Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Tizenkét romániai egyetemet értékelt úgy az Európai Egyetemek Szövetsége, hogy az első, legmagasabb szintű kategóriába tartozhat. A Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) a harmadik, utolsó kategóriába került. A listát a bukaresti oktatási minisztérium megrendelésére készítették.
Első alkalommal osztályozták a romániai egyetemeket európai kritériumok alapján, a rangsor befolyásolja az intézmények állami támogatását - írja a felmérésről a Hargita Népe csíkszeredai és a Krónika című kolozsvári napilap csütörtöki számában.
Tizenkét romániai felsőoktatási intézmény kapta meg a legmagasabb szintű besorolást az Európai Egyetemek Társaságának minősítése alapján. Az első kategóriába olyan egyetemek kerültek, amelyek az oktatás mellett kutatási lehetőséget is biztosítanak. Ebbe a körbe tartozik többek között a magyar szakokkal is működő kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE), a Bukaresti Egyetem, a bukaresti Gazdasági Egyetem, a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Egyetem és a Temesvári Műszaki Egyetem. Ebben a kategóriában az intézmények a jövőben az eddiginél több hallgatót vehetnek fel a mesteri és doktori képzésekre.
A második fokozatot az oktatási-kutatási, illetve a művészeti irányultságú egyetemek foglalják el, ilyen a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE), a temesvári Nyugati Egyetem, vagy például a brassói Transilvania Egyetem. Esetükben az állam támogatni fogja az alap- és mesterképzés számára létrehozott helyeket. Doktori oktatást azonban csak kivételes esetben indíthatnak.
Románia többi akkreditált egyetemét a harmadik, oktatói kategóriába rangsorolta az Európai Egyetemek Társasága. Ebbe a kategóriába került például a Partiumi Keresztény Egyetem (PKE). Egyre népszerűbbek a romániai magyar egyetemek - összefoglalónkat itt olvashatod el.
A Krónikának nyilatkozva Andrei Marga, a BBTE rektora elmondta: annak ellenére, hogy a BBTE a legjobbak között végzett, szerinte előzetesen nem tisztázott és az európai elvárásoknak nem megfelelő kritériumok alapján rangsorolta a romániai felsőoktatási intézményeket a szaktárca. Úgy vélte, hogy az Európai Egyetemek Társasága nem a megfelelő szervezet a besorolás elvégzésére, ugyanis mint egyesület nem jogosult rangsorok meghatározására, csupán tanácsokat adhat és elemzéseket készíthet.
A PTE-ről a felsőoktatási intézmény rektora, János-Szatmári Szabolcs a kolozsvári napilapnak úgy nyilatkozott, hogy az egyetem működésének szempontjából semmin nem változtat a besorolás. Az intézmény eddig sem kapott állami támogatást, és a jövőben sem tart erre igényt. A Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetemet (EMTE) nem minősítették, mivel még nem kapta meg a végleges akkreditációját.