szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A vizsgázóknak nagyon kell figyelniük arra, hogy a források pontosan melyik korszakról szólnak. Főleg a rövid esszéknél, ott lehet a leginkább elhasalni – mondta az Eduline által megkérdezett szaktanár a középszintű történelemérettségi második részéről.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a hűbériségről, a dualizmus kori iparról, a szovjet ideológiáról és a török terjeszkedésről is kaptak esszéfeladatot a diákok a középszintű történelemérettségi második részében.

Az Eduline által megkérdezett szaktanár szerint a hosszú esszék témái közül valószínűleg a dualizmus kori témát választja majd a többség, az viszont megjósolhatatlan, hogy a rövid esszéfeladatoknál a hűbériség vagy a szovjet rendszer ideológiája lesz a népszerűbb téma - utóbbinál egyébként is van egy buktató. Hozzátette: a megadott források jók, de „a vizsgázóknak nagyon kell figyelniük arra, hogy a forrás pontosan miről, melyik korszakról szól”.

A középszintű írásbeli második részében esszéfeladatokat kapnak a vizsgázók: mindegyiknél fel kell dolgozni valamilyen forrást, például szöveget, képet, adatot vagy térképet is. A feladatsor kétféle kifejtendő feladatot tartalmaz: egy rövidet, amelyet körülbelül 100-130 szóban, vagyis 12-16 sorban kell megoldani, valamint egy hosszút, amelynél 210-260 szavas, vagyis körülbelül 26-32 soros esszét várnak a vizsgázóktól.

A feladatsor első részében 12 rövid feladatot kellett megoldaniuk a viszgázóknak, ott előkerült az athéni demokrácia, a középkori építészet és Mátyás uralkodása is, az egyik feladat teljes egészében a jelenlegi Alaptörvényről szól.

A törirettségiről szóló, folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok: 

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2021-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.