„A pedagógusok, diákok, szülők és civilek nem maradnak csöndben mindaddig, amíg a kormány nem kezdeményez érdemi párbeszédet az oktatás megújításáról!” - ígérték a szervezetek.
„A státusztörvény visszavonása csak a kezdet – továbbra is átfogó reformot követelnek a pedagógusok, diákok és szülők” – így kezdődik az a közlemény, amit pénteken 25 szervezet írt alá. Mint írják, „az oktatási tiltakozások legújabb hullámát elsősorban a bosszútörvényként értelmezhető státusztörvény miatti felháborodás hívta életre, de már jóval a törvénytervezet közzététele előtt is tarthatatlan volt a helyzet a közoktatásban. A státusztörvény egyes elemeinek elengedése ezért nem érdemi válasz az oktatás ügyéért több mint egy éve kiálló pedagógusok, diákok és szülők számára. Továbbra is azt követeljük, hogy a kormány ne vezesse be a státusztörvényt, hanem az érintettekkel való érdemi konzultáció után kezdjen átfogó oktatási reformba”.
A szervezetek külön sérelmezik, hogy az oktatásért felelős Belügyminisztérium nem reagált érdemben arra a kilenc pontra, amit 2022 őszén tettek közzé. Hozzátették: komoly felháborodást okozott a pedagógusok jogállásáról készülő törvénytervezet, így az, hogy „a felháborodás hatására a kormány most mégis változtatna a törvénytervezeten, nem jelent érdemi eredményt. Olyan, mintha a jobb oktatásért küzdőknek egyszer csak azt mondták volna, hogy a hangoskodás miatt kapnak húsz pofont, majd azt az engedményt teszik, hogy csak 16 lesz”.
Azt írják, továbbra sem látják az átfogó koncepciót, amivel vonzóbbá tennék a pedagógusi pályát, vagy egyáltalán megoldanák a pedagógushiányt. „Továbbra sem erősödik az oktatás legfontosabb szereplőinek – a nevelőtestületnek, a tanulóknak és a szülőknek – a beleszólása az iskola életébe. Továbbra is túlterheltek maradnak a pedagógusok és a diákok is. Ne felejtsük el, az oktatási mozgalmat ezek a problémák hívták életre, nem a státusztörvény” – írták.
„A pedagógusok, diákok, szülők és civilek nem maradnak csöndben mindaddig, amíg a kormány nem kezdeményez érdemi párbeszédet az oktatás megújításáról!” - ígérték pénteken. A közleményt ez a 25 szervezet írta alá:
- ADOM DIákmozgalom
- aHang
- Amnesty International Magyarország
- Artemisszió
- Civil Bázis
- Civil Kollégium Alapítvány
- Civil Közoktatási Platform
- Egységes Diákfront
- Emberség Erejével Alapítvány
- Gyökerek és Szárnyak Alapítvány
- Igazgyöngy Alapítvány
- Kamaszfesztivál
- Kulcs a városhoz, kulcs a közélethez Egyesület
- Levegő Munkacsoport
- Magyar Anyák
- Magyarországi Európa Társaság
- MENŐK
- Ökotárs
- PDSZ
- Pedagógus Egység
- Szülői Hang
- Tanítanék
- Társaság a Szabadságjogokért
- Transparency International Magyarország
- Védegylet