Római-parti telkeket is kaptak az egyetemi alapítványok
Összesen közel 39 ezer négyzetméternyi telek került ezzel alapítványi tulajdonba.
Összesen közel 39 ezer négyzetméternyi telek került ezzel alapítványi tulajdonba.
A modellváltó egyetemek csak akkor kapnának támogatást, ha bevezetik a testnevelés órákat – mondta a miniszterelnök.
Hatvannégy egyetem és főiskola közül mindössze hat marad állami kézben, a szeptembert a hallgatók majdnem kétharmada alapítványi, magán- vagy egyházi felsőoktatási intézményben kezdi majd, Budapesten kívül egy állami egyetem sem működik majd. Ilyen lesz az új világ a felsőoktatásban augusztus 1-től.
Szeretné, ha a pedagógusbérek a minimálbérhez lennének kötve? Félti az egyetemeket a privatizációtól? Többek között ilyen kérdéseket tesz fel a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) a Facebookon. „Újragondolták” a kormány nemzeti konzultációjának kérdéseit.
2021 szeptemberétől több mint 180 ezren tanulnak majd alapítványi egyetemen.
Januárban szavaztak, áprilisban megjelent a modellváltók listája, az alapítványt mégis az utolsó pillanatban sikerült csak bejegyezni.
A nagy kapkodás után lelassultak az alapítványi átszervezések, a szegedi egyetemnek még mindig nincs meg a fenntartó alapítványa.
Mocsai Lajos hamarosan lemond rektori tisztségéről, de az egyetemen marad.
Az eredetileg meghatározott 90 nap helyett végül kisebb késéssel, 113 nap után megszületett a határozat.
Bár a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról hamarosan szavaz az Országgyűlés, a kormány az utóbbi napokban azt kommunikálja, nincs miről vitatkozni.
Újabb "közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványt" hozott létre a kormány.
Többek között Kiss-B. Attila, az Operettszínház főigazgatója is helyet kaphat a testületben.
A Tokaj-Hegyalja Egyetemen szőlészettel, borászattal, turizmussal és a kulturális örökséggel is fognak foglalkozni.
Az április 27-én elfogadott törvényekkel a kormány öt intézmény híján kisajátította a magyar felsőoktatást - írja közleményében az Oktatási Hálózat, szerintük az új rendszer eddig is okozott már komoly károkat.
A magyar kormány inkább mégsem kéri az Európai Uniótól a kedvezményes hitel teljes összegét, aminek nagy részét a felsőoktatásra fordították volna.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemnél (BME) is el tudná képzelni a modellváltást Stumpf István, a felsőoktatási modellváltás koordinációjáért felelős kormánybiztos. Az ELTE viszont nem olyan egyszerűen alakítható át - tette hozzá.
Sok más aktív és korábbi politikai szereplő mellett, Stumpf István is vezethet majd egy kuratóriumot. Tegnap szavaztak az Országgyűlésben további 11 egyetem modelváltásáról, így csak a fővárosban maradtak állami egyetemek. Egy nappal a szavazás után már tudni az újonnan létrejövő kuratóriumi tagok listája is.
A Parlament keddi szavazásai után alapvetően alig maradt állami fenntartású egyetem, ami mégis marad az állami fenntartónál, az mind Budapesten lesz. A vidéki városokban csak alapítványi egyetemek lesznek.
A péntekig tartó eseménysorozat keretében a csatlakozó oktatók a hagyományos tanterv helyett az egyetemi függetlenségről, a felsőoktatás egészét és a saját intézményüket érintő változásokról beszélgetnek a hallgatókkal az órákon, vagy úgy alakítják a tananyagot, hogy abba az adott tudományterület felől közelítve szervesen épüljön be a kérdés.
Újabb tíz egyetem modellváltására bólinthat rá az Országgyűlés néhány héten belül – augusztustól többek között a debreceni, a szegedi és a pécsi is alapítványi egyetemként működik tovább. Ez egyben azt is jelenti, hogy az országból pár kivétellel eltűnnek majd az állami felsőoktatási intézmények. Vidéken egyetlen állami egyetem sem marad.