szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Állami ösztöndíjas képzésen minden elsőévesnek alá kell írni a hallgatói szerződést, amellyel elfogadjátok a támogatás feltételeit.

Az egyetemi felvételi eljárás során sok diák választja az állami ösztöndíjas képzést, hiszen ez jelentős anyagi segítséget jelent a tanulmányok alatt. Ugyanakkor érdemes tisztában lenni az ezzel járó kötelezettségekkel.

Ha állami ösztöndíjas képzésen tanultok, az állam finanszírozza az oktatásotokat, ehhez azonban két feltételt is el kell fogadnotok:

1. Oklevélszerzés

A meghatározott képzési idő másfélszeresén belül végeznetek kell az adott szakon. Ez azt jelenti, ha például egy 6 féléves alapszakon kezdtek, akkor 9 féléven belül diplomát kell szereznetek. Ebbe azonban a passzív félévek nem számítanak bele.

2. Itthoni munkavállalás

Magyarországon kell dolgoznotok annyi ideig, ameddig az egyetemen, főiskolán állami ösztöndíjasként tanultatok. Ennek teljesítésére 20 év áll a rendelkezésetekre.

Mi történik, ha nem teljesítitek a kötelezettségeket?

Ha az első félévetek után hagyjátok abba a képzést, akkor még nem kell fizetnetek. A jelenleg érvényben lévő szabályok szerint ugyanis felsőoktatási szakképzés, illetve alap- vagy mester képzés esetén ha legfeljebb egy félévig, osztatlan képzés esetén pedig legfeljebb két félévig jártatok a szakra, nem kell teljesítenetek semmiféle visszafizetési kötelezettséget. Az egyetlen következmény, hogy kevesebb állami ösztöndíjas félévetek marad.

Amennyiben viszont ennél később szakítjátok meg a tanulmányaitok és nem szereztek diplomát, akkor hazai munkaviszonyt kell fenntartanotok legalább annyi ideig, ameddig állami ösztöndíjas képzésre jártatok. Ha viszont a képzés megszüntetését követő két éven belül nem kezdtek el dolgozni, vissza kell fizetnetek a képzési költségetek felét.