Négy hét alatt magyarul: intenzív nyelvtanfolyam erasmusos diákoknak
Most kezdik meg az ősztől Magyarországon tanuló külföldi diákok azt az intenzív nyelvi kurzust, ami egészen a tanév kezdetéig, vagyis szeptember elejéig fog tartani.
Most kezdik meg az ősztől Magyarországon tanuló külföldi diákok azt az intenzív nyelvi kurzust, ami egészen a tanév kezdetéig, vagyis szeptember elejéig fog tartani.
Bumeránggyerekek, ősdiákok, gyernőttek, a mama hotel lakói – így hívják azokat a huszon-harmincasokat, akik még mindig otthon laknak, és a szüleik tartják el őket. A jelenség csak nálunk számít újnak, a nagy kérdés pedig mindenhol az, hogy egyszerűen egy „lusta” generációról van szó, vagy azért ennél mélyebb okai vannak a nehéz elválásnak.
Magyarország fontosnak tartja kapcsolatainak szorosabbra fűzését keleti szomszédaival, a közvetlen kapcsolatok kiépítését az emberek között, egymás kultúrájának és hagyományainak megismerését, a fiatalok toleranciára nevelését és az értékekre alapozott jobb együttműködés kialakítását politikai, gazdasági és kulturális területen - hangsúlyozta Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának oktatási államtitkára egy varsói EU-konferencián elhangzott előadásában.
A 2009-2010-es tanév során több mint 213 ezer diák részesült Erasmus-ösztöndíjban külföldi tanuláshoz vagy képzéshez, ami az előző évhez képest 7,4 százalékos növekedést jelent - közölte hétfőn az Európai Bizottság.
A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karán tanul az az egyetemista, aki egy hete mesterséges kómában fekszik egy nápolyi kórházban - értesült a hir6.hu.
Mesterséges kómában tartják azt a magyar egyetemistát, aki Nápolyban egyelőre ismeretlen körülmények között sérült meg. Magyar diáktársa beszámolója szerint agresszió áldozata lett, az olasz rendőrség ezt kizárja, a helyi sajtó a túlzott alkoholfogyasztással magyarázza az esetet.
Tavaly több mint 12 ezer külföldi tanulmányutat tett lehetővé a Tempus Közalapítvány által koordinált Egész életen át tartó tanulás program (LLP), a négy alprogramra fordítható összeg meghaladta a 20 millió eurót.
Bár még mindig az Erasmus-ösztöndíjak a legnépszerűbbek, egyre többen jelentkeznek dél-amerikai oktatási programokra, afrikai önkéntesmunkákra és dániai népfőiskolai szemeszterre. Az ösztöndíjak elnyeréséhez tanulói jogviszony és szakmai tapasztalat sem kell – három ilyen lehetőséget mutatunk be.
A „senki földjére” tévednek azok a hallgatók, akik közös diplomát, angolul joint degree-t adó képzésre jelentkeznek. Ilyen szakokat a bürokratikus akadályok miatt nem szívesen hirdetnek a magyar felsőoktatási intézmények – a kettős diplomát, vagyis double degree-t adó képzések azonban egyre népszerűbbek.
Sem társadalombiztosítás, sem diákmunka, sem ösztöndíj – a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szerint ilyen következményei vannak annak a szabályozásnak, amely alapján az alapszakról a mesterképzésbe átlépő hallgatók tanulói jogviszonya a két ciklus között, vagyis a két-három nyári hónapra megszűnik.
Kétszer annyi alkoholt fogyasztanak a külföldön tanuló egyetemisták, mint azok a hallgatók, akik nem vesznek részt külföldi ösztöndíjprogramokban - állítják amerikai kutatók.
A hagyományos európai tanulmányi lehetőségek mellett többek között India, Kína, Izland, Írország közül választhatnak az egyetemi hallgatók, kutatók, ha külföldi résztanulmányokat, vagy tudományos munkát terveznek. A legfrissebb ösztöndíj-lehetőségek között szerepel az Európai Űrügynökség által meghirdetett tanulmányi lehetőség is.
A Kodolányi János Főiskola száz hallgatója végez az idén egy-egy szemesztert külföldön, a féléves külhoni tanulás mellett rövidebb, kéthetes projekt tanulmányúton is részt vehetnek a diákok - mondta az intézmény kommunikációs titkára kedden.
Rekordszámú európai diák élt tavaly az Erasmus-program kínálta azon lehetőséggel, hogy uniós támogatással külföldön folytassa felsőfokú tanulmányai egy részét, illetve külföldi vállalatoknál szerezzen szakmai gyakorlatot - derült ki az Európai Bizottság által hétfőn közzétett statisztikai adatokból.
Nemrégiben átlépte a kétmilliót az uniós Erasmus-ösztöndíjban részesült fiatalok száma - közölte csütörtökön az a program magyarországi koordinátora, a Tempus Közalapítvány sajtóreferense.
Tapasztalat és nyelvgyakorlás, szakmai fejlődés, „életre szóló élmények” és barátságok – így foglalja össze a legtöbb külföldi tanulmányutat megjárt hallgató a tapasztalatait. Hogy állnak a magyar diákok a mobilitással, és milyen lehetőségeik vannak?
BOKU - Bécs – Ausztria. Ez az a hely, ahol mindez történik. Egy bécsi egyetemen tanuló olvasónk folytatódó megpróbáltatásai.
Harmadszor jelentkezik a Bécsben tanuló olvasónk, megosztva velünk egy külföldi viszgaidőszak nehézségeit. Saját főiskolájáról Erasmus Program keretében ment Ausztriába.
Sok egyetemista vagy főiskolás gondolt már arra, hogy külföldön tanuljon, de csak töredékük tudja önerőből megvalósítani elképzelését, hiszen a külföldi tanulás sok költséggel jár. Ugyanaz az életszínvonal drágább külföldön, mint itthon, nem is beszélve a lakásbérlésről. Eme nehézségeken hivatott segíteni az Erasmus program. Az Európai Bizottság egyik sikeres és ismert programja mostanáig több mint 2,3 millió egyetemi hallgató mobilitását segítette elő Európában.
Ezen a héten folytatódott a külföldön tanuló diáklány megmérettetése az egyetemen. Ebben a bejegyzésében olvashattok arról is, milyen Bécsben élni.