Ő mentette fel a két eljárás alá vont egyetemi vezetőt a protekciós etikai ügyben.
A Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) új rektorának kinevezéséig a fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány kuratóriuma Prof. dr. Szabó Lajost, az Egyetem általános rektorhelyettesét kérte fel a rektori feladatok ellátására megbízott rektorként. Ezt a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete BCE Szakszervezeti Bizottsága „megütközéssel vette tudomásul”, írja a 24.hu. Szabót ugyanis a modellváltás egyik legnépszerűtlenebb szereplőjének tartják, akinek számos „erőből áttolt”, az egyetemi autonómiát semmibe vevő intézkedés fűződik a nevéhez, mint a szakok és szervezeti egységek megszüntetése vagy kollégáik távozásának a kikényszerítése.
Szerintük az egyetem négyéves átszervezése során minden fajsúlyos szervezetirányítási döntést „felülről vertek végig” és az általános rektorhelyettes ennek meghatározó aktora és az akadémiai területen talán legfontosabb levezénylője volt. Közleményükben hozzáteszik: Szabó Lajos „kulcsszerepet játszott az elmúlt hónapok etikai ügyeiben is”. „A rektor helyett eljáró másodfokú döntéshozóként két, az Egyetem Etikai Bizottsága által elsőfokon elmarasztalt egyetemi vezetőt mentett fel az etikai vétség elkövetésének vádja alól, megszüntetve a velük szembeni etikai eljárásokat. Döntései indoklása jogilag és etikailag kétséges, azokkal kapcsolatban a közigazgatási bíróság fog állást foglalni” – fogalmaznak. Hozzátéve, szerintük a rektorhelyettes vezető szerepet játszott az ügyről szóló információk elzárásában a belső és a külső közvélemény elől.
A szakszervezeti bizottság ezek után aggasztónak tartja, hogy a kuratórium szerint a megbízott rektor feladata év végéig lezárni az egyetem akadémiai megújításával kapcsolatos folyamatban lévő projekteket, ezt szerintük sokkal inkább a majd kinevezendő új rektor által vezetett csapatnak kéne megtennie. „A Budapesti Corvinus Egyetem jövőjét nem határozhatja meg az etikai botrányba keveredett jelenlegi akadémiai vezetés” – vélekednek. Ezért elvárják, hogy a fenntartó alapítvány érdemi konzultációt folytasson az új rektor személyére vonatkozó elvárásokról. Az egyetem autonómiájának helyreállítására pedig intézményi garanciákat várnak az új rektortól és az alapítvány kuratóriumától is.
(Kiemelt képünk illusztráció, fotó: MTI/Budapesti Corvinus Egyetem)