntetésére, hanem a költségtérítések összegének megduplázására készül.