Böjte Csaba idézettel motiválták a pedagógusokat Romániában, nem mindenki örült neki
Az oktatási minisztérium kisebbségi osztálya azért választotta Böjte Csaba idézetét, mert megtetszett nekik a szöveg. Néhány tanár kifogásolta a választást.
Az oktatási minisztérium kisebbségi osztálya azért választotta Böjte Csaba idézetét, mert megtetszett nekik a szöveg. Néhány tanár kifogásolta a választást.
Az intézkedések bevezetésével szeretnék visszaszorítani a fiatalok kábítószer-használatát Romániában. A román államfő a hétfői tanévnyitón tartott beszédében nemzetbiztonsági kockázatnak nevezte a fiatalok drogfogyasztását.
Bővülnek a Romániában élő kisebbségek oktatási jogai a szeptember elején életbe lépő közoktatási és felsőoktatási törvényekben. Azt azonban csak remélni lehet, hogy valóban alkalmazzák is az új előírásokat.
Az árulkodó jelek közt lehetnek a tervezet szerint például a viselkedési és étkezési zavarok, az elzárkózás, a szélsőséges nyugtalanság vagy apátia is.
Van olyan líceum, ahol már hetedik éve nem szerzett sikeres érettségi vizsgát egyetlen diák sem, az igazgatók szerint viszont ez nem azért van, mert az ott tanuló diákok gyengébb képességűek lennének.
Az RMDSZ a pozitívumok közé sorolta, hogy a minisztériumnak külön országos program beindításával kell majd segítenie a kisebbségi diákokat abban, hogy elsajátítsák a román nyelvet és a kisebbségi oktatás megszervezése nem lehetőség, hanem kötelezettség lett ott, ahol erre igény van.
Míg itthon botrányok nélkül zajlottak az érettségi vizsgák, kevésbé mondható ez el Romániáról, ahol a tanársztrájk miatt többször is el kellett halasztani az időpontokat, mígnem a diákok végül június utolsó hetében vághattak neki az írásbeli feladatoknak.
Hanem a tanulók egyéni akaraterejétől, noha úgy látja, a munkabeszüntetés áldozata azért a diákok felkészülése volt.
Romániában három hét sztrájk után a követelések jó részét, köztük egy jelentős béremelést el tudtak érni a hazai kollégáiknál eddig is valamivel jobban kereső tanárok, míg idehaza évek óta kevés konkrét eredménnyel zajlanak oktatásügyi tiltakozások. A határ két oldaláról kérdeztünk szakszervezeti vezetőket az okokról.
A romániai közoktatást megbénító sztrájk felfüggesztését jelentették be a tanügyi szakszervezetek, miután csupán három hét alatt sikerült elérniük a béremelést.
A román miniszterelnök hétfő reggelig vár választ a szakszervezetek képviselőitől.
Újabb nagyszabású tüntetést rendeztek Bukarestben a magasabb bérekért harmadik hete sztrájkoló tanügyi szakszervezetek pénteken, szándéknyilatkozat helyett jogi garanciát követelve a kormánytól a beígért béremelésre.
Ennek azonban semmilyen jogi következménye nincsen, a pedagógusokat úgy tűnik, nem is túlságosan hatotta meg.
A szakszervezetekkel egy országgal odébb a miniszterelnök tárgyal, az érdekvédők ugyanakkor nem fogadták el a lépcsőzetes béremelést.
Másfél hete sztrájkolnak a tanárok Romániában és folyamatosak a tárgyalások a kormány, illetve a szakszervezetek között. Most megszülethet a végső megállapodás.
Romániában már hetek óta tartanak a sztrájkok, most mégsem a pedagógusok, hanem a takarítók miatt akadtak nehézségek az egyik általános iskolában.
A tanárok és az iskolai személyzet többek között a túlórák és jutalékok kifizetését, magasabb, inflációkövető béreket és több oktatásra szánt beruházást követelnek, melynek érdekében már több mint egy hete határozatlan idejú sztrájkba is kezdtek.
Miniszteri rendelettel hosszabbították meg a jelentkezési időszakot, mert a tanárok és az iskolai személyzet több mint kétharmada sztrájkol Romániában.
Határozatlan idejű sztrájkot hirdettek a szakszervezetek, miután nem sikerült megegyezniük a kormánnyal.
A magyarokhoz hasonlóan a romániai tanárok is - többek között - magasabb béreket szeretnének. A követeléseikkel még az ország államfője is egyetért, előrelépés azonban egyelőre még nem történt az ügyben.