A nyár felénél járva még mindig akad lehetőség izgalmas és viszonylag olcsó külföldi nyaralásra. Ezekkel a tippekkel és trükkökkel sokat spórolhattok a költségeken.
Nem feltétlen kell egyhavi fizetésbe vagy annál is többe kerülnie egy szuper tengerparti vagy városnézős külföldi nyaralásnak - potom pénzekből is ki lehet hozni néhány külföldön töltött napot.
Az ebben igazán profi Utazómajom.hu oldalának böngészésével összegyűjtöttük, mikre érdemes figyelni, és min tudtok a legtöbbet spórolni.
Mire figyeljetek?
- Vegyétek figyelembe a környező országok kínálta lehetőségeket.
- Gondoljátok át, hogyan juthattok el a legolcsóbban az úti célhoz.
- Ha tehetitek, csökkentsétek a vendéglátóhelyeken való étkezések számát.
- Szállás terén érdemes hostelekben vagy Airbnb-ben gondolkodni.
- Egy pár napos útra ne pakoljátok túl a bőröndöt – ha repülővel utaztok, így a csomagdíjon is spórolhattok.
Hol nyaraltak a nagy magyar költők? — A Balatontól Esztergomig, Koltótól Lillafüredig
Hová érdemes menni?
Bár sokaknak Horvátország jut először eszébe, ha tengerpartról van szó, be kell látni, hogy nem mindig ez a legolcsóbb opció. Számos környező ország is remek lehetőségeket kínál.
Bulgária például kifejezetten jó választás lehet: Burgasz és Várna városai a Fekete-tenger partján fekszenek, ráadásul homokos strandjaikról híresek. Bosznia-Hercegovina is egy ritkábban választott, de kifejezetten pénztárcabarát úti cél – Neum városának partja közvetlenül a tengerhez vezet. És ne feledkezzünk meg Szlovéniáról sem: Koper és Piran is tengerparti város, ráadásul autóval vagy busszal is gyorsan elérhető.
Az utazás költsége – repülő, busz, vagy autó?
A tengerhez sokféleképpen el lehet jutni. Sokan repülőt választanak, de ez nem mindig a legolcsóbb megoldás – főként, ha közeli országba terveztek utazni. Ettől függetlenül érdemes last minute repülőjegyek után nézni.
Ha például Bulgáriába mennétek, a repülő a legjobb választás, mivel ez a leggyorsabb megoldása az odaútnak és a leginkább költséghatékony is. Egy oda-vissza út 15–20 ezer forintból kijön, ha kézipoggyásszal utaztok. A többi felsorolt cél esetében viszont megfontolandó a transzferbusz használata. Szlovéniába például kb. 25 ezer forintért foglalhattok retúrjegyet, és nagyobb csomagot is vihettek. Bosznia-Hercegovinába is elérhető a buszos utazás, de számolni kell a hosszabb menetidővel.
Ha többen utaztok, érdemes elgondolkodni az autós megoldáson is. Horvátország legközelebbi tengerpartjai (Rijeka, Opatija, Crikvenica) autóval 5–6 óra alatt elérhetők. Csoportos utazásnál a benzinköltség megoszlik, kényelmesebb az út, mint egy zsúfolt buszon, és akár 3–4 órát is nyerhettek az utazási időn.
Diákként vonatoznátok a nyáron? Akkor erről a kedvezményről ne feledkezzetek meg
Szállás és étkezés – így spórolhattok
Diákként ritka az all inclusive szálloda, de ez nem gond – inkább a pénztárcádhoz illő opciót válasszatok. Ilyenek például a hostelek és az Airbnb apartmanok.
Nagyjából ezekre az árakra számíthattok 2–3 éjszakás tartózkodás esetén:
- Bulgária (Burgasz/Várna): 20–30 ezer Ft
- Szlovénia (Koper/Piran): 20–30 ezer Ft
- Bosznia-Hercegovina (Neum): 20–25 ezer Ft
- Horvátország (Rijeka/Opatija/Crikvenica): 25–35 ezer Ft
A hostelek és apartmanok sajátossága, hogy általában nem tartalmaznak étkezést, így tudnak ilyen olcsók lenni.
De magán az étkezésen is sokat lehet spórolni: reggelit és ebédet megoldhattok helyi boltokból, pékségekből – ettől persze még simán beleférhet, hogy egyszer étteremben is vacsorázzatok.
+1 tipp: kulturális programok és kedvezmények
A megspórolt pénzt kulturális programokra is elkölthetitek – ha van diákigazolványotok, mindenképp használjátok ki a kedvezményeket. Sok múzeumba, kiállításra akár ingyenesen vagy féláron is bemehettek.