A januári béremelés ellenére 960 tanári és 368 tanítói állásra lehet jelentkezni augusztus közepén a Közszolgállás Portálon, ami körülbelül megegyezik az egy évvel ezelőtti adatokkal. Van olyan pozíció, ahova még a tanév kezdése előtti napokban is be lehet adni a jelentkezést.
Már csak néhány hét, és az
új, 2024/2025-ös tanév szeptember 2-án elkezdődik, de sok iskolában még mindig nem tudni ki tanítja például a matekot, a fizikát vagy éppenséggel az angolt. Augusztus közepén cikkünk írásáig a
Közszolgállás Portálon a "tanár" kifejezésre 960, a "tanítóra" 368, míg a "pedagógusra" 714 találatot kaptunk.
A természettudományos tárgyak esetében
- 201 matematika
- 79 fizika
- 49 kémia
- 35 biológia
szakos pedagógus hiányzik az oktatásból.
Az idegennyelvek esetében sem túl jó a helyzet, hiszen
szakos tanári, tanítói helyre keresnek pedagógust.
A nyári szünet elején még több tanár hiányzott
Sok tankerületnél még augusztus utolsó napjaiban is be lehet adni a pályázatot, így ha még sikerül is jelentkezőt találni a megüresedett helyekre, akkor is kérdéses, hogy az első hetekben hány tanórát tudnak ténylegesen megtartani, és hány esetben lesz csak „gyerekfelügyelet.”
Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy a nyári szünet elején még ennél is rosszabb volt a helyzet, hiszen a „tanár” szóra 1409, a „pedagógusra” 1216, a „tanítóra” 512 találatot kaptunk a portálon. Ebből az látszik, hogy azok közül sokan, akik például elmentek nyugdíjba, elhagyták a pályát vagy csak egyszerűen iskolát váltottak, már a tanév végén jelezték a távozásukat.
Mennyit keresnek a tanárok?
|
2024 év eleje óta a tanárok fizetésének alsó határa a következő:
- gyakornok: bruttó 528 800 forint (32,2 százalékos emelés)
- pedagógus I. kategória: bruttó 538 ezer forint (31,2 százalékos emelés)
- pedagógus II. kategória: bruttó 555 ezer forint (29,1 százalékos emelés)
- mesterpedagógus kategória: bruttó 630 ezer forint (21,2 százalékos emelés)
- a kutatótanárok esetében: bruttó 750 ezer forint (19 százalékos emelés)
A helyzetet árnyalja, hogy a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint a pedagógusok döntő többsége csak a fokozatához előírt minimumösszeget kapta meg. Jobb esetben az előírt minimumnál több lett a fizetésük, de a legtöbben akkor sem olyan mértékű emelkedést tapasztaltak, mint amennyire számítottak.
|
Ha nem sikerül "last minute" pedagógust találni, akkor ki tartja majd az órát?
Hogy az iskolában hogyan lehet megoldani a hiányzó pedagógusok pótlását - mivel a fiatal pedagógusok száma nem növekedett annyival, amennyivel meg lehetne oldani a helyzetet - arra többféle opció is van, ezek közül az egyik legkézenfekvőbb a nyugdíjas pedagógusok visszafoglalkoztatása.
A KSH 2023/2024-es tanévre vonatkozó oktatási jelentéséből kiderült, hogy az általános iskolákban ugyanis jelenleg 11 019 főállású, 60. életévét betöltött pedagógus dolgozik, ami közel ezer fővel több, mint tavaly, és 2189 fővel magasabb, mint két éve. Ez az esetükben két év alatt 24,8 százalékos emelkedést jelent.
Az egész gazdaságot tekintve a nyugdíjasok foglalkoztatása az oktatás ágazatban bővült a legnagyobb mértékben, közel 15%-uk itt dolgozott 2024 I. negyedévében a KSH adatai szerint.
Ebben természetesen az is közrejátszott, hogy a nyugdíjas pedagógusok időkorlát nélküli visszafoglalkoztatását 2023-tól egyszerűsítette a kormány.
Az is bevett gyakorlat, hogy nem szakos tanár tartja meg az órát, rajztanár tanítja a matekot vagy szaktanár híján a magyar-német szakos osztályfőnök adja le a fizika-és a kémiaanyagot, vagy az alsós tanító feltanít felsőbe. Rosszabb esetben pedig arra is van példa, hogy egy pedagógus végzettséggel nem rendelkező adja le az anyagot, például egy vidéki gimnáziumban az elmúlt tanévben esztergályos tanította a fizikát.
A tanárhiányt a kormány az 55 év feletti katonák átvezénylésével is enyhítené, amely ellen több szervezet, köztük aHang és a Szülői Hang is tiltakozott.
Zeller Judit a TASZ jogi szakértője korábban az Eduline-nak úgy fogalmazott, hogy jogszerűtlen, ha a gyerek nem kapja meg a megfelelő oktatást. De sajnos ez egy olyan terület, ahol nagyon nehéz bármit is számonkérni az államon.