A szakképzésben határozatlan idejű, a közoktatásban kétnapos országos sztrájk kezdődik március 16-án.
"A kormány érdemben semmilyen követelésre nem reagált, ezért a PDSZ és a PSZ meghirdették a következő sztrájknapokat – a közoktatásban ÉS a szakképzésben egyaránt" - írják a szakszervezetek a nedolgozzingyen.hu-n.
A sztrájkot a szakszervezetek a kormánnyal folytatott tárgyalások eredményétől tették függővé, szerintük azonban egyik követelésükre sem reagáltak, ezért a közoktatásban kétnapos, a szakképzésben pedig határozatlan idejű sztrájkba kezdenek március 16-án, a tavaly meghirdetett határozatlan idejű pedagógussztrájk első évfordulóján.
A szakszervezetek több mint egy éve követelik többek között a szakképzések közoktatásba való visszacsatolását, szabad tankönyvválasztást, a Nemzeti Alaptanterv átdolgozását és a tanári bérek rendezését, a tüntetések, sztrájktárgyalások és tiltakozások eddig viszont még nem hoztak eredményt. A tanárok béremelését a kormány még mindig az Európai Uniótól és az uniós támogatások megérkezésétől teszi függővé, a rendszer átalakítása és a követelések figyelembe vétele helyett pedig a tanárok munkáját ellenőriznék a januárban bejelentett teljesítményértékelési rendszer bevezetésével. A Belügyminisztérium legutóbbi tervezete szerint a pedagógusok éves teljesítményértékeléskor olyan szempontokat vennének figyelembe, mint a tanárok belső megbeszéléseken, rendezvényeken való részvételének gyakorisága, a szülőkkel kialakított kapcsolat, valamint a diákok felzárkóztatásában és tehetséggondozásában vállalt szerepük, érettségi- és versenyeredményeik, továbbá a túlórák és felkészüléssel töltött órák száma.
Az értékelési rendszerrel kapcsolatban kezdetben felmerült, hogy a rosszul teljesítő tanárok béréből elvonnának, míg a legalább 70 százalékos eredményt elérő pedagógusokat egy éven keresztül magasabb összeggel jutalmaznák, ez az ötlet azonban a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke szerint olyan sok kritikát kapott, hogy végül elvetették. Bár a szakszervezetek továbbra is tiltakoznak az értékelési rendszer ellen, a szakképzésben már zajlik is az oktatók értékelése, hamarosan pedig a közoktatásban is tesztelni fogják.
A tervezett teljesítményértékelési rendszer és a munkabérek eltérítése alkalmatlan a pedagóguspálya vonzerejének helyreállítására, a tanulói eredményesség növelésére, de ezzel a pedagógusbérek ígért felzárkóztatása sem valósul meg, kiszámítható életpályát, előmenetelt pedig végleg nem biztosít
- írja a PSZ és a PDSZ. Szerintük "ameddig a sztrájk tart, addig a kormány nem tudja azt hazudni, hogy amit tervez, abba belenyugodtak a pedagógusok", így a közoktatásban március 16 és 17 között, a szakképzésben pedig március 16-tól határozatlan idejű sztrájkba kezdenek. A szülőktől azt kérik, a kijelölt napokon ne küldjék iskolába a gyerekeiket, a támogatók pedig vonjanak élőláncokat a tiltakozásban részt vevő intézmények köré, hogy láthatóvá tegyék az akcióikat.