szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A felsőoktatási tanulmányok megkezdése gyakran együtt jár az önálló élet elindításával is. Önköltséges és államilag finanszírozott képzés mellett is előfordulhatnak nagyobb kiadások. Szerencsére ezekre a helyzetekre is van megoldás.

A diákhitel több szempontból is hasznos lehet az egyetemisták számára, különösen akkor, ha a hallgató önállóan finanszírozza tanulmányait és az ezzel kapcsolatos kiadásait.

A magyar egyetemeken az önköltséges hallgatók számára a tandíjak intézménytől és szaktól függően változnak. A legtöbb alapképzésért 270 000 és 500 000 forint közötti összeget kérnek el félévente. A mesterképzéseken a féléves tandíjak átlagosan 300 000 és 375 000 forint között alakulnak. Bizonyos szakok pedig, mint az orvosi vagy a repülőmérnöki, akár több millió forintba is kerülhetnek félévente.

Sokan nem tudják saját zsebből kifizetni a továbbtanulást, de van, akinek lakhatásra, vagy például az egyetemhez szükséges eszközök beszerzéséhez lenne szüksége támogatásra. Minderre megoldást nyújthat a diákhitel felvétele, ami két opciót is kínál az egyetemi hallgatók számára.

Milyen opciók közül lehet választani?

A Diákhitel1 (DH1) egy olyan szabad felhasználású hitelkonstrukció, amelyet a magyar felsőoktatásban tanuló hallgatók vehetnek igénybe. Az összeg felhasználható bármire, például lakhatásra, mindennapi kiadásokra, tanulmányi költségekre, könyvekre vagy technikai eszközökre, mint például laptopra vagy telefonra.

A DH1-nél a maximálisan felvehető összeg szemeszterenként 750 000 forint, amelyet havi részletekben (15 000–150 000 forint/hó) vagy egy összegben is lehet kérni. A hitel kamatozása jelenleg évi 7,99%, amely kedvezőbb, mint a legtöbb piaci személyi kölcsöné, és a hallgatói jogviszony megszűnését követően kell csak elkezdeni törleszteni.

2024. december 23-án jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy a kormány 2025. június 30-ig meghosszabbította a szabad felhasználású diákhitelre vonatkozó kamatstoppot, így a kamat mértéke az idei év első felében is 7,99 százalék marad.

Ezt azok vehetik igénybe, akik aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek valamelyik magyar felsőoktatási intézményben, magyar állampolgárok, és a 45. életévüket még nem töltötték be. Ezen felül a jogosultak körébe tartoznak a Magyarországon menekültként elismert személyek és a huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkezők is. Fontos továbbá, hogy a jelentkezőknek bejelentett magyarországi lakcímmel kell rendelkezniük.

A Diákhitel1 mellett választható a Diákhitel2 (DH2) is, amely kifejezetten az önköltséges hallgatók számára nyújt lehetőséget a tandíj rendezésére. Az előbbivel ellentétben ez kötött felhasználású hitelkonstrukció, amely kizárólag a tanulmányi költség fedezésére fordítható. Az összeg ebben az esetben közvetlenül az adott felsőoktatási intézményhez kerül átutalásra, így a megigénylés után a hallgatónak nincs további teendője vele.

A DH2 esetében nincs maximális hitelösszeg, tehát a képzés teljes díját fel lehet venni, függetlenül annak mértékétől. Ennek igénylési feltételei meglehetősen egyszerűek: szükséges hozzá érvényes magyar állampolgárság, aktív hallgatói jogviszony, valamint érvényes személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya és saját névre szóló bankszámla. A hitel azoknak az egyetemistáknak érhető el, akik még nem töltötték be a 45. életévüket, és magyarországi lakcímmel rendelkeznek. A DH2 továbbá kamatmentes, tehát a hallgatóknak csak annyit kell a későbbiekben visszafizetniük, amennyit felvettek, rejtett költségek nélkül.

Hitel igénylése egyszerűen

A diákhitel igénylésére a hallgatók számára az egyetemi tanulmányaik során folyamatosan van lehetőség. Mindkét hitelopció esetében az igénylés online és személyesen is lebonyolítható. Az online igénylés első lépése a Neptun rendszerén keresztül történő bejelentkezés. Ott az Ügyintézés menüpontban megtalálható a Diákhitel igénylése opció, amelyet kiválasztva elindítható a folyamat. A Neptun mellett a Diákhitel Direkt felületén is van lehetőség a hiteligénylésre.

Személyesen a Diákhitel Központ ügyfélszolgálatán is benyújtható a kérelem. Ebben az esetben az igényléshez szükség lesz személyazonosító okmányra, lakcímkártyára, adókártyára, valamint a hallgatói azonosítóra.

A DH1 esetében az igényelt összeget csak bizonyos bankoknál nyitott „diákhitelszámlára” folyósítják. A szabályozások értelmében a hallgatóknak az OTP Bank, az Erste Bank, az MBH Bank és a Gránit Bank közül kell választaniuk, ha ezt a fajta diákhitelt szeretnék felvenni. Azok, akik a DH2 mellett döntenek, számukra nem kötelező új számlát nyitni, a már meglévő bankjuknál is maradhatnak.

A Diákhitel Központ az igénylést követően ellenőrzi a hallgató jogviszonyának fennállását az oktatási intézménynél. Ez az őszi szemeszter esetén szeptember 1-je után, a tavaszi szemeszternél február 1-je után történik. Ha a jogviszony érvényes, az igénylést követően a hitel folyósításra kerül a kiválasztott kedvezményes Diákhitel számlára, amelyet a hallgató által megadott pénzintézet vezet.

Az igénylés folyamata jellemzően néhány hét alatt lezajlik, és a sikeres elbírálás esetén a hallgató hozzáfér a kért hitelösszeghez, amellyel a tanulmányai finanszírozását könnyítheti meg.

Támogatás a családoknak

A Diákhitel kedvezményt biztosít a családosok számára. Ha a női hitelfelvevők 30 éves koruk előtt, a felsőoktatási tanulmányaik alatt vagy azokat követően két éven belül gyereket vállalnak, a fennálló hiteltartozásukat a Diákhitel Központ akár teljes egészében elengedi. Ez a kedvezmény nemcsak vér szerinti, hanem örökbefogadott gyerekek esetében is érvényesíthető, feltéve, hogy az igénylő a szükséges igazolásokat benyújtja. További kedvezményként, a második gyerek születésekor a fennálló tartozás felét engedik el, míg a harmadik gyerek esetében a teljes fennmaradó tartozás törlésre kerül.