A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Kara vezeti a műszaki képzéseket nyújtó intézmények hallgatói kiválóság alapján összeállított rangsorát.
Tarolt a BME a hallgatói kiválóság alapján összeállított 2024-es HVG-rangsorban. Az első 6 helyen a műszaki egyetem karai állnak, amit hetedik helyen a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kara követ.
Az oktatói kiválóság alapján készült rangsorban a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara az első a műszaki karok között, amivel az összesített rangsorban a harmadik helyen áll. Ezt követi a Pannon Egyetem Mérnöki Kar a lista hatodik helyén.
A műszaki képzésterületi rangsort sorrendjét az első helyes jelentkezők száma, a felvett hallgatók átlagpontszáma, a nyelvvizsgával felvettek aránya és a középiskolai versenyeken helyezettek száma határozza meg.
A HVG Diploma 2024 kiadványban az összesített intézményi és kari listák mellett számos képzésterületi rangsort is találtok, és megnézhetitek többek között azt is, hogy hallgatói és oktatói kiválóság szempontjából mik a legjobb egyetemek és egyetemi karok.
A HVG Diploma 2024 különszámát szombattól megvásárolhatjátok az újságárusoknál, vagy akár most, ide kattintva megrendelhetitek.
|
A top 10 műszaki kar (hallgatói kiválóság alapján):
1. BME-GPK
2. BME-ÉPK
2. BME-VBK
4. BME-VIK
5. BME-KJK
6. BME-TTK
7. PPKE-ITK
8. BME-ÉMK
9. SZE-AHJK
10. PTE-MIK
Hét BME kar került be a 10 legjobb mérnöki képzéseit listázó 2024-es rangsorba, amiből a második helyen osztozva helyezkedik el a BME Építészmérnöki Kar és a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar.
A képzésterületen oktató 18 egyetem közül a Széchenyi Egyetem Audi Járműmérnöki Kar a 9., míg a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar a 10. helyre került a toplistán.
A 2023-ban felvételizettek között a műszaki volt a harmadik legnépszerűbb képzési terület, amire összesen 19 179-en jelentkeztek, amiből 11 952 hallgató felvételt is nyert az idén ősszel indult képzések valamelyikére.
A Diplomás Pályakövetési Rendszer (DPR) 2023-as adatai szerint a műszaki szakon végzett hallgatók nagyon magas aránya, összesen 93,75 százaléka végez valamilyen diplomás munkát. Ebből a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről kikerült friss diplomások aránya 100 százalék, míg a Szegedi Tudományegyetemen végzetteké 86.67 százalék.
A legtöbben az alapszakos diplomával gépészmérnökként, villamosmérnökként vagy egyéb mérnökként helyezkednek el. A mérnöki pálya többek között a jó fizetésről is ismert, amit alátámaszt a DPR felmérése, miszerint a fiatal pályakezdő mérnökök bruttó átlagjövedelme 563 731 forint. Az első munkavégzésükig eltel idő pedig 1,64 hónap.
A legfontosabb tudnivalók a 2024-es felsőoktatási felvételiről |
|