Ahogy számíthattunk rá, a megszokottól eltérően zajlanak majd a 2020-as érettségik. Itt vannak a részletek.
A kormány az érettségi vizsgák időpontját a járványügyi szempontok alapján határozta meg, ezért döntött a mielőbbi, május 4-i kezdés mellett - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma csütörtökön az MTI-vel.
Úgy látszik a kormány most látta elékezettnek az időt és bejelentették:
A 2020-as érettségiket nem a korábban megszokott rendben tartják majd: csak írásbeli érettségiket szerveznek idén.
Tegnap döntött a kormány az érettségivel kapcsolatban is, tájékoztatott Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Kiemelte, szóbeli vizsgákra csak ott kerülhet sor, ahol a középszintű vizsga ezt megköveteli. Azaz a szóbeli csak azon tárgyaknál lehet, ahol nincs lehetőség írásbelit tartani, ez 3178 diákot érint.Az előrehozott érettségikkel kapcsolatban azt mondta Gulyás Gergely, hogy idén a vizsgákat nem tartják meg. Idén ugyanis kizárlóag azokat a vizsgákat szervezik meg, ahol erre a jelentkezőknek szüksége van a felvételi miatt - előrehozott vizsgák nem lesznek. Arról, hogy pontosan milyen vizsgákat tartanak meg, bővebben itt olvashattok.
A megszervezéssel kapcsolatban elmondta, csak 10 fő lehet egy teremben, a másfél méteres távolságot tartani kell, azonban a vizsgák az eredeti időpontban, május 4-én kezdődnek. A helyzet miatt senkinek nem kötelező vizsgázni - közölte-, aki nem jelenik meg most, az ősszel vizsgázhat, viszont kiesik az idei felvételiből. Az OKJ-s szakmai vizsgákról is szó esett, a szakmai vizsgákról az Innovációs és Technológiai Minisztérium ad majd tájékoztatást.
Az élő sajtótájékoztatót itt nézhetitek:
Maruzsa Zoltán Emberi Erőforrások Minisztériuma köznevelési államtitkár egy hete a sajtótájékoztatón bejelentette: az oktatási akciócsoport foglakozott az érettségi kérdésével, javaslatuk pedig az, hogy az érettségit úgy kell megszervezni, hogy a járványügyi helyzetnek és a felvételinek is megfeleljenek. Az érettségi Magyarországon egyben felvételi is, ha nincs százalékos eredmény, akkor nem lehet méltányos módon rangsorolni, így akkor azt mondták, hogy az írásbeliket megtartaná a kormány május 4-től.
Jelenleg nem látunk olyan tényezőt, ami akadályozná azt, hogy meg tudjuk tartani rendesen az érettségit - hangzott el a március 26-ai kormányinfón.
Idén csak írásbeli vizsgákat tartana a kormány, a szóbelik elmaradnak, ha elfogadják az oktatási akciócsoport javaslatát. De mit jelent ez a gyakorlatban?
Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár hetekkel ezelőtt azt mondta, több forgatókönyv is készült, ezek között döntést hozni és a megfelelő ütemezést kiválasztani elsősorban a járványügyi helyzet alapján lehetséges. Mivel még több mint egy hónap van hátra az érettségi hagyományos kezdési időpontjáig, a járványügyi kérdésekben azonban nem látnak előre egy hónapot, az érintettek türelmét kérik - jelezte. "A kormány a kellő időben meg fogja hozni a szükséges döntéseket. Ez az idő még nem jött el, de azt ígérjük, hogy még a húsvét előtt a terveket ismertetni fogjuk" - mondta az államtitkár. Nemrég Hiller István, a volt oktatási miniszter is azt javasolta a kormánynak, ne a hagyományos módon bonyolítsák le idén az érettségit: vagy csak írásbeli, vagy csak szóbeli érettségi legyen.
Mi is kíváncsiak voltunk, ti hogy döntenétek, ezért kedden elindítottunk egy szavazást. Ezt eredetileg péntek éjfélig terveztük, de - mint ahogy mi is most tudtuk meg - a rendszer 100 ezer szavazat után leáll. Tudtuk, hogy sokan szeretnétek elmondani a véleményeteket, de ilyen sok válaszra mi sem számítottunk. Köszönjük! Az összes 100 010 szavazathoz csak érdekességképpen tesszük hozzá, hogy tavalyi, azaz a 2018/2019-es tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszakában az Oktatási Hivatal adatai szerint 111 100-an érettségiztek. Itt vannak a részletes eredmények.
Kedden tettük fel a kérdést, ti mit csinálnátok az idei érettségikkel. A szavazás lezárásáig kereken 100 010 válasz érkezett. Mutatjuk a részletes eredményeket.
Volt már hasonló?
Az elmúlt években nagyjából rendben zajlott az érettségi, ám korábban volt olyan év, amikor több középiskola végzősei már napokkal az érettségi megkezdése előtt ismerték a tételcímeket, máskor véletlenül az egy évvel korábbi feladatsor került a tesztbe. Arról, hogy mikor volt utoljára hasonló eset, ebben a cikkünkben írtunk.
Tavaly sem zajlott zökkenőmentesen az érettségi, több helyen ugyanis már a vizsgák előtt jóval tudták a diákok a feladatokat. Bár a 2019-es botrányoknak nem lett hatása a diákokra, rendesen fokozta a hangulatot. Az idei érettségi helyzete sem tisztázott még, azonban a válaszra még vári kell.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|