A február 24-i orosz támadásokat követően online térbe költöztek az ukrán iskolák, így az órákon azok is részt vehetnek, akik elmenekültek a háborús országból.
A bő egy hónapja tartó orosz-ukrán konfliktusban közel 400 oktatási intézmény sérült meg, 60 épület pedig teljesen megsemmisült: óvodák, általános- és középiskolák, oktatási központok váltak a háború áldozatává - számol be a Voanews. A február 24-i orosz támadás után az összes ukrán iskola bezárt, a diákonak „szünetet” hirdettek. Márciusban azonban az ország nagy részében újraindult az oktatás, és az ukrán Oktatásügyi Minisztérium garantálja, senkinek sem kell évet ismételnie a háború miatt.
Ukrajna 25 régióból csupán 4 az, ahol a mai napig szünetel a tanítás. Az órákat többnyire online tartják: az oktatási minisztérium a Google-lel közösen egy online, egész Ukrajnára vonatkozó tanmenetet is kidolgozott, amely egy „átlagos” iskolai tanmeneten alapul. Ezekkel a tananyagokkal biztosítják, hogy a tanárok nélkül marad diákok önállóan is folytathassák a tanulást, a magániskolák pedig ingyenes hozzáférést kínálnak kurzusaikhoz. Szakértők szerint nagyon fontos, hogy a gyerekek figyelme elterelődjön a nehézségekről és hatékonyan használják fel a rendelkezésre álló szabadidejüket.
Mi lesz az érettségizőkkel?
Az érettségi előtt álló diákok különösen nehéz helyzetben vannak, ezek a vizsgák szükségesek ugyanis az egyetemi felvételihez. Az illetékes minisztérium a helyzetre való tekintettel a vizsgák elhalasztását javasolja, de vannak, akik szerint alternatív megoldásokat kell keresni, például csökkenteni a követelményeket.
Azok az ukrán diákok sem maradnak oktatás nélkül, akik elmenekültek a háború elől: Lengyelországban, Moldovában és Németországban is több száz tanulót iskoláztak be, egy olasz iskolában pedig a napokban tapsviharral köszöntötték két új, ukrán diáktársukat.