Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Megőrizte helyét a hazai felsőoktatási intézmények rangsorában, és továbbra is a Dunántúl meghatározó oktatási...
Megőrizte helyét a hazai felsőoktatási intézmények rangsorában, és továbbra is a Dunántúl meghatározó oktatási, tudományos, művészeti, valamint kutatási központjaként működik a Pécsi Tudományegyetem (PTE) - írta az intézmény pénteki közleményében.
A pécsi a tudományegyetemek között a negyedik, abszolút sorrendben az ötödik helyen áll. Hozzátették: a jelentkezők száma az elmúlt évhez képest 20-21 százalékkal esett vissza, a felvett hallgatók 18, az állami ösztöndíjjal tanulók 7 százalékkal vannak kevesebben, mint tavaly.
Idén szeptemberben mintegy 4700 hallgató kezdheti meg tanulmányait a PTE-n, közülük 3780-an állami ösztöndíjasok lesznek, a felvettek 80 százaléka nappalira jár majd. Alapképzésen az elsősök 60 százaléka vesz részt, 971-en mesterképzésére iratkozhatnak be.
A PTE karai közül az Általános Orvostudományi Karra a tavalyinál kilenc százalékkal több diákot vettek fel, ugyanott állami ösztöndíjasként az előző évinél 11 százalékkal többen tanulhatnak. Az egészségtudományi, a műszaki és a közgazdaságtudományi karon az összlétszám 2-8 százalékkal csökkent.
A pécsi egyetem legnépszerűbb szakjai között van az általános orvos, a jogász, a pszichológia, és az idén is jelentős érdeklődés volt az ápolás és betegellátás-gyógytornász, a gazdálkodási és menedzsment, a mérnökinformatikus, a biológia-, a földrajz- és az anglisztikaképzés iránt.
Nagy volt a túljelentkezés több kis létszámú szakon: a nemzetközi tanulmányokra tizenháromszor, a fogorvos, az ápolás és betegellátás, a csecsemő- és kisgyermeknevelő, a turizmus-vendéglátás, a filozófia, a germanisztika, a kerámiatervezés, a belsőépítész, és egyebek mellett a grafikusművész szakra nyolc-tizenkétszer többen jelentkeztek, mint ahány helyet hirdettek.
Az egyetem kitért arra, hogy "elsősorban a bizonytalan gazdasági helyzet és a felsőoktatást érintő változások miatt" az általános felvételi eljárásban jelentősen visszaesett az önköltséges szakokra jelentkezők száma.
Megjegyezték, hogy a PTE több mint 300 szakán pótfelvételi eljárásban várja azokat a jelentkezőket, akik nem jutottak be a választott képzésre, vagy nem is próbálkoztak az általános eljárásban.
Hozzáfűzték, hogy az önköltség előteremtésében segítséget nyújt a diákhitel, és az egyetem is részt vesz a tehetséges diákok támogatásában. Száz önköltséges hallgató rektori ösztöndíjban részesül, emellett több kari, vállalati támogatási lehetőséget is kínálnak.