Igaz, nem az utóbbi években, hanem 2013 és 2017 között, de a Belügyminisztérium szerint ez is egy olyan siker, amit 2022-ben ki kell emelni, ha a pedagógusbérekről van szó.
A kormány mindig prioritásként kezelte, hogy egységes alapon működő, a pedagógustevékenységet elismerő, értékálló és egyre több pedagógusra kiterjedő bérezési rendszert teremtsen - kezdte írásbeli kérdésre adott válaszát Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára. Mindezt Kanász-Nagy Máté LMP-s országgyűlési képviselő kérdésére válaszolta, aki arra volt kíváncsi: "mire lesz elég a 9%-kal megemelt oktatásfinanszírozás"?
Az államtitkár szerint a fenti állítást bizonyítja az is, hogy elsőként a tanároknál indítottak többlépcsős béremelést. "Ennek jegyében 2013-tól 2017-ig négy lépcsőben átlagosan 50%-kal emelkedtek a pedagógusbérek.
Az OECD adatok alapján 2013 és 2017 között nálunk nőttek a legjobban a pedagógusbérek" - tette hozzá.
Rétvári Bence hozzátette, a "pedagógusok munkája iránti megbecsülés jeleként" Orbán Viktor június 27-én, parlamenti felszólalásában megerősítette, hogy háromszor 10%-os béremelés biztosan megvalósul. Az államtitkár ezen felül kitért a Klebelsberg-ösztöndíjra is, és kiemelte, hogy a természettudományos tanári szakok, illetve az utánpótlás szempontjából fontgos képzési területek esetében kiemelt, 375 ezer forint/fő/féléves támogatást adnak.
OECD-számok
„A tanári fizetések az OECD-tag uniós országok közül itt a legalacsonyabbak, és az egyéb felsőfokú végzettségűek fizetésének csupán 58–66 %-át teszik ki, az oktatási intézmény szintjétől függően” - áll az országjelentésében. Ezért az Európai Bizottság szeretné elérni, hogy az uniós helyreállítási alapba (RFF) kerüljön bele, hogy a kistelepülési iskolahálózatot felülvizsgálja a kormány, különös tekintettel a felső tagozatokra. Illetve azt is, hogy a kormány azt nagyon rövid időn belül hozza fel 100%-ra, vagyis egy tanár kapja meg legalább a diplomás átlagbért.
Ez azért fontos, mert az említett uniós pénzek között található az a forrás is, amely pedagógusbérekre lenne fordítható. Gulyás Gergely korábban azt mondta, szerint már csak az Európai Bizottságon múlik a helyreállítási alapról a megegyezés, a kormány elfogadta a bizottság álláspontját a vitás kérdésekben.