szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Szegedi Tudományegyetem bölcsészkara és az Eötvös Loránd Tudományegyetem gyógypedagógiai kara vezeti a HVG 2022-es, pedagógusképzéseket indító egyetemekről, főiskolákról készített rangsorát.

Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kara, az ELTE Tanárképző Központja és a Szegedi Tudományegyetem Tanárképző Központja vezeti azt a felsőoktatási rangsort, amelyet a HVG a hallgatók teljesítménye alapján állított össze a pedagógusképzéseket kínáló egyetemekről, főiskolákról. A lista negyedik helyén a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara áll, az ötödik helyen pedig – hármas holtversenyben – a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kara, az Evangélikus Hittudományi Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara végzett.

Ezen a listán nemcsak a tanárszakokat indító intézmények szerepelnek, hanem a gyógypedagógusokat, konduktorokat, tanítókat, óvodapedagógusokat, csecsemő- és kisgyermeknevelőket képző egyetemek, főiskolák is.

A felvett hallgatók pontátlaga egyébként az evangélikus egyetemen a legmagasabb – 439 pont –, a második ebben a részrangsorban az ELTE gyógypedagógiai kara, a harmadik pedig a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola. Az elsőhelyes jelentkezők száma alapján az ELTE Tanárképző Központ vezet, 458-an ezt az intézményt jelölték meg a felvételi lap első helyén – az elsőhelyes jelentkezők száma ezen kívül csak az ELTE Tanító- és Óvóképző Karán haladta meg a háromszázat.

A nyelvvizsgával felvettek aránya a pedagógusképzések rangsorát vezető egyetemeken 78 és 100 százalék között mozog, az Evangélikus Hittudományi Egyetemen az összes, idén bekerült hallgatónak volt nyelvvizsgája, de a rangsor élén álló ELTE-karon is 97 százalék a nyelvvizsgázottak aránya.

Oktatói kiválóság: Szeged, ELTE, Pécs

Az oktatói kiválóság alapján összeállított rangsort négy bölcsészkar vezeti – a Szegedi Tudományegyetemé, az ELTE-é, a Pécsi Tudományegyetemé és a Debreceni Egyetemé. Az ötödik helyen a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem végzett.

A tudományos fokozattal rendelkező oktatók aránya az ELTE BTK-n a legmagasabb, majdnem 95 százalékos, ám – mivel a karon több mint 1600-an tanulnak – az egy tudományos fokozattal rendelkező oktatóra jutó hallgatók száma viszonylag magas. Az MTA-címmel rendelkező oktatók aránya a Szegedi Tudományegyetem bölcsészkarán a legmagasabb, azt a Debreceni Egyetem és az ELTE bölcsészkara követi.

Mi alapján áll össze a rangsor?

A kari rangsor idén is a hallgatói és az oktatói alrangsorból áll össze. A HVG felsőoktatási rangsorának készítői számos szempontot vettek figyelembe: az elsőhelyes jelentkezők számát, a felvettek pontátlagát, a nyelvvizsgával felvettek arányát, a tanulmányi versenyen helyezettek számát, a tudományos fokozattal rendelkező oktatók számát és arányát, az egy - tudományos fokozattal rendelkező - oktatóra jutó hallgatók számát, valamint az MTA-címmel rendelkező oktatók arányát.

A HVG ismét elkészítette a legjobb főiskolák és egyetemek rangsorát, amelyben az intézményi, kari, képzésterületi és szakos rangsorok mellett minden fontos gyakorlati tudnivalót megtaláltok az alap- és mesterszakokról, a felvételitől egészen a továbbképzési lehetőségekig. A HVG Diploma 2022 rangsort keressétek az újságárusoknál vagy rendeljétek meg itt, a kiadótól.