Két napjuk maradt a tanároknak eldönteni, hogy elfogadják-e a státusztörvény kritériumait és vele együtt az új szerződésüket, vagy inkább visszautasítják azt. Ezekben a feszült napokban egyre több téves információ kapott szárnyra a felmondásokkal kapcsolatban.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint, az előzetes felmérések alapján még ezer pedagógus is távozhat a közoktatásból a határidő lejártáig.
Az RTL arról számolt be, hogy a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezete számos olyan helyzettel találkozott az elmúlt időszakban, amikor a munkáltatók megpróbálták megnehezíteni a távozás előtt álló pedagógusok helyzetét. Félreértelmezve a jogi szabályozást, hamis információkkal rémisztgették a tanárokat.
A TASZ szakértője, Fernezelyi Borbála arról számolt be, hogy az ilyen esetek továbbra is előfordulhatnak. Sok pedagógussal megpróbálják elhitetni, hogy ha nem fogadják el a jogviszonyváltást, akkor később nem térhetnek vissza a pályára tanítani.
Már a pedagógusok számára kiküldött tájékoztató is félrevezető lehet, amiben az áll, hogy a későbbiekben már nem vonhatják vissza a leadott nyilatkozatukat. Ez viszont nem teljesen igaz, ugyanis a nyilatkozat megtétele csak a meglévő jogviszonyra van hatással.
Ettől még a későbbiekben másutt nyugodtan létesíthetnek új jogviszonyt, és dolgozhatnak pedagógusként
- azok, akik szeptember 29-ig a jelenlegi jogviszonyukat megszüntetik, magyarázta el Fernezelyi Borbála.
Olyan is előfordulhat, hogy a távozó pedagógusoknak azt mondják, hogy nem taníthatnak többé az adott tankerületben, vagy egy adott ideig nem térhetnek vissza az oktatáshoz. Fel szeretnék rá hívni a figyelmet, hogy ez nem így van - se a törvényben, se a tájékoztatóban nem szerepelnek ilyen kikötések.
A státusztörvényben szerepel, hogy 1-3 havi illetménynek megfelelő végkielégítés jár.
Ezzel kapcsolatban is gyakran felmerülnek kérdések. Sokak számára kedvezőtlen lehet a végkielégítésért járó összeg amiatt, hogy ezt már nem a közalkalmazotti jogviszonyra vonatkozó szabályok szerint kapják, hanem a státusztörvény átmeneti rendelkezései szerint. Ettől eltekintve viszont mindenkinek jár végkielégítés abban az esetben, ha a jogviszony megszűnésétől számított 90 napon belül nem létesítenek újat.
A szakértő azt is elárulta, hogy sokan bizonytalanok azzal kapcsolatban, hogy milyen formában kell a nyilatkozatukat benyújtani. Először is ezt csak azoknak kell megtenni, akik nem fogadják el a jogviszonyváltást, és távoznak az állásukból. Másodszor pedig ez lehet írott vagy gépelt dokumentum, amit az iskolaigazgatónak vagy a tankerületnek lehet átadni. A PDSZ segítségül készített egy formanyomtatványt, és erősen ajánlják, hogy a benyújtást követően mindenki kérjen róla egy átvételi nyilatkozatot.
Annak kapcsán, hogy milyen további lehetőségei vannak a szerződést visszautasító pedagógusoknak az oktatásban, ebben a cikkünkben olvashattok.