2024-ben is marad a duplázás lehetősége a felvételin
Bár felvételi rendszere megváltozik, a diákok egy kedvelt pontszámítási lehetősége 2024-ben is megmarad a felsőoktatási felvételin.
Bár felvételi rendszere megváltozik, a diákok egy kedvelt pontszámítási lehetősége 2024-ben is megmarad a felsőoktatási felvételin.
2024-től drasztikusan megváltozik a felsőoktatási felvételi, ami az érettségi vizsgák pontozását is érinti. Mutatjuk a legfontosabb változásokat.
Augusztus 28-án eldől, kik kerültek be a pótfelvételin valamelyik egyetem képzésére.
Rossz dolog-e, ha gyenge diákokat is felvesznek egyetemre? Feltétlen messzire kell menni a legjobb diplomákért? Mennyire fontosak és pontosak az egyetemi rangsorok? Cecilia M. Orphan diákközpontú oktatáskutatóval beszélgettünk a Sziget Fesztiválon.
Július 26-án véget ért az idei általános felvételi, a ponthatárok azonban több szempontból is tartogattak meglepetéseket. Az elmúlt évekhez képest néhány ezer fővel nőtt a felvett diákok száma, ez viszont inkább köszönhető a rendkívül alacsony pontszámoknak, mintsem a megfelelő oktatáspolitikának. Polónyi István oktatáskutatóval beszélgettünk.
Vasárnap éjfélkor lezárult a pótfelvételi jelentkezési időszaka. Mutatjuk, milyen teendők várhatnak még rátok, mielőtt augusztus végén megérkeznek a ponthatárok.
"Matematikailag végtelen volt a Természettudományi Kar fizikus-mérnök szakára jelentkezők számának növekedése" - közölte a Budapesti Műszaki Egyetem az idén először indult fizikus-mérnök szakról.
Néhány óra múlva lezár a felvi.hu felülete, éjfélig maradt időtök leadni a jelentkezéseteket, ha pótfelvételin szeretnétek bekerülni az egyetemre.
Hiába nőtt a felvételizők létszáma, nem a most felvett diákok jelentenek majd utánpótlást a pedagógushiányra.
A legtöbb helyen augusztus elejéig várják az egyetemek a kollégiumaikba való jelentkezést. Utánanéztünk, hogyan alakulnak a kollégiumi árak a 2023/24-es tanévben.
Már csak két napotok maradt, hogy leadjátok a jelentkezésetek, ha pótfelvételin szeretnétek bekerülni az egyetemre. Összeszedtük, mire figyeljetek, hogy minden rendben menjen.
Javában zajlik az idei pótfelvételi időszak, augusztus végén pedig a ponthatárok is megérkeznek. De vajon milyen pontokra számíthattok? Magasabbak lesznek vagy alacsonyabbak, mint az általános felvételiben?
Állami ösztöndíjas képzésre vettek fel? Mutatjuk, mi lesz a hallgatói szerződésben, amit a beiratkozáskor iratnak alá veletek.
Bár a ponthatárok megérkeztek, továbbra sem dőlhettek hátra, hiszen az ügyintézés java még csak most kezdődik. Igyekszünk megkönnyíteni a dolgotokat, ezért most összeszedtük, miket érdemes beszereznetek, ha kollégiumba jelentkeznétek.
Alig vagyunk túl az általános felvételi eljárás ponthatárhúzásán, itt a következő időpont, amit várhattok, ha pótfelvételin jelentkeztek valamilyen felsőoktatási képzésre.
130 pont - ennyit kellett elérnie annak a diáknak, aki önköltséges, levelező képzésen kezdi meg a szeptembert a Tokaj-Hegyalja Egyetem szőlész-borász mérnöki alapszakán. Nem kellett túl nagy teljesítmény az állami ösztöndíjas nappali képzéshez sem: annak, akit ide vettek fel, mindössze 180 pontot kellett elérnie.
Nyilvánosságra hozták a pótfelvételi jelentkezés határidejét a felsőoktatási intézmények.
Szerda este kiderült, az idei rekordszámú felvételiző közül hányan kerültek be sikeresen valamelyik főiskola vagy egyetem képzésére. A felvettek száma több fővárosi és vidéki egyetemen is nőtt, de népszerűbbek lettek az egészen kicsi intézmények is.
Soha ilyen nagy szórás még nem volt az egyetemek ponthatárai között. Ennek oka a központi minimumponthatárok megszűnése, ami az elmúlt években az alap- és osztatlan szakokon 280 pont, a felsőoktatási szakképzéseken 240 pont, a mesterszakokon pedig 50 pont volt, idén viszont már az egyetemek dönthettek arról, hogy húznak-e olyan ponthatárokat, ami alatt nem vesznek fel hallgatókat, és ha igen, azt hány pontban határozzák meg.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón a szerdai felsőoktatási felvételiről és a felvettek adatairól is beszélt.