Angolból, németből vagy esetleg más idegen nyelvből érettségiztek idén és nem tudjátok, hogyan gyakoroljatok? Semmi pánik, mutatunk pár remek lehetőséget, amivel készülhettek a megmérettetésre!
Már csak egy hónap van hátra az érettségi szezon kezdetéig, ilyenkor kezdik a legtöbben az utolsó pillanatos felkészüléseket. Nem kell aggódni, mutatjuk milyen gyakorlási lehetőségekkel érdemes készülnötök, ha idén érettségiztek angolból, németből, olaszból, franciából vagy valamilyen egyéb nyelvből.
Korábbi évek feladatsorai
Ahhoz, hogy tökéletesen elsajátítsátok az általatok tanult idegen nyelvet, folyamatosan foglalkoznotok kell vele és nap mint nap gyakorolnotok. A jól sikerült nyelvvizsga és érettségi kulcsa is a folyamatos gyakorlás, amihez hasznos segítséget tudnak nyújtani az Oktatási Hivatal oldalán az előző évek összegyűjtött érettségi feladatsorai. Azért érdemes elővenni őket, mivel a nyelvi vizsgák többnyire ugyanazokból a modulokból állnak:
- szövegértésből,
- hallott szövegértésből,
- és nyelvtani- szövegalkotási feladatokból.
Ha májusban bármelyik idegen nyelvből érettségi vizsgát tesztek, akkor az OH oldalán évekre lebontva tudtok keresgélni a feladatok között. Érdemes mindig az előző évi tavaszi vagy őszi érettségi nyelvi feladataival kezdeni, mivel így kevesebb eséllyel bonyolódtok majd bele, hogy melyik feladatlappal gyakoroltatok már.
Az időszaki bontás mellett a hivatal szintezve is külön szedte az érettségi feladatokat, így külön tudtok a középszintű, illetve az emelt szintű feladatok között kutatni.
A klasszikus angol, és német érettségi feladatok mellett olyan nyelvekre is tudtok készülni itt, mint a:
- beás nyelv,
- orosz nyelv,
- bolgár nyelv,
- finn nyelv,
- holland nyelv,
- horvát nyelv,
- japán nyelv,
- kínai nyelv,
- lengyel nyelv,
- lovári nyelv,
- portugál nyelv,
- román nyelv,
- spanyol nyelv,
- latin nyelv,
- héber nyelv,
- olasz nyelv,
- szerb nyelv,
- szlovák nyelv,
- szlovén nyelv,
- újgörög nyelv.
A fent felsoroltakhoz ezen a linken keresztül érhetitek el a feladatlapokat és a megoldásokat.
Tucatnyi feladatsorral készülhettek az utolsó hetekben az írásbeli érettségikre
Hogy fogjak neki?
Ahogy azt már fentebb említettük is, a nyelvi érettségik négy részből állnak. A feladatlapok kitöltésére középszinten összesen 180 perc áll a rendelkezésetekre, az emelt szintű vizsgánál pedig összesen 240 percetek lesz. A részvizsgákat rövid szünetekkel tagolva kapjátok meg élesben, így érdemes lehet hasonló taktikával nekifogni a gyakorlásnál is.
Az egyes vizsgarészekre ennyi időt kaptok közép- és emelt szinten:
Középszint:
- szövegértés – 60 perc
- nyelvhelyesség – 30 perc
- hallott szövegértés – 30 perc
- íráskészség – 40 perc
Emelt szint:
- szövegértés – 70 perc
- nyelvhelyesség – 50 perc
- hallott szövegértés – 30 perc
- íráskészség – 90 perc
Érdemes lehet telefonnal mérni az időt, hogy beleférjetek a részvizsgákra kiszabott időkeretbe.
Természetesen, ha nagyon fárasztónak ítélitek, hogy egyszerre írtok végig a 180 vagy 240 percet, akkor akár szét is bonthatjátok, de a tavaszi szünetben érdemes lehet egy-két délutánt rászánni, hogy egyben is megnézzétek, hogyan teljesítetek rajta.
Érettségi 2025: milyen eredményt kell elérnem, hogy a nyelvi érettségim nyelvvizsgának számítson?
Filmek, appok, könyvek
A vizsgára való felkészülésben a legjobb, amikor hasonló típusú feladatokat végzünk, viszont, ha a hosszútávú nyelvtudás a célotok, akkor érdemes más gyakorlási metódusokat is bevetnetek. Rengeteg applikációt fejlesztettek ki már, amikkel kifejezetten jól lehet nap mint nap gyakorolni, de az is sokat tud segíteni, ha a filmeket az általatok tanult idegen nyelven nézitek. Feliratot is jó, ha kapcsoltok hozzá, így olvasva is rögzülnek majd a kifejezések.
Egy ponton túl az is nagyon hasznos, ha angolul kezdtek el ponyvaregényeket olvasni, illetve olyan könnyebb olvasmányokat, amiknek a megértése sikerélményt nyújt.