„Kellene olyan pályaorientáció, amit a diákjainknak szervezünk” – mihez kezdenek magukkal a felmondó pedagógusok?
Az aHang civil szervezet felületén a státusztörvény miatti felmondási szándékukat jelző pedagógusok közül több százan azt is megválaszolták, mit terveznek, miután otthagyták az iskolájukat. Sokaknak még nincs B-terve, a többiek jellemzően magántanárok lennének vagy más szellemi munkát választanának a pszichológustól az operatőrön át a HR-esig, de kéttucatnyian a kivándorlást is fontolgatják. Az általunk megkérdezett oktatáskutató szerint ugyanakkor, ha egy rendes oktatási reformot követően pár éven belül visszatérnének a pályaelhagyók, a plusz tapasztalatuk még jót is tenne a területnek.
A nap képe: elégtelenre vizsgázott a kormány az oktatás ügyeiből
Nem túl kedves ajándékkal jutalmazták a kormányt a státusztörvény szavazásának reggelén a Párbeszéd - ZÖLDEK társelnökei.
Több évnyi tüntetés után státusztörvény: hogyan jutott idáig a tanárok ügye?
Sztrájktörvény, tanárok kirúgása, könnygáz és végül a ma megszavazott státusztörvény: 2022-től ismét folyamatosak a tanárok, szakszervezetek és diákok által szervezett tüntetések, demonstrációk és sztrájkok, de eddig nem sikerült elérniük a követeléseiket. A mai parlamenti szavazás apropóján összeszedtük az elmúlt év legfontosabb történéseit.
"Akkor ennyi" - érkeznek az első reakciók az elfogadott státusztörvényre
Csalódottság, düh, "jövőgyilkosság" - ehhez hasonló reakciók érkeznek az alig egy órája elfogadott státusztörvény hírére, miközben a kormány továbbra is azt hangoztatja, a státusztörvénnyel valójában jót tesznek a pedagógusokkal, míg a "baloldal" mindent megtesz az ellen, hogy a pedagógusok 800 ezer forintot keressenek.
Tovább küzd a változásért az Egységes Diákfront
Kedden szavaztak a Parlamentben a pedagógusok által csak "bosszútörvénynek" nevezett státusztörvényről. Az Egységes Diákfront egész napos rendezvényt szervezett a Kossuth térre a tanári szakszervezetekkel közösen.
Megszavazták a státusztörvényt, miközben a Kossuth téren tüntettek ellene
Kedden megszavazták a Parlamentben a pedagógusok által csak "bosszútörvénynek" nevezett státusztörvényt. Az Egységes Diákfront egész napos rendezvényt szervezett a Kossuth térre, ahol ez ellen tüntetnek.
Képgaléria: Felmondó tanárok történetei várták a politikusokat a Kossuth téren
Kedden szavaznak a Parlamentben a pedagógusok által csak "bosszútörvénynek" nevezett státusztörvényről. Az Egységes Diákfront egész napos rendezvényt szervezett a Kossuth térre, ahol fotókkal ellátott táblákon felmondó tanárok történetei várják az érkezőket.
Nem hatottak a tiltakozások, ma szavaz a parlament a státusztörvényről
Július 4-én, kedden kerül sor a parlamenti szavazásra a pedagógusok új státuszáról, amire a diákok egész napos akcióval készülnek.
Késik az Útravaló ösztöndíjak utalása
A pénteki határidő lejárta óta se híre, se hamva a hátrányos helyzetű diákokat támogató Útravaló ösztöndíjaknak.
Megbukott a kormány a "csendes többség" értékelésén
Elégtelennel osztályozzák a pedagógusok a kormány kommunikációját, a státusztörvényt, a pedagógusfizetéseket és a státusztörvényt is a Szemlélek felmérésében, aminek kitöltéséhez korábban kifejezetten "elégedett pedagógusokat" kerestek.
Újjáépítik a két éve leégett encs-fügödi általános iskolát
Hosszas ígérgetések után végre megkapta a felújításhoz szükséges támogatást az Encsi Zrínyi Ilona Általános Iskola Fügödi Tagintézménye.
Egész nap a Parlament előtt tiltakoznak a diákok a státusztörvény szavazásának napján
"Legyünk mi a változás!" - ezen a néven szervez egész napos programot az Egységes Diákfront a tanárokat hátrányosan érintő törvény szavazásának napján, július 4-én.
Búcsúznak a budapesti Kölcsey gimnázium pedagógusai: tizenegyen hagyják ott az intézményt
A most távozó pedagógusokkal együtt az elmúlt tanévben összesen tizenhat tanárral csökkent az intézményben dolgozók száma.
Először autókat, majd az iskoláját is felgyújtotta egy diák Pozsonyban
A diák nem sokkal a bizonyítványosztás után érkezett a helyszínre, ahol gyújtogatni kezdett.
Megérkeztek a 2022-es kompetenciamérés eredményei, véget ért az érettségi, ismét a szegedi a legjobb magyar egyetem: ezek voltak a hét legfontosabb hírei
Hiába a nyári szünet, az oktatás területén továbbra is zajlik az élet. Népszavazást kezdeményezhet a Pedagógusok Szakszervezete, a státusztörvény tárgyalásának árnyékában lemondott a köznevelésért felelős helyettes államtitkár, közben pedig a 2022-es kompetenciamérés eredményei is arra világítottak rá, hogy a diákok eredményei a legjobb esetben is csak stagnálnak. Mutatjuk, mik történtek június utolsó hetében.
Kompetencia: angolból nincs jelentős eltérés, németből továbbra is gyengébben teljesítettek a gyerekek
A héten tette közzé a 2022-es kompetenciamérés eredményeit az Oktatási Hivatal. A matematika és szövegértés mellett diákok tudását a természettudományokból, a 6. és 8. osztályosokét pedig idegen nyelvekből; angolból vagy németből is felmérték, melyek célja annak a felmérése, hogy a tanulók elérik-e a tantervi követelményekben az egyes évfolyamok számára előírt Közös Európai Referenciakeret (KER) szerinti szinteket. Ez a 6. évfolyamon A1, 8. évfolyamon A2 szint, két tanítási nyelvű oktatásban pedig 6. évfolyamon A2, 8. évfolyamon pedig egy erős alapfokú tudásnak megfelelő B1-es szint.
Alkotmányellenes a faji alapú pozitív diszkrimináció, változtatni kell az amerikai egyetemek felvételi rendszerén
Több amerikai egyetem is a felsőoktatási felvételijének átalakítására kényszerülhet, miután az amerikai Legfelsőbb Bíróság jogellenesnek találta azt az alkotmány egyenlő bánásmódról szóló pontjával.
Minimálisan enyhítették a státusztörvény tervezetét
A leginkább kifogásolt pontok azonban továbbra is szerepelnek benne.
Óvodai nevelő képzéssel oldaná meg a KIM az óvodapedagógus hiányt, az ELTE TÓK tiltakozik ellene
Átalakítaná az óvodapedagógus-képzést a Kulturális és Innovációs Minisztérium, az ELTE Tanító-és Óvóképző Kara szerint azonban az intézkedés többet ártana, mint segítene az óvodai helyzeten.
Elutasította az NVI a diákok népszavazási kezdeményezését
Túl hosszúnak vagy nem elég egyértelműnek tartja a Nemzeti Választási iroda a diákok és a tanárok májusban benyújtott hét népszavazási kérdését. Az ügy a legfelsőbb bíróság, vagyis a Kúria elé kerülhet.