Friss rangsor: három magyar egyetem került a világ legjobbjai közé
A 372. helyet szerezte meg a Közép-európai Egyetem (CEU) a U.S.
A 372. helyet szerezte meg a Közép-európai Egyetem (CEU) a U.S.
Egyetlen magyar egyetem sem jutott fel a Times Higher Education felsőoktatási rangsorára. A kétszázas lista élén - nagy meglepetésre - nem a Harvard, hanem a California Institute of Technology, a CalTech áll.
Tizenkét romániai egyetemet értékelt úgy az Európai Egyetemek Szövetsége, hogy az első, legmagasabb szintű kategóriába tartozhat. A Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) a harmadik, utolsó kategóriába került. A listát a bukaresti oktatási minisztérium megrendelésére készítették.
Nyilvánosságra hozták a QS World University Rankings 2011/12-es tanévre szóló egyetemi toplistáját, az élen nincs nagy változás. Érdekesség, hogy idén először a tandíjakat is feltüntették a rangsorban.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Rendőrtiszti Főiskola és a budapesti Fazekas Mihály Gimnázium – 2010-ben ezek az intézmények vezették az egyetemi, főiskolai és a középiskolai rangsort. Kezdődik az új tanév, ezért utánanéztünk, milyen szempontok alapján állítják össze a rangsorokat, és melyek a vissza-visszatérő szereplők.
Az egész világon óriási érdeklődés övezi a különböző egyetemi rangsorok publikálását, bár a szakemberek óva intenek a listák túlértékelésétől, mert nehéz a felsőoktatási intézmények teljesítményét egymáshoz mérni.
Harvey Mudd College, Massachusetts Institute of Technology, Franklin W. Olin College of Engineering, Harvard College és a Princeton - a Princeton Review összesítése alapján ezekben a felsőoktatási intézményekben a legnehezebb megszerezni a diplomát.
Az ELTE és a Szegedi Tudományegyetem is felkerült a QS Quacquarelli Symonds 2011-es természettudományi rangsorára, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a negyedik helyet szerezte meg a Cybermetrics Lab közép- és kelet-európai felsőoktatási listáján, a CEU jogi tanszékét pedig egy cseh napilap választotta Közép-Európa legjobbjának. Milyen rangsorokban találhatunk magyar egyetemeket?
Elkészült a QS Quacquarelli Symonds 2011-es felsőoktatási rangsora a legjobb bölcsészeti képzésekről: Magyarországról egyedül a Közép-európai Egyetem (CEU) filozófia szakja került a kétszáz legjobb közé.
Húsz éve indították az első évfolyamot, ma azonban már több ezren felvételiznek a The Hong Kong University of Science and Technology képzéseire. Az egyetem idén az ázsiai felsőoktatási QS-rangsor élén végzett: olyan egyetemeket hagyott maga mögött, mint a tokiói, a szöuli vagy a kiotói.
Amerikai és brit egyetemek végeztek a QS legfrissebb felsőoktatási rangsorának élén – a természettudományi képzések elismertsége alapján összeállított listára az Eötvös Loránd Tudományegyetem is felkerült.
Az Université Pierre et Marie Curie (UPMC) Párizs latin negyedében (Quartier Latin) található, ugyanabban a kerületben, ahol a Pantheon és a Luxembourg palota is. Jelenleg ezt a felsőoktatási intézményt tartják Franciaország legjobb tudományos és orvosi egyetemének.
Nem a nagy múltú brit egyetem lett a legjobb a The Completed University Guide legfrissebb rangsora szerint: a két nagy rivális intézmény, az Oxford és a Cambridge közül idén ez utóbbi került a lista első helyére.
A hazai és nemzetközi, felsőoktatási intézményeket vizsgáló rangsorok magyar nyilvánosságban növekvő jelenléte indokolja Fábri György, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) közkapcsolati és kommunikációs ügyekért felelős rektorhelyettese szerint azt, hogy a listákat használók számára "rangsortudásbázis" készüljön.
A Harvard a világ legjobb egyeteme a The Times című brit lapban közölt összesítés szerint: az eredmény nem meglepő, az amerikai elitegyetem tavaly is a lista élén szerepelt, sőt az École des Mines de Paris friss felsőoktatási rangsorában is az első helyet szerezte meg.
Óriási vitát váltott ki a legújabb kínai egyetemi rangsor: a kutatók a milliomos öregdiákok száma alapján állították össze a legjobb felsőoktatási intézmények listáját.
A Harvard és két tokiói egyetem áll az École des Mines de Paris 2011-es felsőoktatási rangsorának élén. A francia intézmény minden évben összeállítja listáját azokról az egyetemekről, ahol a világ legnagyobb vállalatainak vezetői végeztek.
Az elmúlt évekhez hasonlóan 2010-ben is bekerült a tíz legnépszerűbb képzés közé a kommunikáció és médiatudomány szak, amelyre több mint 2200-an adták be a jelentkezésüket. Akit a társadalomtudományi terület érdekel, huszonhárom egyetemi és főiskolai kar közül válogathat, a rangsor élén idén a Pázmány Péter Katolikus Egyetem áll.
A Harvard és a Yale állandó toplistás szereplője a nemzetközi felsőoktatási rangsoroknak: a Yale alapítói soha nem is titkolták, hogy a Harvard konkurensét álmodták meg 1701-ben. Számításukat igazolja, hogy a két intézmény ma már nemcsak a tudományok, hanem a művészetek és a sport területén is egymás legnagyobb riválisának számít.
Többszörösére nőtt a gazdasági képzésre jelentkezők száma az elmúlt években, a hallgatók összesen harminchárom egyetemi és főiskolai kar közül választhatnak. A Felvi rangsora alapján idén a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Kara kapta a legjobb minősítést. Ízelítő a HVG Diploma különszám tartalmából.