Szakmatanulás érettségi után: mutatjuk a feltételeket
Hány év alatt szerezhettek képesítést érettségi után, és milyen szabályok vonatkoznak rátok? Mutatjuk a válaszokat.
Hány év alatt szerezhettek képesítést érettségi után, és milyen szabályok vonatkoznak rátok? Mutatjuk a válaszokat.
A kormány döntött Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter tervéről, amelynek értelmében több szakma szakmai felügyelete mellett való végzéséhez elengedték volna az ahhoz szükséges képesítést.
Nem sikerült bekerülni az egyetemre, de újraérettségizés helyett inkább tanulnátok valamit? Rengeteg szakma közül válogathattok, amiket érettségivel mindössze két év alatt megszerezhettek.
Egyre több szakképesítés közül válogathattok, sok közülük online formában is elérhető.
A technikumok sikeresen megszervezték az érettségi vizsgákat, azonban a szakképzésben sem értek még véget a megmérettetések. Hétfőtől kezdődnek a szakmai írásbeli vizsgák, hamarosan gyakorlati tudásukról is számot adhatnak majd a fiatalok - jelentette be Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára.
Már csak néhány napjuk van a szülőknek, hogy leadják a tankötelezettség halasztásával kapcsolatos kérelmeket. Újabb egyetemek kerülhetnek alapítványi kézbe. Megvan, hol kaphat helyet a Fudan Egyetem budapesti campusa. Marad a távoktatás a középiskolákban, és ilyen lesz az élet az OKJ-s képzések után. Összeszedtük a hét legfontosabb híreit.
A téli szünet előtti utolsó héten sem maradtunk az oktatást érintő történések nélkül. Az Országgyűlés döntéseitől kezdve, az OKJ-t megrohamozó diákokig mindenről beszámoltunk. Itt elolvashatjátok röviden az utóbbi napok legfontosabb híreit.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (MKIK GVI) idén is megvizsgálta a pályaválasztás előtt álló általános iskolások továbbtanulással és szakmaválasztással kapcsolatos terveit. A pályaválasztás előtt álló általános iskolások körében a 2020-21-es tanévben még mindig a szülők véleménye a legfontosabb, de egyre nagyobb a barátok hatása is.
Már rengetegszer írtunk róla, hogy a szakképzésben tanulók tanulmányi eredménytől függően kapnak ösztöndíjat, amelyet a duális képzésben később munkabér vált fel. De vajon azok a diákok is számolhatnak a pénzzel, akik előkészítő évfolyamon tanulnak? Újabb fontos kérdésre válaszolunk.
Mindenki szereti kihasználni a diákkedvezményeket, amíg csak lehet, ezzel pedig azok is így vannak, akik szakmát tanulnának. De vajon ilyenkor is jár a diákigazolvány? Mutatjuk, mikor igényelhetitek a plasztikkártyát.
Szerdán és csütörtökön megérkeznek az általános ösztöndíj-utalások a szakképzésbe járó, elsőéves fiatalok számláira - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
Idén szeptembertől a szakképzési rendszer teljesen átalakult, és rengeteg olyan szabály lépett életbe, amely korábban nem létezett. A leggyakrabban ismételt kérdéseket és válaszokat most ebben a cikkben összegezzük.
Nem tudjátok, mikor tartják az iskolai rendszerű, illetve az iskolarendszeren kívüli képzések komplex szakmai vizsgáit? Mutatjuk, hol találjátok a vizsganaptárakat.
Pontosan kiket érint a szakképzési rendszer átalakítása? Vajon mindenkire vonatkoznak a szabályok, akik szeptembertől szakmát tanulnak, vagy csak az újonnan jelentkezőkre? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.
Milyen ösztöndíjra vagytok jogosultak, ha szakképzésben tanultok? Pontosan mekkora összeget kaphattok havonta? Mutatjuk a szabályokat.
Szeptembertől átalakul a szakképzési rendszer. De vajon az ingyenesen megszerezhető szakmák számában is lesz változás? Itt a válasz.
A duális képzések lényege, hogy a diákok már a tanulmányaikkal párhuzamosan munkaerő-piaci szereplőknél, vállalatoknál, cégeknél dolgoznak, így olyan tapasztalatokat szerezhetnek, amelyeket később - a végzettség megszerzése után - hasznosítani tudnak. A gyakorlati helyek fizetnek is a tanulóknak. Mutatjuk, hogy mennyit.
Már rengetegszer írtunk róla, hogy változások lesznek szeptembertől a szakképzésben. De mit is jelent ez pontosan? Mire kell számítani annak, aki szakmát szeretne tanulni? Mutatjuk.
Az OKJ-s képzések teljes kifutási ideje 2020. december 31., de szeptember 1-jétől már a Szakmajegyzékben található alapszakmákat oktatják majd a felnőttképzésekben. Mutatjuk, hogy a továbbfejlesztett szakképzési rendszerben milyen szakmák közül válogathattok.
A szakképzésben is jelentős változások lesznek június másodikától, ugyanis az intézmények vezetői döntenek majd arról, hogyan folytatódik az oktatás. Az általános iskolákétól és gimnáziumokétól eltérő szabályozás lehetővé teszi, hogy a tanév hátralévő részében részlegesen pótolják az elmaradt gyakorlati képzéseket, illetve előkészítsék és megvalósítsák a nyári szakmai gyakorlatokat.