A skót kormány a pályakezdőknek korábban 6,86 százalékos, a többieknek pedig 5 százalékos béremelést ajánlott a szakszervezetek 10 százalékos követelése helyett. A januári országos sztrájknapok után ezért gördülő sztrájkba kezdenek az ország pedagógusai.
Gördülő sztrájkba kezdenek a skót tanárok a január 10-i és 11-i sztrájknapokat követően - adta hírül az Edinburgh News.
Hónapok óta húzódik a Skóciában tanító pedagógusok ügye is, akik szeptemberben mondtak nemet először a skót kormány 5 százalékos béremelési ajánlatára. Az országban tanító tanárok ugyanis legalább 10 százalékos béremelést követelnek, ezért szeptemberben, novemberben és decemberben is sztrájkoltak.
Bár a kormány arra hajlandó volt, hogy a korábbi 5 százalékot a pályakezdő tanárok esetében 6,86 százalékra emelje - ami forintban átszámolva évi egymillió forintos plusz összeget jelent -, a tanári szakszervezetek továbbra is megalázónak és kiábrándítónak ítélték az ajánlatot. A tiltakozó akcióik így 2023-ban is tovább folytatódnak annak ellenére, hogy az ország oktatásügyi minisztere, Shirley-Anne Somerville korábban már közölte; ennél magasabb ajánlat egyszerűen nem fér bele a kormány költségvetésébe.
Az Educational Institute of Scotland (EIS) tanári szakszervezet szerint így az általános iskolában tanító pedagógusok január 10-én, a középiskolai tanárok pedig 11-én kezdenek országos sztrájkba, ezt követően pedig egészen februárig gördülő sztrájkot terveznek. Andrea Bradley, a szakszervezet főtitkára szerint egy év alatt mintegy 11 százalékkal, 2008 óta pedig összesen 20 százalékkal csökkent a pedagógusfizetések értéke, az utóbbi időben leginkább a magas infláció miatt.