Nem engedték át a határon, mert 16 óra utazás után nem tudta felsorolni az elvégzendő tantárgyait
Sulav Khadka ösztöndíjjal és a tandíj befizetésével érkezett volna a Skóciába, hogy turizmus-vendéglátást tanuljon, de nem engedték át a határon.
Sulav Khadka ösztöndíjjal és a tandíj befizetésével érkezett volna a Skóciába, hogy turizmus-vendéglátást tanuljon, de nem engedték át a határon.
Maga mögé utasította az Egyesült Királyság két topegyetemét a skóciai St Andrews a The Guardian egyetemi rangsorában.
Jövő szeptemberben a Harvardon folytathatja a tanulást a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium egyik végzőse.
A HVG 2023-as rangsorát vezető gimnázium végzősei közül minden harmadik külföldi egyetemet választ magának, de olyan budapesti középiskola is van, ahol az érettségizők fele más országban folytatja a tanulást. Az előző tanévben már több mint 16 ezer magyar hallgató járt külföldi egyetemre, a felvételi adatok ráadásul azt mutatják, hogy a magyar felsőoktatás pont a legjobb teljesítményű, legtehetségesebb diákokat veszíti el.
Tovább emelkedett a külföldön tanuló magyar hallgatók száma, a 2021/2022-es tanévben már több mint 16 ezren jártak valamelyik másik ország felsőoktatási intézményébe. Úgy tűnik, a Brexit senki kedvét nem vette el a költözéstől, egyszerűen új célországot kerestek maguknak a középiskolások. És találtak is: Hollandiában meredeken emelkedik a magyar egyetemisták száma, az ottani egyetemeken lassan kitehetik a „megtelt” táblát.
Tizenegy magyar felvételiző jutott be a világ egyik legjobb felsőoktatási intézményeként számon tartott cambridge-i egyetemre. A magyar diákok bekerülési aránya hagyományosan magas – volt olyan év, hogy ötven elsőéves kezdett tanulni Cambridge-ben –, de a brit diákhitel és a kedvezményes tandíj elvesztése sokak kedvét elvette az angliai továbbtanulástól. Pedig több mint tíz éve magyar diákszervezet is működik az egyetemvárosban.
A külföldön tanulóknak azonban csupán negyede térne biztosan vissza Magyarországra, míg sokan abban az országban maradnának, ahol a diplomájukat szerezték.
Több mint ötvenezren felvételiztek idén a világ egyik legjobb egyetemére, a Yale-re. Négy százalékuk járt sikerrel, köztük Tang Bettina, aki idén végzett a budapesti Fazekas-gimnáziumban, a Yale-en pedig ösztöndíjasként tanulhat szeptembertől. Nem ő az egyetlen magyar diák, aki topegyetemen kezdi az új tanévet, az Eötvös József Gimnáziumban érettségizett Gonda Dani Cambridge-ben tanul majd szociológiát és politológiát. Orvosként dolgozó nagymamája néha még mindig megkérdezi, nem szeretne-e valamilyen „rendes szakmát” szerezni.
Európa egyetemvárosaiban legalább másfélszer többet kell fizetni az albérletért, mint Budapesten - közölte az Otthon Centrum.
Szeptembertől ötvennyolc hallgató külföldi tanulmányait támogatja a magyar állam a Stipendium Peregrinum ösztöndíjjal - közölte a Nemzeti Tehetség Központ hétfőn az MTI-vel.
Több végzős is bekerült a Yale, a Harvard, a UPenn, az oxfordi és a cambridge-i egyetem képzéseire, Budapest is felkerült a világ legjobb egyetemvárosainak rangsorára, 155 kreditet szerzett egy félév alatt a pécsi egyetem egyik hallgatója. A hét oktatási hírei közül szemezgettünk.
Tizenketten kaptak felvételi ajánlatot Oxfordból vagy Cambridge-ből, ketten bejutottak a Yale-re, egy diák a Harvardon, egy a pennsylvaniai egyetemen kezdheti a következő szemesztert – ilyen felvételi eredményekkel zárta a tanévet a Milestone Intézet. A brit egyetemekre jelentkezők száma a brexit miatt náluk is a felére esett vissza, sokan inkább Hollandiát, Írországot vagy Ausztriát választják – igaz, a Bécsbe pályázó milestone-osok jellemzően a CEU alapszakjai közül válogatnak.
A Hollandiába és Dániába érkező hallgatók tömege már lakhatási és gazdasági nehézségeket is okoz.
Negyven százalékkal kevesebb EU-s hallgató jelentkezett a brit egyetemekre 2021-ben, mint egy évvel korábban. Helyettük más országok - például Hollandia - felsőoktatását választják.
A tandíj drasztikus drágulása és a kedvező diákhitel megszűnése miatt a legtöbb külföldre készülő más lehetőség után nézett.
A világ egyik legrangosabb posztgraduális programjába került be egy magyar egyetemista, aki London után jövőre Pekingben tanul tovább.
A Harvardtól, a Yale-től és a Hamilton College-tól is kaptak már felvételi ajánlatot a Milestone Intézet diákjai.
Az ELTE Apáczai János Gimnázium tanulója is az egyik legmenőbb amerikai egyetemre került be.
A Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium diákja, Dörnyei Bendegúz bekerült a Yale-re.
Van olyan vezető magyar egyetem, ahová a sikeresen felvételizők 10-15 százaléka nem iratkozik be – a döntés mögött időnként családi vagy anyagi okok állnak, a „potenciális elsőévesek” legnagyobb része azonban nem azért hagyja veszni a felvételi eredményt, mert elment a kedve a felsőoktatástól. Hanem azért, mert időközben felvették valamelyik külföldi egyetemre, és inkább ott tanulna tovább.