A nemzetiségi nyelvekből tehető nyelvvizsgák állami támogatását kezdeményezi Szabó Máté ombudsman.
A nemzetiségi nyelvekből tehető nyelvvizsgák állami támogatását kezdeményezi Szabó Máté ombudsman. Az alapvető jogok biztosa rámutatott: a nemzetiségi köznevelés igényeit kielégítő pedagógusképzés biztosítása állami feladat, ugyanakkor a hazai nemzetiségi pedagógusképzés több nyelvterületen hiányzik, illetve hiányos.
Mint írta, a nemzetiségi köznevelés pedagógus-utánpótlásának hiányosságaira tekintettel születtek meg azok a szabályok, amelyek szerint a nemzetiségi köznevelés feladatellátásában államilag elismert középfokú nyelvvizsga-bizonyítvánnyal rendelkező pedagógusok is közreműködhetnek, felsőfokú nyelvvizsgával rendelkezők pedig bizonyos körben a nemzetiségi nyelv tanítására is jogosultak.
Szabó Máté tapasztalatai szerint ebben a körben csak átmeneti, korlátozott segítséget jelent, hogy az állam támogatja a nemzetiségek anyaországából, illetve az adott nyelv országából érkező oktatók magyarországi vendégtanári alkalmazását.
Ezért is, és a nemzetiségi pedagógusképzés hiányterületeire tekintettel is szükséges volna, hogy megteremtsék a bolgár, a lengyel, az örmény, a ruszin és az ukrán nyelvekből a hazai, államilag elismert, korlátozásoktól mentes, akkreditált nyelvvizsga lehetőségét, illetve támogassák az egyéb nemzetiségi nyelvekből tehető nyelvvizsgákat is - fejtette ki az ombudsman. Azt is javasolta: az állam teremtse meg a független nyelvvizsgaközpontok érdekeltségét, a jelzett nyelvek hiányzó nyelvvizsga-akkreditációjának költségeit az állam vállalja át, illetve finanszírozza a már akkreditált nemzetiségi nyelvekből a vizsgáztatással együtt járó, igazolt pluszköltségeket.