Senki nem tudta, milyen komoly lakhatási gondjai vannak a fiatal oktatónak. Története vitát váltott ki az egyetemi oktatók helyzetéről.
Aimée Lê PhD hallgatóként és angoltanárként dolgozott a londoni Royal Holloway Egyetemen, aki közel két éven keresztül egy sátorban élt - számol be a Guardian.
„Hideg volt. Egy egyszemélyes sátorban laktam, ami egy kis idő után felmelegedett, de voltak olyan napok, amikor arra ébredtem, hogy a sátramat belepte a hó. Amikor éppen nem dolgoztam, megtanultam fát hasogatni és tüzet gyújtani”
– idézi fel a fiatal oktató, aki senkinek sem számolt be anyagi nehézségeiről, attól tartva, alááshatja szakmai hírnevét, ha kiderül róla, hogy nincs hol laknia. Előfordult, hogy egy hotel bárjában javított dolgozatokat, a tisztálkodást pedig az egyetemen oldotta meg.
A fiatal oktató egy ösztöndíjjal érkezett Angliába az Egyesült Államokból, külföldi PhD-hallgatóként azonban komoly egyetemi tandíjat kellett fizetnie. A probléma akkor kezdődött, amikor a kedvező árú szállását, ahol első évében lakott, elkezdték felújítani, neki pedig elő kellett volna teremteni egy albérlet fenntartására elegendő pénzt.
A londoni Royal Holloway Egyetem egyik képviselője is megszólalt az ügyben, kiemelve, azi intézmény nem tudott Lê anyagi nehézségeiről. Azt is hozzátette, az egyetem diáktanácsadói támogatják a hallgatókat – például ingyenes tanácsadással, krízishelyzetben segítségnyújtással. Működik egy „anyagi jóllét” elnevezésű csoport is, amely felvilágosítást ad a különböző támogatásokról.
A brit egyetemi dolgozókat, oktatókat tömörítő szakszervezet szerint az országban kizsákmányolják és alulfizetik a felsőoktatásban dolgozókat, akik közül legalább 75 ezren bizonytalan idejű szerződésekkel végzik munkájukat.