Életrajzi regények és sci-fi
Egy vidéki szakgimnázium biológiatanárnője idén életrajzi regénnyel készül a nyaralására. „Alapvetően pop-zene rajongó vagyok, de Bősze Ádám Nagy zenészek, nagy szerelmek című műve megfogta a tekintetemet, így most ez lesz velem a Balaton-parton” – mesélte.
Bősze Ádám könyve a klasszikus zene kiemelkedő alakjainak életéről szól, na de nem a munkásságukról, hanem a magánéletükről. Szó van benne Beethoven házassági kísérleteiről, Wagnerről és a nehézkes kapcsolatairól, de még Mozart magánélete sem marad feltérképezetlen.
„Sok diákomnak ajánlottam már könyvet, mivel biológiát tanítok, így nem tudok elmenni David Attenborough Egy ifjú természettudós történetei - Állatkerti gyűjtőutak című könyve mellett” – emelte ki a tanárnő. Szerinte ez a mű hasonló kaliberű Gerald Durrell könyveihez, bár egy fokkal szakmaibb annál. Ami pedig szintén kellemes olvasmányélményt nyújthat az Douglas Adams Galaxis Útikalauz stopposoknak című trilógiája.
„Kellően bohókás, de elgondolkodtató témákat is magában foglal” – emelte ki a tanárnő, majd hozzátette, hogy fiatalkora egy kedvenc könyve volt.
Ezt pakold be a strandtáskába: nyári könyvajánló kicsiknek és nagyoknak
Lektűrtől a szépirodalom varázsáig
Egy budai általános iskola és gimnázium magyarszakos tanárnője idén a távol-keleti nőírók műveivel kezd ismerkedni, japán kolléganőjének hatására. Jelenleg Ljudmila Ulickajától a Kukockij esteit olvassa, de úgy fogalmazott: „ha Kukockij túl sűrűszövésű lenne a nyári kánikulában, magammal vihetem a strandra Mocsidzuka Maitól a Telihold kávézót, vagy You Yeong-Gwangtól Az esőpiacot, sőt egy harmadikat is besüllyesztettem a fürdőruhák mellé, Híragi Szanaka könyvét, aminek a címe: Az elvesztett emlékek lámpása.”
Saját tanítványainak - melyben akad alsó- és felsőtagozatos, illetve gimnazista is - a korosztályoknak megfelelően ajánlott, bár kitért arra, hogy náluk az iskolában tartanak heti egy olvasásórát, amikor körbeülnek, könyveket hoznak és azokról beszélgetnek, illetve természetesen olvassák is azokat.
„Utolsó órákon egymásnak ajánlanak könyveket, mert szerintem ez a kulcs: az olvasóvá nevelés legyen személyes. Egyénre szabott könyvajánlatokkal sokkal könnyebb bevonni valakit, mint egy nagy átlagra szabott témával. Igen, van, akiknek nehezen foghatók még a szépirodalmi művek, és nem baj, ha a könnyedebb szövegeken hangolódik, de a legnagyobb örömöm az, amikor a diákjaim mondják ki egyik-másik népszerű ifjúsági lektűrről, hogy az már bizony kevés nekik” – emelte ki.
A tanárnő kiemelte, hogy idén egy negyedikes tanítványának Nógrádi Gábor A bátyám egy zseni és Az öcsém egy zseni könyveket ajánlotta, melyek a diák szerint letehetetlenek voltak.
5-6. osztályosoknak nyárra interaktív könyveket javasolt, ha ki akarnak kapcsolódni, mert ezek bevonják az együttalkotás örömébe az olvasót, ezzel előkészítve a terepet a későbbi helyes olvasói attitűdnek. Példaként Bojti Anna kötetét említette, az Éjszaka az állatkertbent, de akad még bőven ehhez hasonló.
„7. és 8. osztályosoknak Jeanne Teller Semmi és Minden című könyveit szoktam javasolni többek között, vagy a személyes szerelmemet Michael Endétől a Végtelen történetet.” – sorolta a magyartanárnő.
A gimnazistáknak való könyvajánlással kapcsolatban hosszabb gondolatmenettel szolgált, ugyanis az idősebb korosztály esetében már a felnőtt szépirodalmi művek is szóba jöhetnek:
„Azt szoktam javasolni, hogy valami mentén válasszunk: mondjuk lehet az egyetlen szerző, egy téma, de miért ne kezdhetnénk az irodalmi Nobel-díjasokkal? Főleg a kortárs szövegekkel, de mivel finn szakra jártam, nem áll távol tőlem egy jó kis "oldszkúl" Mika Waltari-könyv sem, és aki szereti a történelmet, az nem fog csalódni mondjuk Sinuhe történetében sem. Aki pedig nem egy olvasó-matador, de szereti a nyelveket, azoknak applikációt mutatok, melyen könyvet lehet olvasni idegen nyelven, egyszersmind szavakat tanulni. Én például így frissítem a nyelvtudásomat - és tinikori emlékeimet Agatha Christie életművéről.”
Ez a 10 legjobb gyerekkönyv a BBC listáján
Margaret Atwoodtól Szél Dávidig
"Mivel gimnazistákat tanítok így általában tartalmas és elgondolkodtató könyveket szoktam ajánlani. Sokszor javaslom Margaret Atwood írásait, köztük A szolgálólány meséjét, amely bár nem egy vidám könyv, de sok olyan témát felvet, amivel jó ha foglalkozunk" - mesélte egy Budapesti gimnázium biológiatanárnője. Hozzátette, hogy bár a sorozat is kifejezetten jól sikerült, a könyv sokkal többet tud átadni a felvetett társadalmi problémákkal kapcsolatban.
Ő maga Szél Dávid Tabuk és dilemmák a kamaszok nevelésében című könyvvel készül pihenni. "Azért választottam ezt, mivel a saját gyerekeim is ilyen korban vannak és néha beletörik a bicskám a mindennapi kűzdelemek megoldásába" - fejtette ki.
Ponyvák minden mennyiségben
Egy kül-budai általános iskola és gimnázium magyar és történelem szakos tanára klasszikus ponyvákat ajánlott a diákjainak idén nyárra.
„Azért szeretem ezt a műfajt, mivel nem „nehezít el”, és segít teljesen ellazulni” – fejtette ki. Gyakran ajánlja Rejtő Jenő műveit, akiről tudni lehet, hogy P. Howard és Gibson Lavery néven is publikált. „A három testőr Afrikában, illetve A szőke ciklon című alkotásával nem lehet mellő lőni.” – emelte ki. „Felsőtagozatos diákjaim vannak, kifejezetten kíváncsi természettel megáldva és nagyon szeretik a rejtélyeket. Rejtő Jenő művei klasszikusan olyanok, hogy minden korosztály megtalálja benne a saját számítását.”
Egészen pontosan Az elveszett cirkálót ajánlotta idén a diákjainak. „Mivel történelmet is tanítok, így sokszor előkerülnek nálam a gyerekeknek szánt történelmi regények. A Percy Jackson és az olümposziak sorozatot szoktam ajánlani, mivel könnyű és humoros olvasmány" - emelte ki.
"Én idén Tim Marshalltól A földrajz fogságábant tervezem elolvasni. Már évek óta esedékes" - válaszolta a saját nyári olvasmányával kapcsolatban a tanár. Illetve Adrian Tschaikovsky űroperájának záró kötetével A nemtér uraival tervez a nyárra.
Felesége, aki szintén történelmet és magyart tanít, ugyancsak Rejtőt szokott ajánlani a diákjainak, bár a nagyobbacska lányoknak Leiner Laura könyveit is szokta mondani. "Idén is a Tüskevárat tervezem elolvasni, bár ezt évről-évre megteszem" - mondta a tanárnő. A könyv számára a gyerekkori nyarakat idézi, így elmaradhatatlan kelléke a szünetnek.