szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem vettek fel állami ösztöndíjas szakra? Nem kell aggódni, hoztunk pár ösztöndíjat, amelyeket akkor is megigényelhettek, ha önköltséges képzésben fogtok tanulni.

Július 24-én kihirdették a 2024-es ponthatárokat, amikor is közel 121 ezer jelentkező tudta meg, hogy felvették-e valamelyik magyar egyetem szeptemberben induló szakra. Ebből pedig több mint 12 ezren önköltséges képzést jelöltek meg első helyen.

A népszerű, magyar nyelvű, nappali tagozatos szakokon most is nagyon magas pontokat kellett elérni ahhoz, hogy állai ösztöndíjas képzésre jussanak be a felvételizők. A legmagasabb ponthatárok nagy részét a Corvinuson húzták, ahol például 457 pontot kellett szerezni az alkalmazott közgazdaságtanhoz, míg az önköltséges formán 400 pontnál húzták a határt. Ennél is többet kellet elérni a nemzetközi gazdálkodás szakon, ahol 478 pont kellett az állami képzésre, míg az önköltségesnél itt is 400 pontot kértek.

Nem mindig az önköltséges felvételi a könnyebb

Bár általában az önköltséges képzésekre „könnyebb” bekerülni a felvételi során, az idei ponthatárhúzás után is találtunk olyan szakokat, ahol a felvételizőknek jobban kellett küzdeniük az önköltséges bejutásért, mint a szak állami ösztöndíjas formáján.

A legnagyobb különbséget egy szak finanszírozási formái között a Debreceni Egyetemen találtuk, ahol 159 ponttal volt magasabb a ponthatár a gépészmérnöki önköltséges képzésen. Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán pedig 150 pont volt az eltérés a mérnökinformatikus szakon.

Az önköltséges képzésen tanuló hallgatók helyzetét jócskán megnehezíti, hogy a tandíjak kifizetése mellett az egyetemi ösztöndíjak nagy részére nem pályázhatnak. Jó hír azonban, hogy számos egyetemen próbálják segíteni az érintetteket. Mutatjuk, hol milyen ösztöndíjakat kaphatnak az önköltséges képzésben résztvevő hallgatók.

Egy ösztöndíj, ami minden egyetemen igényelhető

A Bursa Hungarica ösztöndíjat az olyan nappali tagozatos, teljes idejű jogviszonnyal rendelkező hallgatók kaphatják meg, akik a szociális helyzetük alapján rászorulnak a támogatásra, függetlenül attól, hogy állami ösztöndíjas vagy költségtérítéses képzésre járnak, vagy esetleg felsőoktatási szakképzésben tanulnak.

Az ösztöndíjat a települési önkormányzatok ítélik oda a legjobban rászoruló, területükön állandó lakóhellyel rendelkező hallgatóknak, amelynek össze általában 5-10 ezer forint között alakul, és 10 hónapon keresztül folyósítják.

Ilyen ösztöndíjakat lehet igényelni az egyes egyetemeken:

Pécsi Tudományegyetem

A pécsi egyetem Rektori Ösztöndíjat hirdet azok számára, akik az általános és a pótfelvételi eljárásban felvételiznek. Önköltséges hallgatók esetében az ösztöndíj 4 féléven keresztül kerül kifizetésre, ami a hallgató által fizetendő féléves összegének 50 százaléka azzal a feltétellel, hogy a féléves ösztöndíj összege nem lehet kevesebb, mint 150 ezer forint és nem haladhatja meg a 250 ezer forintot.

Budapesti Corvinus Egyetem

A Corvinus Ösztöndíj egy olyan teljesítményalapú ösztöndíj, amelynek segítségével a nappali alap- és mesterképzéseire felvételt nyert hallgatók nagy része továbbra is térítésmentesen tanulhat. Az ösztöndíj tartalmazza a képzés költségét, mint az állami ösztöndíj, arról pedig, hogy ki lesz jogosult rá, egy rangsor dönt, amelynek tartalmi feltételeit az egyetem vezetése írja elő.

Budapesti Gazdasági Egyetem

A Biztos Jövő Ösztöndíjra a nappali munkarendben résztvevő, önköltséges, alapképzéses hallgatók jogosultak, sikeres pályázás esetén pedig visszanyerhető az önköltségi díj 25%, 50% vagy 100%-a. Itt a pályázás feltétele a legalább 3,5-ös korrigált kreditindex és a mintatantervben meghatározott kreditmennyiség időarányosan legalább 90%-os teljesítése.

Budapesti Metropolitan Egyetem

A Budapesti Metropolitan Egyetemen lehetőség van jelentkezni az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program pályázatára, amelynek célja a legkiválóbb hallgatók felsőoktatási tehetséggondozásba való bevonása. Az ösztöndíj összege havonta legalább 125 ezer, legfeljebb 250 ezer forint. Erre azok a hallgatók tudnak jelentkezni, akik minimum egy lezárt félévvel rendelkeznek és teljesítik a megadott feltételeket.

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

A BME-s lettem ösztöndíjra az egyetem bármely teljes idejű alap- vagy osztatlan képzésének aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója jelentkezhet. A pályázat elnyeréséhez minimálisan szükséges pontszámot és az elnyert ösztöndíj nagyságát az EHK állapítja meg a pályázatok elbírálása során a beérkezett pályázatok és az előre meghatározott keretek figyelembevételével.

Szegedi Tudományegyetem

A Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata pályázata a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) nappali tagozatán tanuló, kiemelkedő teljesítményt elért diákok tanulmányainak anyagi támogatására jött létre. Az ösztöndíjat elnyerők két szemeszteren (10 hónapon) keresztül kapják a pályázatért járó anyagi támogatást.

Ponthatárok 2024

Ha az általános felvételi eljárásban nem vettek fel egyik megjelölt egyetemre sem, akkor a pótfelvételiről szóló cikkünket itt tudjátok elolvasni.