A felsőoktatási intézményekben két főbb támogatás típus érhető el. A szociális alapú ösztöndíjak listáját már korábban összegyűjtöttük, most azonban a teljesítmény alapú ösztöndíjakat fogjuk megnézni.
Fontos már az elején megjegyezni, hogy több ösztöndíjról is az egyetemek maguk döntenek, és akár sajátot is létrehozhatnak. Így az alábbi cikkünkben azokat fogjuk sorra venni, amelyek a legtöbb felsőoktatási intézménynél megtalálhatóak. Az eltérések miatt azonban érdemes mindig a saját egyetemeknél is megnézni, hogy milyen támogatásokat igényelhettek hallgatóként.
Tanulmányi ösztöndíj
A tanulmányi ösztöndíj csak az államilag támogatott, nappali tagozatos hallgatóknak jár. Ez azt jelenti, hogy költségtérítéses vagy levelező képzésben részt vevő diákok nem jogosultak erre a támogatásra. Az ösztöndíjra nem szükséges külön pályázni, ugyanis a felsőoktatási intézmények az adott szak vagy kar hallgatói teljesítménye alapján határozzák meg az összegeket, amit legfeljebb a hallgatók 50 százaléka kaphat meg. Az elnyert tanulmányi ösztöndíj egy félévre szól, és csak azok a hallgatók nyerhetik el, akik legalább egy sikeresen teljesített, lezárt félévvel rendelkeznek.
Fontos tudni, hogy az ösztöndíjak elosztásának szabályait minden egyetem saját térítési és juttatási szabályzatában rögzíti, így az ösztöndíjak összegei intézményenként jelentősen eltérhetnek. Sőt, ugyanazon az egyetemen belül is lehetnek különbségek az egyes karok között.
A tanulmányi ösztöndíj az elért tanulmányi eredmények alapján nyerhető el úgy, hogy az egyes hallgatóknak megállapított tanulmányi ösztöndíj havi összegének el kell érnie az éves hallgatói normatíva (166 600 Ft) 5 százalékának megfelelő összeget (8330 Ft). A támogatás összegét befolyásolhat az állami ösztöndíjas hallgatók létszáma és az előző féléves tanulmányi eredményeik is.
Nemzeti felsőoktatási ösztöndíj
A Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíj elsődleges célja, hogy a kiemelkedő tanulmányi, illetve tudományos eredményt elért hallgatókat támogassa.
Ezt a fajta ösztöndíjat költségtérítéses, államilag támogatott, teljes idejű képzésen tanuló alap-, illetve mesterszakos hallgató pályázhatja meg, amennyiben legalább két félévre aktív státuszban bejelentkezett, és 55 kreditet teljesített.
A kiemelkedő szakmai, tudományos teljesítményért járó nemzeti felsőoktatási ösztöndíjat az egyetem javaslata alapján a felsőoktatást felügyelő miniszter adományozza. Az ösztöndíjat pályázati úton egy tanévre lehet elnyerni, amit legfeljebb a hallgatók 0,8%-a kaphat meg. A pályázók rangsorolásának részletes szabályait a kar határozza meg. Az ösztöndíj mindenkori összegét a költségvetési törvényben állapítják meg, jelenleg 40 000 forint havonta.
Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP)
Az EKÖP program célja a tudományos utánpótlás erősítése, a tudományos karrier vonzóvá tétele, illetve a tehetséges fiatalok hazai környezetben való megtartása. Emellett a program ösztönözni kívánja az egyetemek tudományos teljesítményének növelését is. A kezdeményezés keretében az alapképzésben és mesterképzésben (beleértve az osztatlan képzést) részt vevő hallgatók 5-12 hónapra szóló ösztöndíjban részesülhetnek. A támogatottak havonta nettó 125 000 és 250 000 forint közötti ösztöndíjat nyerhetnek el önálló kutatásuk támogatására.
A konstrukció alprogramjaként működik a Kooperatív Doktori Program (EKÖP-KDP), amelyre olyan doktori hallgatók jelentkezhetnek, akik a kibővített MTMI (matematikai, természettudományi, műszaki, informatikai, agrártudományi, orvos- és egészségtudományi és művészeti), valamint gazdálkodás- és szervezéstudomány területeken folytatnak kutatómunkát, és ehhez kapcsolódóan egy vállalati partnernél végeznek kutatás-fejlesztési tevékenységet. Az alprogram havi nettó 400 000 forintos ösztöndíjat kínál, amelyet 24-48 hónapra lehet elnyerni.
Az EKÖP programok teljes lebonyolítását a részt vevő felsőoktatási intézmények végzik, beleértve a pályázati kiírást, a benyújtott pályázatok értékelését és az ösztöndíj odaítélését. Mindkét program egységes keretfeltételek alapján indul évente, azonban az egyes felsőoktatási intézmények között lehetnek kisebb eltérések. Ennek okán a pályázati felhívás kapcsán az adott intézményi honlapon érdemes tájékozódni.
Kiemelkedő teljesítményért járó egyéb ösztöndíjak:
Sportösztöndíj
Számos egyetemen a kiemelkedő sporttevékenységet végző, sporttevékenységen részt vevő, valamint sporttevékenységet szervező hallgatók is részesülhetnek támogatásban. Például az Eötvös Loránd Tudományegyetem azok a hallgatók, akiknek a súlyozott tanulmányi átlaga a pályázást megelőző félévben eléri a 4.0-t, országos, nemzetközi versenyeken, kontinens- vagy világkupán vettek részt olimpiai sportágban, magyar szakszövetséggel, vagy bejegyzett egyesülettel rendelkező sportágban, illetve tudományos tevékenységet végeznek, pályázhatnak a Jó tanuló, jó sportoló ösztöndíjra. Az ösztöndíjat a pályázatával a 100 legtöbb pontot elérő egyetemista nyerheti el, amely 100 ezer forint egyszeri juttatást jelent.
Szakmai és tudományos ösztöndíjak
Szakmai ösztöndíjban általában a tantervi követelményeken túlmutató, kiemelkedő szakmai tevékenységet végző hallgatók részesülhetnek. Ilyen ösztöndíjat az ELTE mellett a Debreceni Egyetem is biztosít, amit legfeljebb a hallgatók 10%-a kaphat meg, amelynek egyszeri ösztöndíj esetén a legmagasabb összege 50 ezer forint.
A Corvinuson például tudományos ösztöndíjban a teljes idejű (nappali munkarendű) alapképzésben, osztott vagy osztatlan mesterképzésben tanulmányokat folytató, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatók részesülhetnek. A támogatás itt egy félévre szól. A 2024/2025-ös tanév első félévében a hallgatók által elnyerhető minimális összeg 30 ezer forint, a maximális összeg pedig 200 ezer forint volt.
Közéleti ösztöndíj
Ezzel az ösztöndíjjal a felsőoktatási intézmények azokat a hallgatókat szeretnék támogatni, akik az egyetemi tanulmányaik mellett közösségi tevékenységet is végeznek. Ilyen tevékenység lehet például: hallgatói érdekképviselet, tanulmányok támogatása, beilleszkedés elősegítése, az egyetemhez kötődő szabadidős programok szervezése. Ilyen ösztöndíjat például az ELTE-n, a BME-n és Semmelweis Egyetemen is igényelhetnek a hallgatók. A támogatások összege intézményenként eltérő.
Művészeti ösztöndíj
A kiemelkedő művészeti tevékenységet nyújtó hallgatók művészeti ösztöndíjban is részesülhetnek. Ilyen támogatás igényelhető például a Debreceni Egyetemen is. Itt egy hallgató tanulmányai során legfeljebb három alkalommal részesülhet az ösztöndíjban, amelynek összege 5 ezer és 30 ezer forint között lehet havonta. Az ELTE-n a pályázat kiírása az Egyetemi Hallgatói Szociális és Ösztöndíjbizottság feladatkörébe tartozik, az ösztöndíj meghirdetésével és odaítélésével karonként külön foglalkoznak.