szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Közzétette az idei érettségi összesített eredményeit az Oktatási Hivatal, közben pedig már csak néhány nap választ el minket az idei felsőoktatási felvételi ponthatárhúzásáig. Erasmus-ügyben viszont még mindig nincs megegyezés, a magyar oktatási rendszerrel szemben pedig már egy világszervezet elnöke is nemtetszését fejezte ki. Mutatjuk, mik voltak a hét legfontosabb történései.

Megjöttek az érettségi eredmények

Matekból és idegen nyelvekből rontottak, történelemből remekeltek a diákok az idei érettségin - derül ki az Oktatási Hivatal kedden publikált jelentéséből. A friss, összesített adatok alapján a magyar diákok idén 3,83-as átlagot produkáltak a vizsgákon. A legjobb eredmények fizikából, kémiából és informatikából születtek, a kötelező tárgyak közül pedig magyar nyelv és irodalomból átlagosan 65,95 pontot szereztek, történelemből pedig 62,60-at. Az eredmények elemzéséről megjelent cikkünket ide kattintva olvashatjátok el.

Oktatási világszervezet igazgatójától kapott felszólító levelet Orbán Viktor, Maruzsa Zoltán és Pintér Sándor

Az European Trade Union Commitee for Education nevű oktatási világszervezet igazgatója, Susan Flocken személyesen a magyar miniszterelnöknek és a minisztereknek címezve írt levelet a magyar oktatás helyzetéről. Ebben azt írta, az ETUCE kiáll a magyar pedagógiai szakszervezetek mellett, továbbá felszólította a magyar kormányt, hogy "szüntessen meg minden olyan akadályt, amely veszélyezteti a diákok minőségi oktatáshoz való jogának gyakorlását."

 

Nincs előrelépés, és őszig már nem is tárgyalnak a befagyasztott Erasmus támogatásokról

Hiába a november 23-i határidő, Navracsics Tibor miniszter szerint legkésőbb csak szeptemberben folytatódhatnak a tárgyalások a befagyasztott uniós pénzekről, amelyekről a döntés már "csak az Európai Bizottságon múlik." A korábbi uniós biztos szerint Brüsszelben most "nyári szünet van", de a kormány már teljesítette a támogatáshoz szükséges uniós feltételeket.

Ezzel szemben Johannes Hahn uniós költségvetési biztos szerint a tárgyalások elakadtak, és - szemben a magyar kormány kommunikációjával - már az idei őszi félév Erasmus programja is veszélyben van. A HVG számításai szerint ez körülbelül 4500 hallgatót érinthet.

Halálosan megfenyegették Pankotai Lilit

Állj le, amíg nem késő! - szerepel abban a kézzel írt levélben, amit Pankotai Lilinek címeztek. Az októberi tüntetésen elmondott, trágár szövegű slam verse miatt hírhedtté vált diáklány július 18-án tette közzé Facebookon azt a hosszú levelet, amiben a fenyegető sorok szerepelnek. Bejegyzésében azt írja: Jámbor András ellenzéki politikushoz hasonlóan - aki szintén hasonló levélben részesült - ő is feljelentést tesz a rendőrségen.

"Nagy "dolog" kellhet ahhoz, hogy halálosan megfenyegessetek egy kétgyermekes családapát és egy mindössze 50 kilós 18 éves "kislányt". Gratulálok!" - fűzte hozzá.

Ilyenek voltak a ponthatárok a legnépszerűbb bölcsészképzéseken 2022-ben

 

A világ legjobb egyetemére nyert felvételt egy gyöngyösi diáklány

Az Oxfordi Egyetem Business and Management képzésén kezdheti a szeptembert Sikora Gréta, a Gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium korábbi tanulója, aki mindössze egy év alatt, az érettségi vizsgák, majd a Budapesti Corvinus Egyetemen folytatott tanulmányai közben készült fel a világhírű brit egyetem felvételijére. A felvételi folyamatáról és a jövőbeli terveiről Gréta részletesen is mesélt az Eduline újságírójának, amit ide kattintva olvashattok el.

Megszólalt a Corvinus vizsgabotrányáról Takáts Előd, az egyetem távozó rektora

Ilyennek nem kellene történnie, de el kell különíteni a jóhiszemű hibát az etikai vétségtől

- mondta el a Telex podcastjában Takáts Előd, a Budapesti Corvinus Egyetem korábbi rektora arra a vizsgabotrányra reagálva, ami a téli vizsgaidőszakban robbant ki a Corvinus egyetemen. Az eset miatt az egyetem akkori rektorát is felelősségre vonták és elsőfokon elmarasztalták, aki az érintettségéről a Telex újságírójának azt mondta: “nincs jogerős elmarasztaló határozat ellenem, ha Svájcban lennénk, azt mondanánk, nincs is ügy.”

Az irodalomoktatást nem, az etikaórát viszont befolyásolhatja a gyermekvédelmi törvény

A magyartanítás gyakorlatát nem, ugyanakkor az osztályfőnöki munkát és az etikaórát károsan befolyásolja, ha "a másság iránti toleranciára nem szabad nevelni", továbbá a törvény károsan hathat a nem heteroszexuális tanulók közérzetére és lelki fejlődésére is - számolt be róla Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke.