Riasztó lemorzsolódási adatokkal küzd a felsőoktatás: van, ahol a hallgatók fele otthagyja az egyetemet
76 ezren kerültek be az idei felvételin valamelyik egyetemre vagy főiskolára, ez azonban közel sem jelenti azt, hogy ennyien diplomát is szereznek majd néhány év múlva: számos olyan képzés van, amelyet a hallgatók több mint fele félbehagy. Nem sikerült csökkenteni a lemorzsolódók arányát az elmúlt években, még mindig riasztó statisztikákkal szembesülnek az egyetemek.
Hamarosan komoly feladata lesz minden gólyának: mi kell a beiratkozáshoz?
A legtöbb egyetem már közzétette, mikor mehettek beiratkozni. Összeszedtük a legfontosabb dolgokat, amiket magatokkal kell vinnetek a nagy napra.
Nem elég a megalázó fizetés, sokan ingyen dolgoznak az egyetemeken
Az alacsony bérek mellett több egyetemen bevett gyakorlat, hogy a tanárokat díjazás nélkül, egyfajta „társadalmi szerepvállalásként” foglalkoztatják, vagyis nem kapnak fizetést munkájukért.
Kollégiumba jelentkeznétek? Ezekre a papírokra szükségetek lehet
Sok egyetemen már elindult a héten a kollégiumi jelentkezés, mutatjuk, mit kell beszereznetek a jelentkezéshez.
Katasztrofálisnak tartják a tanárképzés átalakítását, de a kormány nem enged
Alaposan átalakítaná a pedagógusképzést a kormány – az úgynevezett képzési kimeneti követelményeket úgy írnák át, hogy a tanárok a középszintű érettségire legyenek képesek felkészíteni a diákokat. Aki emelt szintre is készülne a tanítványaival, annak még egy évet kell tanulnia – írja a HVG.
Mikor lesz a beiratkozás és a regisztrációs időszak az egyetemeken?
Lassan minden felvételiző megkapja a besorolási döntést és a tájékoztatót, amiben leírják az egyetemek mi a következő lépés. Most összeszedtük a legfontosabb időpontokat, amikről már tudni lehet. Illetve abban is segítünk, miket érdemes magatokkal vinnetek a beiratkozás napján.
Sokat spórolhattok: mutatjuk, hogyan taktikázhattok a BKV-bérlettel
Havonta több ezer forintot is spórolhattok, ha okosan választotok. Mutatjuk a 2021-es árakat.
Minden infó a tantárgyfelvételhez: segítünk, hogy ne a pánikolás legyen az első emléketek róla
Tantárgyfelvétel - egy szó, amitől a legtöbb gólyának a hideg futkos a hátán. Tudjuk, hogy ezt a témát minden évben hatalmas pánik övezi - ezért most összeszedtük az általános tudnivalókat róla.
Nehogy lemaradjatok: több egyetemen már elindult a kollégiumi jelentkezés
A felvételi ponthatárok kihirdetése után gyorsan történnek a dolgok: már jelentkezhettek kollégiumba. Mutatjuk, hol hirdették már meg a koli-versenyt.
Mi kell a beiratkozáshoz? Három dolog, amire szükségetek lehet
Múlt héten még csak a ponthatárokat vártuk a héten már a beiratkozás és a diákigazolvány-igénylés a téma. Összeszedtük mit kell magatokkal vinni a napra, amikor hivatalosan is egyetemisták lesztek.
Ilyen lesz 2021/2022-es tanév az egyetemeken: első tanítási nap, vizsgaidőszak és szünetek
Mutatjuk a legfontosabb dátumokat - nem csak elsőéveseknek.
Így kell diákigazolványt igényelni: három egyszerű lépés az új kártyáért
Tudjuk, hogy nem egyszerű gólyának lenni: sok ügyintézés, határidők és furcsa rendszerek. Ne izguljatok, segítünk, hiszen minden leendő elsőéves egyik fontos feladata a diákigazolvány-igénylés. Mutatjuk, hogy juthattok új kártyához, és hol indíthatjátok el az igénylést.
Magyar-magyar szótár gólyáknak: tíz kifejezés, amit tudni kell már a beiratkozás előtt
Szeptemberben kezditek az egyetemet? Akkor gólyaként a ZH, UV és Neptun mindenképp bekerül az aktív szókincsetekbe. Azért, hogy ne legyen zavarba ejtő az első nap, összegyűjtöttünk néhány fontos kifejezést, amelyet már most érdemes megjegyeznetek.
Gólyatali és gólya-túra: több egyetemen már most szervezik a bulikat az elsőéveseknek
Még csak pár napja derültek ki a ponthatárok, de néhány egyetemen már meghirdették az első gólyatalálkozókat és bulikat. Ha szeretnétek, hogy már a gólyatáborban is legyenek ismerős arcok, akkor érdemes élnetek ezekkel a lehetőségekkel. A lista még nem túl hosszú, viszont amint megtudunk újabb eseményeket, frissítjük a cikket.
Kisokos az egyetemi pénzügyekhez: ösztöndíjak, bankválasztás és minden, amit szeptember előtt tudni kell
Ösztöndíjak, tandíjfizetés, diákmunka – mindegyikhez kell egy bankszámla. Ha idén kezditek az egyetemet, a ponthatárhúzás után nemcsak albérletet/kolit kell keresnetek, hanem bankot is kell választanotok. Segítünk a legfontosabb szempontokkal, és azt is megmutatjuk, milyen kiadásokkal és bevételekkel számolhattok ősztől, és milyen appokkal tudjátok beosztani a pénzeteket.
Milliókat "spórolhattok" az ösztöndíjas képzéseken: mutatjuk, mit kell vállalnotok cserébe
Ha ti is állami ösztöndíjasként kezditek el a szeptemberi félévet, akkor már most olvassátok el, milyen szabályok vonatkoznak rátok, hogy megúszhassátok a több millió forintos visszafizetést a végén. Mutatjuk, mit kell vállalnotok a hallgatói szerződésben.
Nagy kérdések a felvételi után: passziváltathattok-e már az első félévben?
Pár nappal a ponthatárok után már tudjátok, hogy nem szeretnétek elkezdeni a tanulmányaitokat szeptemberben? A kérdés: vajon szüneteltethetitek-e a tanulmányaitokat már az első szemeszterben? Itt a válasz.
Kisokos elsőéveseknek: ösztöndíjak, amikre már az első félévben pályázhattok
A felvételi ponthatárok megjelenése után már lehet is tervezgetni az egyetemi féléveket. Mindenképpen érdemes utánajárni az ösztöndíjaknak, hiszen sokat nyerhettek vele és spórolhattok is.
Kihirdették a ponthatárokat, hamarosan indul a pótfelvételi: itt vannak a hét legfontosabb hírei
A hét talán legfontosabb eseménye az idei felvételi ponthatárok kihirdetése volt - több mint 100 ezer diák várt az eredményekre, mi pedig mindenről beszámoltunk. Azonban nem csak ennyi történt a héten: összeszedtük a legfontosabb dolgokat.
Itt vannak a számok: ennyi államilag támogatott félévvel számolhattok összesen
Idén is sokan jutottak be valamilyen ingyenes képzésre a felvételin. De mennyi ideig tanulhattok ingyen állami ösztöndíjjal, mi számít bele a támogatott félévekbe, és milyen szabályokat kell ismernetek? Összegyűjtöttük a tudnivalókat.