Czervan Andrea
Czervan Andrea

Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára és Doncsev András sajtófőnök is elment a...

Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára és Doncsev András sajtófőnök is elment a Hallgatói Hálózat keddi szabadegyetemére. A diákszervezet eredetileg Balog Zoltán minisztert hívta el a rendezvényre, a tárcavezető az Educatio kiállításon ugyanis azt mondta a Hallgatói Hálózat képviselőinek, hogy nyitott a párbeszédre.

A minisztérium szerint nem csökken a felsőoktatásra fordított pénz

Halász János a Sirályban tartott beszélgetésen azt mondta: szerinte nincs forráskivonás a felsőoktatásban, összességében 23 milliárddal több pénz jut az egyetemekre és főiskolákra. Ez könnyít a meglevő adósságterheken, lélegzetet ad az egyetemeknek – reagált arra a felvetésre, hogy a a felsőoktatás támogatása 2008 óta reálértéken 51 százalékkal csökkent. Mennyivel csökken idén a felsőoktatási intézmények támogatása? Itt találjátok a listát.

„Az elmúlt húsz évben átgondalatlan volt a felsőoktatás irányítása, egy rossz rendszerbe pumpáltak pénzt. Azt is figyelembe kell venni, hogy mi az, amire szüksége van a gazdaságnak. Ahogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara fogalmazott, ők a megrendelők, bele kell szólniuk abba, hogy hogyan hasznosuljanak a közpénzek" – válaszolt Doncsev András az egyik résztvevőnek, aki arra kért magyarázatot, miért vehet részt az iparkamara a felsőoktatási egyeztetéseken.

Az Oktatói Hálózat egyik tagja szerint a gazdasági igényeket nem lehet előre tervezni, és ha az iparkamara dönti el, hogy mit oktassanak az egyetemeken, akkor a felsőoktatás felsőfokú szakképzéssé fog alakulni.

Hivatalosan nem tárgyalnak a Hallgatói Hálózattal

Pozitívan értékeljük a beszélgetést, most már látjuk, hogy érdemes a hallgatókkal beszélgetni. A véleményeket pedig továbbítani fogjuk a minisztériumnak. Ugyanakkor nem világos számunkra, hogy a HaHa szervezet-e egyáltalán – mondták a minisztérium képviselői az eduline-nak.

Elmondták: a beszélgetés nem tárgyalás, a kormány továbbra is a hallgatók és az oktatók törvényben meghatározott képviselőivel, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) és a Magyar Rektori Konferenciával egyeztet.

"Örülünk, hogy eljöttek beszélgetni, de lényegi információkat és pontos számokat nem kaptunk a felsőoktatással kapcsolatban. Azt állítják, hogy nincs forráskivonás, azonban a Magyar Rektori Konferencia adatai mást mutatnak, a pluszforrásokat pedig nem a működtetésre adják" - mondta Tóth Fruzsina, a Hallgatói Hálózat aktivistája az eduline-nak. Hozzátette: sajnálják, hogy Balog Zoltán miniszter nem ért rá, remélik, legközelebb ő is eljön.

A HaHa folytatja a tiltakozást

A Hallgatói Hálózat január 7-én adott ultimátumot a kormánynak: ha február 8-án délig nem teljesül a hallgatók hatpontos követelése, és a kormány nem kezd tárgyalásokba az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórummal - amelynek a HÖOK és az MRK mellett tagja többek között a Hallgatói és az Oktatói Hálózat, illetve a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is - országos tiltakozásba kezdenek. Hogyan és miért tiltakoznak a hallgatók és középiskolások februárban? Erről itt olvashattok.