szerző:
Kurucz Tünde
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mély vízbe dobták a leendő szülésznőket, mentőtiszteket és gyógypedagógusokat Pécsen.

Nagy port kavart a hazai sajtóban, hogy az elsősök szerint a BME VIK bodajki gólyatáborában durván, sokszor megalázóan bántak velük a felsőbbéves szeniorok. Az eset kapcsán mostani és egykori gólyák is írtak szerkesztőségünknek, amelyekből kiderült, hogy a felsőbbévesek nem csak a BME-n eshettek túlzásokba.

Gólyatábori botrányok

Az egyik olvasói levélhez csatolták a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának idei gólyatábori tájékoztatóját. Miután leírják, hogy a leendő mentőtiszteknek, szülésznőknek és gyógypedagógusoknak mit érdemes magukkal hozniuk a táborba, rögtön megalapozzák a hangulatot a tábor csapatkiáltásával is (sic!):

Mi vagyunk a Mambák
A Hosszú Faszú Mambák
Gyilkos méreg lövel
Pinád fekete gecivel tölti fel.

Mindez annak tükrében is érdekes, hogy a szervezők a dokumentumban közvetlen a csapatkiáltás előtt külön felhívták az elsősök figyelmét arra, hogy tilos egymást becsmérelniük, megalázniuk.

 

Az Eduline-nak az egyik elsős elmondta, hogy a csapatkiáltást egy pécsi nyilvános strandon is el kellett kiabálniuk kisgyerekes családok előtt, amit többen szóvá is tettek.

Beszámolója szerint egyik este a szervezők bementek a lányok szobájába, ahol az erre felébredő vagy éppen lefekvéshez készülő lányoknak cumisüvegből kellett alkoholt inniuk, amit videóra is vettek és ki is tettek a csoportba.

Rácz Dominika, a Hintalovon Alapítvány jogásza korábban az Eduline-nak azt nyilatkozta, hogy természetes, ha egy új korszak kezdetéhez gyakran párosul egy beavatási szertartás.

Az ilyen szertartások más életkorban is előfordulnak, gondoljunk csak az iskolai ballagásokra, szalagavatókra, azaz a korábbi időszaktól való búcsúzásra. Sajnos azonban rendszeresen kel híre annak, hogy egy ilyen beavatás nem az új kezdetről, a megismerkedésről szól, hanem sokkal inkább a “kezdők” megalázásáról, a hierarchia kijelöléséről.

- emelte ki Rácz, majd hozzátette, hogy a diákok megalázása, kiszolgáltatott helyzetbe hozása számos jogsérelmet is megvalósíthat, ezért fontos, egy ilyen a fiatalok számára fontos esemény mindenki számára biztonságos módon megvalósulhasson, közösen létrehozott szabályokra (pl. házirend, SZMSZ-ben rögzített alapelvek) van szükség, ami könnyen érthetővé teszi a szervezők felelősségét, és a résztvevők jogait, lehetőségeit is.

Az eset kapcsán a PTE-t is megkerestük, amint válaszolnak, frissítjük a cikket.

Frissítés 08.27. 14:01

PTE az említett gólyatáborral kapcsolatban szerkesztőségünknek azt válaszolta, hogy a hivatkozott gólyatábor kapcsán sem az egyetemhez, sem a szervező Hallgatói Önkormányzathoz nem érkezett hivatalos panasz vagy bejelentés.

Ettől függetlenül az egyetem vezetése elhatárolódik az Ön által idézett csapatkiáltástól, és minden olyan mondattól, amely bárkit megsért az emberi méltóságában, és méltatlan egy felsőoktatási intézményhez.

- írták válaszukban, amelyben hangsúlyozták, hogy a szervezőktől kapott információik szerint a Hallgatói Önkormányzat a gólyatábor idejére kibérelte a strandot, és zártkörű rendezvényként nem engedtek be külsőst a helyszínre.