Félbehagyott tanulmányok: mikor kell visszafizetni a tandíjat?
A felsőoktatás bizonyos kötelezettséggel jár, főleg akkor, ha állami ösztöndíjas képzésre jártok. Mutatjuk, mikor kell visszafizetni a tandíjatok, ha félbehagyjátok a tanulmányaitok.
A felsőoktatás bizonyos kötelezettséggel jár, főleg akkor, ha állami ösztöndíjas képzésre jártok. Mutatjuk, mikor kell visszafizetni a tandíjatok, ha félbehagyjátok a tanulmányaitok.
Állami ösztöndíjas hallgatónak lenni kötelezettségekkel jár: többek között azzal, hogy be kell fejezni az adott képzést, különben az állam visszakéri azt a pénzt, amit a hallgatóra fordított.
Elkezdtétek az egyetemet ősszel, de már látjátok, hogy nem ez lesz a ti utatok és otthagynátok az egyetemet? Mutatjuk, mivel kell számolnotok, ha félbehagytok egy már megkezdett állami ösztöndíjas képzést.
A legfrissebb Eurostudent kutatásból kiderül, mi áll az egyetemi képzések félbehagyása mögött.
Ha azok gondolkodtok, hogy szeptembertől nem ültök vissza az egyetem padjaiba, esetleg egy új képzést kezdenétek, akkor érdemes azzal is megismerkednetek, milyen kötelezettségekre számíthattok.
Az sokszor csak a gyakorlatban derül ki, hogy egy előre eltervezett egyetemi szak mennyire passzol hozzátok. Ha meggondoltátok magatokat egy, két esetleg több félév után, és úgy döntöttetek, hogy nem fejezitek be az elkezdett képzést, akkor még válthattok. Mutatjuk, milyen szabályok vonatkoznak rátok.
Újabb vizsgaidőszak végéhez közeledünk, sokakban felmerülhet a kérdés: hogyan iratkozhattok ki az egyetemről? Kell-e fizetnetek, ha állami ösztöndíjasként tanultatok? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat arról, mi történik akkor, ha nem szereztek diplomát, vagy nem teljesítitek a hallgatói szerződésetekben vállaltakat.
Az állami ösztöndíjas egyetemistáknak, főiskolásoknak hazai munkaviszonyt kell fenntartaniuk a végzés után, illetve akkor is, ha nem szerzik meg időben a diplomát. De pontosan mi számít bele ebbe? Itt vannak a részletek.
Januártól azoknak, akik nem szereznek időben diplomát állami ösztöndíjasként, hazai munkaviszony fenntartásával kell "törleszteniük" a tartozásukat. Mi történik, ha szakot váltotok vagy félbehagyjátok a képzést? Milyen esetekben kérhettek halasztást, és kik mentesülhetnek a kötelezettség alól? Itt van az összes tudnivaló.
Akkor is vissza kell fizetnetek a tandíjat, ha az első félév végén gondoljátok meg magatokat? Fontos kérdésre válaszolunk.
Hogyan kell "törlesztenetek", ha állami ösztöndíjasként nem végzitek el a képzést a meghatározott időben belül? Itt vannak a szabályok.
Teljesíteni kell a hallgatói szerződésben vállaltakat, ha az első félév végén gondoljátok meg magatokat? Olvasói kérdésre válaszolunk.
2020. január 1-jétől már nem kell visszafizetnie az állami ösztöndíj egy részét annak, aki a diploma megszerzése nélkül hagyja ott az egyetemet - helyette hazai munkaviszonyt kell majd fenntartani. Itt vannak a részletek.
Változnak az egyetemet állami ösztöndíjasként megkezdő, de a képzést félbehagyó hallgatókra vonatkozó szabályok: a jövőben nem kell kérelmet benyújtaniuk ahhoz, hogy a képzési költség felének visszafizetését hazai munkaviszonnyal „válthassák ki”.
Vissza kell fizetni az állami támogatás összegét, ha egy félév után otthagyjátok az egyetemet? Újabb olvasói kérdésre válaszolunk.
Vissza kell fizetni az állami támogatás összegét, ha egy félév után otthagyjátok az egyetemet? Újabb olvasói kérdésre válaszolunk.