szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Leggyakrabban a szakdolgozat írásánál, de akár egy beadandó vagy tanulmány készítésénél is felmerülhet a plágium kérdése. Erre mindig nagyon oda kell figyelni, ugyanis a plagizálás komoly jogi következményekkel járhat, ezért megmutatjuk, hogyan tudjátok leellenőrizni a saját írásaitokat.

A magyar nyelv értelmező szótára szerint:

„a plágium a más személy szellemi alkotásának eltulajdonítása, az általa megalkotott műnek v. részeinek felhasználása az eredetire v. a szerzőre való hivatkozás nélkül.”

Az egyetemek mindezt nagyon komolyan veszik és súlyos büntetést szabnak ki érte. A plagizálás azonban véletlenül is előfordulhat, ha például elfelejtitek megjelölni a forrást. Ennek elkerülése érdekében érdemes minden esetben plágiumkeresőt használnotok a kész anyagotok leadása előtt. Ehhez szerencsére számos online kereső is a rendelkezésetekre áll.

KOPI

A KOPI Online Plágiumkereső a Magyar Tudományos Akadémia hivatalos plágiumkeresője, ami regisztráció után bárki számára ingyenesen használható. A program a saját és a mások által feltöltött dokumentumok között keres egyezéseket és összefüggéseket. Továbbá a Wikipédia szövegeivel is össze tudja hasonlítani az írásokat. A KOPI előnye, hogy nyelvfüggetlen algoritmussal rendelkezik, ennek köszönhetően bármely európai nyelven használhatjátok.

Plag

A plag.hu szintén egy online plágium-ellenőrző, amelynek segítségével akadémiai cikkeket tartalmazó adatbázisokkal is összehasonlíthatjátok az írásaitokat. Emellett pedig 129 nyelven lehet vele keresni. Diákok számára a plágium megtalálása mellett szükséges változtatásokat is javasol a program és elérést biztosít azokhoz a forrásszövegekhez, amelyek egyezést mutatnak a dokumentumban.

Az előbb bemutatott programokon kívül használhatjátok még a Dupli Checker-t, amely képes az oldalra feltöltött szövegrészletet összeegyeztetni az interneten megtalálható összes ingyenes forrással. Ez egyszerre azonban csak 1000 szavas szövegek átvizsgálására képes. A Plagium.com oldala pedig 5000 karakter terjedelemig használható, ami kijelöli a gyanús mondatokat és a találatoknál a webes előfordulási helyeket is feltünteti.