Czervan Andrea
Czervan Andrea

Országos hallgatói tiltakozást helyezett kilátásba a Hallgatói Hálózat - a diákcsoport azt követeli, hogy a kormány február 8-ig kezdjen tárgyalásokat a decemberben létrehozott Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórummal. Budapesten és két vidéki egyetemvárosban már ezen a héten fórumokat szerveznek a diákok.

Újabb tiltakozások várhatóak a következő hetekben

Január hetedikén adott ultimátumot a kormánynak a Hallgatói Hálózat: a decemberben megfogalmazott hat pont teljesítését követelik, és azt, hogy a kormány ne csak a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját (HÖOK), hanem a decemberben létrehozott Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórumot (OFEF) tekintse tárgyalópartnernek. A diákszervezet azóta többször hangsúlyozta: ha követeléseik nem teljesülnek, február 11-én országos tiltakozásba kezdenek.

A Hallgatói Hálózat ELTE-s csoportjai szerdáig szabadegyetemi előadásokat szerveznek: a rendezvénysorozat már vasárnap megkezdődött, a horvát egyetemfoglalásokról szóló, Blokád című filmet vetítették le, majd a demonstrációk szervezőivel beszélgettek. Mi ellen és hogyan tiltakoztak a horvát egyetemisták? Erről itt olvashattok.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete február 8-án tart fórumot a közoktatás helyzetéről, Mendrey László, a PDSZ elnöke az eduline-nak azt mondta, a fórumot követően sétát terveznek Eötvös József szobrához.

Vidéki programok: Miskolc és Pécs

Február hatodikán a PDSZ és a Hallgatói Hálózat miskolci csoportja szervez közös fórumot, amellyel a "tanár-diák kapcsolatot" szeretnék erősíteni. A fórumra középiskolai diákokat és hallgatók várnak, mivel "az államosítás és a felsőoktatás problémái mindannyiunkat érintenek" - írják a Facebook-eseményben.

Február 11-én a Pécsi Tudományegyetem bölcsészkarán tart közös fórumot a HaHa helyi csoportja, az Oktatói Hálózat pécsi tagjai, középiskolások és egyetemisták. A „Szabadegyetem Pécs” nevű rendezvényen 20 perces előadások lesznek, a téma a diploma és a diplomások értéke, Pécs és az egyetem kapcsolata, a korszerű köz- és felsőoktatás, az aktív állampolgárság, illetve a mai kultúr-, oktatás- és társadalompolitika összefüggése lesz.

A szabadegyetem után közös tüntetést szervez a HaHa helyi sejtje és a pécsi Középiskolai Hálózat. A hallgatók az egyetemről, a középiskolások pedig délután ötkor a 48-as térről indulnak, és a Széchenyi téren találkoznak. Onnan együtt mennek vissza a bölcsészkarra.

Nem elégedettek a Balog-HÖOK megállapodással

Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter és a HÖOK január 21-én írt alá nyolcpontos részmegállapodást. Ez alapján létrejött egy ideiglenes mandátumú felsőoktatási kerekasztal, amelyben helyet kapott az iparkamara, a Magyar Rektori Konferencia és a HÖOK, a Hallgatói és Oktatói Hálózat azonban nem.

A miniszter és a HÖOK megállapodott abban, hogy azon a tizenhat szakon is lesznek állami ösztöndíjas helyek 2013-ban, amelyeknek az állami támogatását már az idén lenullázta volna a kormány. Ezek közé tartoznak a jogi és gazdasági képzések, a tizenhat szakra majdnem a diákok fele jelentkezik minden évben. A miniszter ezekre ponthatárt állapított meg, amelyek azonban olyan magasak, hogy csak keveseknek lesz esélye állami ösztöndíjasként bejutni. A teljes listát itt találjtátok, a kommunikáció szakról itt, az andragógia, jogász, nemzetközi tanulmányok és közszolgálati szakokról pedig itt olvashattok.

A hallgatók hat pontja

1. Követeljük a köz- és felsőoktatás átfogó reformját!

2. A felsőoktatási férőhelyeket állítsák vissza legalább a 2011-es szintre!

3. Állítsák le a forráskivonást, kompenzálják az elvonásokat!

4. Töröljék el a hallgatói szerződést!

5. Ne korlátozzák az egyetemi autonómiát!

6. Az átfogó reformnak biztosítania kell, hogy az alsóbb osztálybeli családoknak is legyen esélye bejutni a felsőoktatásba.

A részmegállapodás alapján 2013-ban folytatódik a felsőoktatás átfogó átalakítása, bővülnek a források, a kormány pedig speciális programokat indít a hátrányos helyzetű diákok esélyeinek növelésére. A Hallgatói Hálózat szerint azonban a tizenhat szakot továbbra is diszkriminálják, a pénzügyi források még mindig elmaradnak a korábbi évekhez képest. A diákszervezet továbbra is követeli a hallgatói szerződés eltörlését. A megállapodásról a HaHa közleményét itt, az Oktatói Hálózatét pedig itt olvashatjátok.

Mi történt decemberben?

December elején szivárgott ki egy keretszámtervezet, amely 2013-ra mindössze 10 480 teljes ösztöndíjas hellyel számolt. A Hallgatói Hálózat december 10-én az Eötvös Loránd Tudományegyetem lágymányosi campusán, két nappal később a HÖOK a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem aulájában szervezett fórumot.

Mindkét demonstráció hídfoglalásba torkollt, december 12-én a Kossuth térre vonuló tüntetők átlépték a kordonként szolgáló virágládákat, és a parlament felé rohantak. December 17-én a Magyar Rádió épülete előtt demonstráltak a diákok, majd a Színház- és Filmművészeti Egyetemre vonultak, ahol hallgatói fórumot, majd országos diáksztrájkot hirdettek.

December 19-én a középiskolások szerveztek tiltakozást, amely a Magyar Tudományos Akadémia épülete előtt kezdődött, és a Margit hídon ért volna véget. Néhány százan azonban a Batthyány térre mentek, majd lezárták a Lánchidat. A rendőrök három egyetemistát előállítottak. A 2012-es tüntetésekről itt olvashattok.