124 diák versenyzett idén a latin OKTV-n: ezeknek az iskoláknak a tanulói jutottak be a döntőbe
Véget értek az idei Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny döntői. Mutatjuk, latinból melyik iskolák diákjai teljesítettek a legjobban.
Véget értek az idei Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny döntői. Mutatjuk, latinból melyik iskolák diákjai teljesítettek a legjobban.
A versenyzőknek többek között 5 óra alatt kellett egy eredeti Cicero-szöveget lefordítaniuk. Magyarországot 13 diák képviselte.
Hoztunk nektek tíz latin szólást és közmondást. Mindent ismeritek?
Adamik Béla, az ELTE Ókortudományi Intézet Latin Tanszékének docense és egyben a Nyelvtudományi Kutatóközpont tudományos tanácsadója a HORIZON-ERC program keretében 2023. szeptemberi kezdettel öt éves ERC Advanced Grant támogatást nyert pályázatával a Nyelvtudományi Kutatóközpontban.
Ad hoc, note bene. Pontosan ismeritek a jelentésüket?
A Budapesti Történeti Múzeum – Vármúzeum régi latin dolgozatokról osztott meg képeket Facebook oldalán.
Próbára tennétek a szókincseteket? Lássuk, a következő latin szavak közül hányat ismertek.
Milyen a szókincsetek latinból? Tíz olyan szót láthattok a következő kvízben, amelyek gyakran előfordulhatnak a magyarban. Teszteljétek tudásotokat.
Bár az Emberi Erőforrás Minisztériuma szerint nyelvi és kultúrtörténeti szempontok alapján egyaránt indokolt lenne a...
Kötelezővé tenné a latinoktatást a nyolcosztályos gimnáziumokban az oktatási államtitkárság, a változtatás több mint száz középiskolát és több ezer diákot érintene. Az már most biztos, hogy az ötödik és hatodik évfolyamban bevezetik a „latin örökségünk” nevű tantárgyat, hetediktől pedig elkezdődik a latin nyelv oktatása. A kerettanterv kidolgozói szerint a latin "megalapozza a közjóra, a nemzeti és társadalmi összetartozásra való törekvést".
Akár ötéves korban el lehetne kezdeni a latin nyelv tanulását – legalábbis a brit oktatási miniszter szerint.
Milyen az igazi egyetem? Bozóki Andrásnak van összehasonlítási alapja, hiszen megfordult már a világ legjobb egyetemein is, mégis azt mondja, számára a budapesti Közép Európai Egyetem az első. De beszélt még nekünk a tandíjról, a sokat kritizált bolognai-rendszerről és a diplomák elértéktelenődéséről is.
Kiből lehet ma sikeres táncművész, mi kell ahhoz, hogy valakiből jó táncos váljon, és egyáltalán, mit jelent ma a siker a versenytáncban? Hol lehet a legtöbb tapasztalatot megszerezni, és merre vezet az út? Kérdéseinkre a hatszoros Latin Magyar Bajnok, Jánosi Viktória válaszolt: