Nagy összegekkel segítené Békéscsaba a helyi fiatalokat
A pályázat szerint akár 1 milliót és 500 ezret is nyerhetnek a diploma előtt álló és a diplomás fiatalok is.
A pályázat szerint akár 1 milliót és 500 ezret is nyerhetnek a diploma előtt álló és a diplomás fiatalok is.
Mennyire fontosak számukra az anyagiak? Hogyan tudnak tapasztalat hiányában is „bevágódni” egy állásinterjún és mit tud számukra nyújtani egy friss diplomásokat segítő program? Bán Zoltánnal, a MOL Magyarország HR vezetőjével beszélgettünk a pályakezdők igényeiről, a MOL-tanszékekről és a vállalat friss diplomás programjáról, a GROWWW-ról.
Összegyűjtöttük, mennyit lehet keresni friss diplomásként az idei év legnépszerűbb mérnöki képzésével.
Gazdaságtudományi szakon akár már 1,06 hónap alatt is találnak állást a pályakezdők, míg például jogászként majdnem három hónap is eltelhet az első munkavégzés kezdetéig. Összegyűjtöttük, hogy az egyes szakok diplomájával mennyi időbe telik elhelyezkedni a frissen végzett hallgatóknak.
Mentor- és közösségi programok, extra juttatások – több nagyvállalatnál ilyen támogatást kapnak munkahelyi beilleszkedésükhöz és karrierindításukhoz a pályakezdők. A téma pedig nagyon is aktuális, hiszen a legtöbb egyetemen már megvoltak a diplomaosztók, így az elmúlt néhány hétben több ezer egyetemista lépett ki a "való életbe":
Munkakörnyezet, munkatársak, felettesek, egyéb juttatások – ezek a szempontok mind felmerülnek az álláskereséskor, de a jelenlegi infláció, az emelkedő albérlet- és élelmiszerárak miatt érthető, hogy a munkavállalókat minden korábbinál jobban érdekli, mennyit fognak keresni. És ez igaz a pályakezdőkre is.
Cirka 71 év telt el a beiratkozása és a diplomaszerzése között - de nem akármiért hagyta ott az egyetemet.
Egy friss kutatás szerint a pedagógusokat az ELTE, a mérnököket pedig a BME után leginkább a vidéki egyetemek hallgatói teszik ki, miközben szinte az összes magyarországi egyetem frissdiplomásai között tarolnak az adminisztrációs karrierlehetőségek.
Idén felvételiztek vagy éppen a diplomaszerzés előtt álltok és szeretnétek egy kicsit többet megtudni arról, mi vár rátok az okleveletekkel a kezetekben? Hoztunk egy oldalt, ahol az átlagfizetések mellett az elhelyezkedési időt, vagy éppen a továbbtanulási aranyát is megnézhetitek az egyetemi képzéseknél.
Bruttó 345 468 – ennyi az alapszakos pályakezdők átlagfizetése egy friss felmérés szerint. A legjobban még mindig az informatikusok keresnek, de az államtudományi és a műszaki képzéseken diplomázók is 400 forint feletti bruttó bérrel számolhatnak. Mutatjuk a számokat.
Pályaválasztás előtt álltok, de nem vagytok elég biztosak a döntésetekben? Vagy éppen azt sem tudjátok pontosan, mit szeretnétek csinálni? A következő tippeket érdemes megfogadnotok és kipróbálnotok még az egyetemi évek alatt.
A 18-30 közötti, felsőoktatásban vagy OKJ-s képzésben tanuló felnőttek körében 30 százalék azoknak az aránya, akiknek alig van elképzelésük arról, milyen pályát látnak maguk előtt. Minden negyedik középiskolás szintén ebben a helyzetben van, ha a továbbtanulásról van szó - derül ki egy friss kutatásból.
Jövőre felvételiztek egyetemre vagy főiskolára? Már ki is választottátok, milyen szakokat jelölnétek meg, vagy még hezitáltok? Ezen az oldalon minden információt megtalálhattok a diplomaszerzés utáni lehetőségekről. Itt egy kisegítség a döntéshez.
Az egyetem után elkezdtetek dolgozni, vagy az év vége előtt éppen belekóstoltatok a munkába? Akkor ezeket a szabályok nektek is ismernetek kell az év végi szabadságokról.
A 2016-ban végzettek közül az osztatlan tanárképzésben diplomát szerzők tudtak a leggyorsabban elhelyezkedni a munkaerőpiacon a diplomás pályakövetési rendszer adatai szerint. Mesterszakos oklevéllel szinte az összes képzési területen jobb eséllyel indulnak a pályakezdők, már ami az álláskeresésre fordított időt illeti.
Mennyit lehet keresni műszaki diplomával? A friss statisztikákból kiderül, melyik egyetemen végzettek kereshetnek a legjobban a műszaki szektorban, ugyanis a havi jövedelmek közel sem egységesek ilyen szempontból.
A pályakezdők 30 százaléka egy év után, további 30 százalék öt év után otthagyja a pályát - írja a Népszava.
Az EU országai közül Magyarországon a hetedik legmagasabb a friss diplomások foglalkoztatottsági aránya – írja az Eurostat adatai alapján a hvg.hu.
Minden harmadik egyetemista dolgozik a tanulmányai mellett, 50%-uk kifejezetten azért, hogy még a diploma megszerzése előtt legyen munkatapasztalata.
Gazdasági diplomával az sem jár rosszul, akinek nem a startup-alapítás az álma.