Nem talált elég hasznos anyagot az emelt töriérettségihez, így inkább írt egy könyvet
Történelemkönyvet írt egy pécsi egyetemista, mert nem talált elég hasznos anyagot az emelt szintű töriérettségihez. Már az idén érettségizők is hasznát vehették.
Történelemkönyvet írt egy pécsi egyetemista, mert nem talált elég hasznos anyagot az emelt szintű töriérettségihez. Már az idén érettségizők is hasznát vehették.
A töriérettségi 9-es feladatáról van szó, ami a megoldások megjelenése után hatalmas vitát robbantott az olvasóink körében is. A történelemtanár Oktatási Hivatalnak írt levelét nekünk is elküldte, szó szerint közöljük.
Melyik esszépárost választottátok a legtöbben a tegnapi töriérettségin? Mutatjuk a szavazásunk eredményét.
Nagy port kavart tegnap a középszintű töriérettségi 9-es feladatának egyik részkérdése - ugyanis a feladatmeghatározás többek szerint félrevezető volt. Most megnéztük, mit fogad el a hivatalos megoldókulcs.
Ma is nyilvánosságra hozta az Oktatási Hivatal a tegnapi érettségi hivatalos megoldókulcsát - itt nézhetitek meg az emelt szintű töriérettségi feladatsorát és a helyes válaszokat.
Kétértelmű volt a feladat meghatározása? Most megnézhetitek, mi volt a helyes megoldás.
A tegnapi történelemérettségi a Történelemoktatók Szakmai Egyesülete szerint a jogszabályoknak megfelelő, színvonalas feladatsor volt mind emelt, mind középszinten. A lelkiismeretes diákok számára nem tartogatott meglepetéseket, ugyanakkor mind a kompetenciák, mind a történelmi ismeretek terén megfelelő felkészültség volt szükséges a vizsga magas szintű teljesítéséhez.
Összességében kiegyensúlyozottak voltak a feladatok - mondta el az Eduline-nak Edényi László történelemtanár, a fővárosi Zrínyi Miklós Gimnázium igazgatója, hozzátéve: az első részben azért akadt jó néhány olyan feladat, aminek részletessége, illetve árnyaltsága okozhatott gondot a vizsgázóknak.
Az Eduline által megkérdezetett szaktanár szerint "minimum félrevezető, de inkább hibás az a feladat", amiben a zsidóság helyzetével kapcsolatban kellett a diákoknak több részkérdésre is válaszolnia.
A szaktanár szerint összességében elmondható, hogy a feladatsor az esszékérdéseknél okozhatott gondot a diákoknak, bár "szinte borítékolható volt a középkori magyar történet kapcsán az Árpád-ház vagy a vegyesházi 1308-1490 közötti időszak".
Milyen volt az emelt szintű töriérettségi? Diákok meséltek a vizsgáról és a feladatok témáiról.
Itt megtaláljátok az összes feladat megoldás javaslatait egy helyen.
Így kellett megoldani a 14. feladatot, azaz a második világháború előzményeihez kapcsolódó rövid esszét, és a 15. feladatot, ami pedig Károly Róbert gazdasági reformjaival foglalkozott. A megoldási javaslatok mellett a tartalmi elemeket és az ezekért járó pontokat nézhetitek meg.
Mutatjuk a középszintű töriérettségi első választható esszépárjának megoldásait - megnézhetitek, milyen tartalmi elemek kellettek a kereszténység születésével (13. feladat) és az 1956-os forradalommal (16. feladat) kapcsolatos esszékbe.
Délben véget ért a középszintű történelemérettségi, itt találjátok a töritanárunk nem hivatalos megoldásait. A történelemérettségi első, rövidebb feladatokból álló részében előkerült a magyarországi népesség és az ipari forradalom is, de a magyarországi romák helyzete és a hidegháború is. Külön feladat foglalkozik a Numerus clausus-szal és törvény elfogadása előtti vitával.
Hamarosan jövünk a töriérettségi nem hivatalos, szaktanár által javított megoldókulcsával.
A mai történelemérettségiről is megkérdeztünk titeket.
Idén is két feladatok kell megoldani a diákoknak, az Eduline által megkérdezett szaktanár szerint ezekkel nem lesz gond.
Tudtátok, hogy ma nem csak magyarul írnak töriérettségit a diákok? Mutatjuk, hogy még milyen nyelveken méretik meg a tudásukat a vizsgázók.
A kereszténység születése, a második világháború és az 1956-os forradalom is téma az esszéknél a középszintű történelemérettségi második részében.