Napi tudomány: Hold-térképet készítettek az ELTE és a Cseh Tudományos Akadémia kutatói
A térkép egy geológiai rejtély megoldását is segítheti.
A térkép egy geológiai rejtély megoldását is segítheti.
„Ha az épületek beszélni tudnának, sok mindenről mesélnének” – hangzik a jól ismert mondás, ez pedig az egyetemekkel kapcsolatban hatványozottan igaz. Egyes épületek több mint száz éve állnak a helyükön és több ezer diák fordult meg az előadóikban. A Fortepan fotógyűjteményéből szemezgettünk.
Az európai egyetemszövetség első alkalommal megrendezett versenyén a korai fázisú startupok kategóriában az ELTE csapata első helyezést ért el.
A fesztiválon résztvevő diákoknak az egyetem igazolja az iskolai hiányzást.
Elkezdték elszállítani a középkortudományi szakkönyvtárban található könyveket.
Olyan egyetemek csapatait is megelőzték, mint a Cambridge és az École Paris.
A szakszervezeti bizottság szeptember 20-án 12:30-ra a Honvéd utca 13-15. elé várja az "állami felsőoktatás maradékát támogatókat."
Az árvízveszély felülírja az egyetemi szabályokat.
A munkájukért cserébe a középiskolások közösségi szolgálati órákat kaphatnak, az egyetemisták pedig krediteket és napijegyet a jövő évi EFOTT-ra.
Megvizsgálták a mesterséges intelligencia alapú szoftverek verbális intelligenciáját. Meglepő eredményre jutottak.
Az orosz szakos hallgatók aggályosnak vélték a professzor nézeteit.
Gólyatábor helyett inkább kiképzőtáborra hasonlított a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának gólyatábora a részt vevő diákok szerint, akik szerint az eset ugyanakkor nem példátlan. Az elmúlt évek történései azt mutatják, hogy az egyetemi gólyatáborokban rendszeresen megalázzák az elsőéves diákokat, de szexuális erőszak, vagy éppen annak elhallgatása miatt is indult már eljárás.
Legkésőbb július 31-ig jelezhetitek az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek, ha az intézményi pontok számításánál valami hiba csúszott a rendszerbe, ezért nem jutottatok be az egyetemre.
A versenysport mellett a tanulmányaikra is ügyelnek; számos olimpiai magyar vívó a felkészülések és edzések közben még egyetemre jár, vizsgázik, vagy több diplomát is szerzett. Összeszedtük, melyik egyetemeken tanulnak vagy tanultak a 2024-es párizsi olimpia magyar vívói.
Csecsemő- és kisgyermeknevelők, óvodapedagógusok, tanítók, tanárok, gyógypedagógusok. Idén 2500 olyan jelentkezőt vett fel az ELTE, akik remélhetőleg ezen szakok valamelyikén fognak diplomát szerezni a következő években.
Még a legnépszerűbb egyetemeken is feltehetően az új pontszámítás miatt csökkentek a ponthatárok. Ennek ellenére az ELTE jogi képzésére 476 ponttal, míg a Corvinus gazdasági alapszakjaira is extrém magas, 440 pont feletti eredménnyel lehetett bejutni. És sajnos arra is volt példa, akinek rendszerhiba miatt jócskán elszámolták a pontjait.
A legmagasabb ponthatárt idén is a jogászképzésen húzták, 476 pont kellett az állami ösztöndíjas helyhez.
Többletpontok helyett már intézményi pontokat adhatnak a felvételikor az egyetemek, ráadásul maguk döntik el, hogy mi hány pontot ér. Megnéztük, hogy melyik egyetemeken ér pluszpontot az önkéntes katonai szolgálat.
Több mint tíz ponttal kevesebbel indul neki az idei felvételinek egy jogászhallgató, aki már négy évet lehúzott az ELTE jogász képzésén önköltséges formában, de minden évben újrajelentkezik, hátha felveszik államilag támogatott képzésre. Mutatjuk, hogy mi állhat a csökkenés hátterében.
Többletpontok helyett már intézményi pontokat adhatnak a felvételikor az egyetemek, ráadásul maguk döntik el, hogy mi hány pontot ér. Összegyűjtöttük, hogy a budapesti egyetemeken mennyi pontot kaphattok az emelt szintű érettségiért, a nyelvtudásért és az esélyegyenlőség jogcímen.