szerző:
Eduline

"Tudni kell, hogy mi hol van benne, nehogy azzal menjen az idő az írásbelin, hogy azt nézegetik, pontosan mi merre van az atlaszban" - mondta a történelmi atlasz használatáról Kiss János, a Studium Generale történelem szekciójának vezetője, aki azt tanácsolja, hogy érettségi előtt legalább 2-3-szor nézzék át az atlaszokat a vizsgázók.

Ahogyan arról korábban már írtunk, a történelmi atlaszokra vonatkozó (módosított) jogszabály szerint a 2018-as tavaszi érettségin a diákok nemcsak az állami kiadó által kifejlesztett, kronológiai adattáblázatot nem tartalmazó – és több szakmai szervezet, pedagógus által kritizált – középiskolai történelmi atlaszt használhatják, hanem a régebbi kiadásúakat is.

A középszintű töriérettségi összes esszéfeladatának megoldását itt találjátok.

Itt ellenőrizhetitek, jól oldottátok-e meg a rövid feladatokat.

A töriérettségiről itt találjátok folyamatosan frissülő tudósításunkat.

Kádár János beszéde és Lázár János városa a töriérettségi feladatai között.

Nyilasuralom, KGST-országok, etnikai változások a töriérettségi második részében.

Könnyű feladatsort kaptak töriből az érettségizők, de egy-két kérdés becsapós lehet.

Pánik, piros atlaszok, kabalaállat: így indult a töriérettségi.

Emiatt is érdemes jó előre átgondolni, melyik atlaszt használjátok majd élesben, az érettségin. Kiss János, a Studium Generale történelem szekciójának vezetője szerint a Mozaik Kiadó piros atlasza az, amelyik a leghasznosabb, ebben van a legtöbb információ. "A piros mozaikos atlasz középszinten rengeteg mindenre jó. Abból nagyon sok mindent ki lehet nézni. Talán ezért sem szokott ott lenni a bizottságnál, hiszen túl sok segítség szokott ez lenni az érettségizőknek, túl sok ábra meg kronológia van benne" - mondta Kiss János, hozzátéve, "ezt az atlaszt egyrészt nagyon nehéz is beszerezni, inkább már kézről kézre jár. Azt javaslom, hogy érdemes eggyel korábban érettségizett évfolyamot megkérdezni, hogy van-e náluk. Írásbelin nem vehetik el, de szóbelin, ha úgy van, akkor szólhatnak, hogy azt inkább ne, és akkor adnak sajátot".

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

A szekcióvezető a Mozaik atlaszán kívül a Cartographia-atlaszokat is ajánlja. A megfelelő atlasz kiválasztása mellett azonban az is fontos - tette hozzá Kiss János -, hogy "tudni kell, mi hol van benne, nehogy azzal menjen az idő az írásbelin, hogy azt nézegetik, pontosan mi merre van az atlaszban". Ezért tehát fontos, hogy ne az érettségi napján kerüljön először a kezetekbe az adott történelmi atlasz, ugyanis a keresgéléssel értékes percek mehetnek el.

A történelemérettségi feladataiban (és a szóbelin is) a források között szerepelnek térképek is, ezért is fontos, hogy ne legyen számotokra új egy-egy történelmi atlasz. A szekcióvezető azt tanácsolja, hogy érettségi előtt legalább kétszer-háromszor olvassátok át az atlaszokat.

Puhítottak a szabályokon, ennek örülni fognak a történelemből érettségizők

Lényegében bármelyik középiskolai történelmi atlaszt lehet használni az idei őszi és a 2018-as tavaszi érettségin - legalábbis ez derül ki abból a jogszabálymódosításból, amely kedden jelent meg a Magyar Közlönyben.

Mire érdemes használni az atlaszokat?

Értelemszerűen a térképek és a sokat emlegetett kronológia az, amiben biztos mankót nyújthat egy atlasz. Kiss János szerint a térképek azért lényegesek, mert rengeteg plusz információt tartalmaznak, "a konkrét tartalmi kérdésekre is hasznos információkat lehet kinyerni belőlük, hiszen számos csata is megtalálható az atlaszokban. Ez egy hatalmas segítség, nem kell mindent fejből tudni".

180 nehéz perc

A középszintű töriérettségi írásbelijét 180 perc alatt kell megoldanotok, a rendelkezésére álló időt tetszés szerint oszthatjátok meg az egyes feladatok között. Az írásbelin és a szóbelin megszerezhető pontok száma középszinten 100 és 50 pont, az írásbelire adható 100 pont pedig 50-50 arányban oszlik meg a teszt és az esszék között.

További információkat a történelemérettségiről itt olvashattok. A 2018-as érettségiről pedig itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Ilyen lesz a 2018-as érettségi történelemből: szabályok, feladatok és pontok

Milyen feladatokat kaptok majd az idei középszintű töriérettségin? Mennyi időtök lesz a megoldására, milyen témakörök kerülhetnek elő a vizsgán, és milyen segédeszközöket használhattok? Itt találjátok a legfontosabb infókat. Milyen feladatok leszenek? Az írásbeli feladatsort kb. 60%-ban a magyar, kb. 40%-ban pedig az egyetemes történelemhez kapcsolódó feladatok alkotják.

Középszintű történelem szóbeli érettségi felk - eduline.hu

Online képzés célja: Ez az online érettségi felkészítő tanfolyam segít a vizsga előtti ismétlésben, átfogó képet ad számodra a 17 fő témáról, valamint típusfeladatokkal be is gyakorolhatod azokat. | | Érettségi, nyelvvizsga , Érettségi felkészítők , Középiskola, érettségi felkészülés