Ismét lányok nélkül indult a tanév Afganisztánban, de mi állhat a szigorú korlátozások hátterében?
Szerdán kezdetét vette az új tanév Afganisztánban, amiben a tálib hatalomátvétel óta már harmadik éve nem vehetnek részt a lányok.
Szerdán kezdetét vette az új tanév Afganisztánban, amiben a tálib hatalomátvétel óta már harmadik éve nem vehetnek részt a lányok.
Pedig elvileg a tálibok sem tiltják a külföldre utazást, „csak” férfi kisérőt követelnek meg a nagyobb távokra, mégsem engedték meg nekik, hogy felszálljanak a repülőgépükre.
Nem először fordul elő az országban, hogy a tálib vezetés a zenélést is megvonja a lakosságtól.
Néhány afganisztáni tartományban már el is rendelték a munkájuk azonnali felfüggesztését, miután több helyi tisztségviselő azt állította a legfelsőbb tálib vezetőnek, hogy a nemzetközi szervezetek nem működnek együtt velük. Azt pedig, hogy az amúgy hatodiktól fölfelé az iskolákból is kitiltott nők segélyszervezeteknél sem dolgozhatnak, már az ENSZ-re is kiterjesztették.
A tálib vezetés továbbra is csak hatodik osztályig engedi a nők oktatásban való részvételét.
Március 21-én indul az új tanév Afganisztánban. A jótékonysági szervezetek szerint létfontosságú, hogy a lányok és nők minél hamarabb újra részesülhessenek az oktatásban.
Az ENSZ a nemzetközi nőnap alkalmából felszólította az Afganisztánban hatalmon lévő tálib vezetést, hogy vonja vissza a nőket érintő szigorú korlátozásokat az országban - jelentette a dpa német hírügynökség szerdán.
"Az állatok bárhová elmehetnek maguktól, de nekünk, lányoknak nincs jogunk kilépni otthonukból sem" - mondta egy fiatal diáklány azután, hogy a kormány döntése értelmében az afgán lányok nem tanulhatnak a felsőoktatásban.
Bár a tálib vezetés korábban mégis engedélyezte, hogy érettségit szerezzenek, végül a felsőoktatásból kitiltották az afgán nőket.
A közel százfős csoport a nők oktatásáért tüntetett vasárnap a nyugat-afganisztáni Herát városában.
Húsz afgán nő tüntetett vasárnap az afgán fővárosban, Kabulban "Kenyeret, munkát, szabadságot" kiáltások közepette, hogy tiltakozzon a nők szabadságának korlátozása ellen - jelentette az AFP francia hírügynökség.
Megtiltották a tálibok az északnyugat-afganisztáni Herátban működő autósiskoláknak, hogy nőket oktassanak, illetve a helyi hatóságok jogosítványokat sem állíthatnak ki nőknek - jelentette az AFP francia hírügynökség.
Orvosok arra figyelmeztetnek, hogy egyre több afgán lány szenved mentális betegségekben.
Néhány afgán tartományban újra iskolába járnak a lányok, családjuk azonban aggódik a visszatérésük miatt. Ráadásul a pedagógusok helyzete sem könnyű, vannak, akik fizetés nélkül vállalták a diákok tanítását.
A tálibok hatalomátvételükkor ugyan azt ígérték továbbra is biztosítják az oktatás mindenkinek, a tanulás mégis szinte lehetetlen a lányoknak. Alig néhány intézmény működik, a legtöbb iskola és állami egyetemek zárva vannak.
Az afgán országos zeneakadémia több mint száz jelenlegi és volt hallgatóját, illetve családtagjaikat menekítették ki a radikális iszlamista tálibok kezére került dél-ázsiai országból légi úton - közölte hétfőn az oktatási intézmény igazgatója.
Csak a fiúk térhetnek vissza az afganisztáni középiskolákba, a tálibok pénteki nyilatkozata sem tér ki arra, hogy a lányok is folytathatják-e a tanulást az egy hónapos rendkívüli szünet után.
Húsz év munkája került veszélybe Afganisztánban a tálibok hatalomátvételével. Az országban 2001 óta próbálják működésre bírni az oktatási rendszert, és javítani az elkeserítő statisztikákon. Ma már minden harmadik nő tud írni és olvasni - húsz éve még tíz nő közül nyolc analfabéta volt.
Az új tálib kormány nem zárja ki a nőket az egyetemekről, de megszűnt a koedukált oktatás, és a nőknek kötelező lesz a muszlim fejkendő viselete - közölte Abdul Baki Hakkáni, az ideiglenes kormány oktatási minisztere vasárnap.
Egy hétvégén kiadott utasítás szerint az egyetemeken a nőket és a férfiakat egymástól elválasztva fogják oktatni, de más szabályokat is bevezettek a tálibok Afganisztánban.