szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kompakt oktatási tervezettel szeretnének lehetőséget biztosítani az angol egyetemek hallgatóiknak, hogy a tanulmányaik alatt is tudjanak munkát vállalni. Több egyetemen is kipróbálták a blokkosított rendszert, ami mérhetően sikeresnek bizonyult.

Nem kell külföldre mennünk ahhoz, hogy lássuk, néha mennyi nehézséget tud okozni az egyetemistáknak a tanórák és a munka összeegyeztetése. A hallgatók rendszeresen – leggyakrabban alapképzésen – szembekerülnek olyan problémával, hogy a sok, vagy rosszul elosztott óráik miatt csak igen nehezen tudnak munkát vállalni. A munkáltatók pedig nem mindig látják át ezt a helyzetet, ezért elvárnák a napi nyolcórás munkarendet, miközben nagy valószínűséggel minden nap van legalább egy előadás, amire be kell járni az egyetemre.

Bár itthon is sok lehetőséget tudnak igénybe venni, egyetemistaként a legtöbben már igyekeznek önfenntartóak lenni, vagy legalábbis valamekkora állandó keresettel rendelkezni. Az Egyesült Királyság egyetemi ebben szeretnék támogatni hallgatóikat, egy olyan tanterv kidolgozásával, ami kompaktsága miatt lehetővé teszi, hogy részmunkaidőben nyugodtan dolgozhassanak - számolt be cikkében a The Guardian.

Ezt úgy oldják meg, hogy csökkentik azoknak a napoknak a számát, amikor a hallgatóknak az egyetemen kell tartózkodniuk, így könnyebben tudnak mellette munkát vállalni. Az egész hétre elszórt órák helyett mindössze 2-3 napot kell csak bejárni.

A Monfort Egyetem Leicester már tavaly kísérletezett ezzel az új módszerrel, amiról azt írják, hogy

„A változás lehetővé teszi a kompaktabb beosztást, ami jobban illeszkedik a diákok életéhez. Sokan dolgoznak, és más feladatokkal is rendelkeznek, így az új rendszer megkönnyíti a szervezést."

Az egyetem beszámolója szerint a blokkosított rendszerben részt vevő diákok 10%-kal voltak boldogabbak, mint azok, akik nem vettek részt a kísérletben.

Ez a módszer sok diák helyzetét könnyítheti meg, mivel, míg 2021-ben 34%-uk dolgozott részmunkaidőben az egyetem mellett, addig a 2022-re 45%-ra nőtt a számuk.