Online már elindult az ügyintézés, személyesen azonban csak április második hetében lesz. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az első osztályba készülő általános iskolások beiratkozásáról.
Április 10-én (csütörtök) és 11-én (péntek) szervezik meg a beiratkozásokat az általános iskolák azoknak a tanköteles korú gyerekeknek, akik 2018.09.01 és 2019.08.31. között születtek és így 2025. szeptember 1-jén kezdik az első osztályt.
A hatévesek tankötelezettsége alól csak azok a gyerekek mentesülnek, akiknek a szülei január 20-ig kérvényezték a plusz egy év óvodát és azt a benyújtott dokumentumok vagy a szakszolgálati vizsgálat alapján az Oktatási Hivatal jóváhagyta, így ők a következő nevelési évre is óvodában maradnak.
Mindenki másnak azonban be kell iratkozni a körzetes vagy a kiválasztott iskolába online és személyesen is.
Hol, hogyan kell online beiratkozni?
Bár nem kötelező, de a személyes ügyintézést jelentősen megkönnyíti, ha a szükséges adatokat előzetesen feltöltitek a Kréta rendszerébe. Ha még nincs Kréta-hozzáférésétek, akkor e-Ügyintézés felületén a jobb felső sarokban kattintsatok a Bejelentkezés gombra. Itt tudtok ideiglenesen regisztrálni, majd a BAI-folyamatot kiválasztva benyújtani a kérelmeteket a kiválasztott intézményhez. Ellenben ha már rendelkeztek Kréta-hozzáféréssel (például idősebb gyerek által), akkor a KRÉTA belépési azonosítóval lépjetek be az e-Ügyintézés felületére és ott szintén a BAI-folyamatot kiválasztva tudjátok a beiratkozást intézni.
Itt tudtok nyilatkozni többek között a leendő elsős napi étkezéséről, hogy etikára vagy hittanra járjon, de itt rendelkezhettek arról is, hogy mely hozzátartozók mehetnek érte és vihetik el az iskolából a gyereket.
Ennek menetéről ide kattintva találtok bővebb információt.
Az online beiratkozás kiváltja a személyeset?
Bár az online beiratkozás során tulajdonképpen mindent feltöltötök és mindenről nyilatkoztok, ami szükséges, ez mégsem váltja ki a személyes ügyintézést, amin a leendő elsősnek nem kell megjelennie, viszont mindkét szülőnek vagy gondviselőnek igen. Itt nyilatkoznotok kell a közös felügyeleti jogról, vagy amennyiben elváltatok/egyedül nevelitek a gyereketek, akkor a gyámhivatalnál kérhettek egy nyilatkozatot a szülői felügyeleti jog gyakorlásáról, vagy a másik szülő halotti anyakönyvi kivonatát, esetleg a gyámhivatal határozatát, a bíróság ítéletét. Amennyiben pedig az egyik szülő külföldön él, akkor is szükséges nyilatkoznia vagy személyesen, vagy pedig online.
Mindezek mellett a személyes folyamat során kell bemutatnotok a beiratkozáshoz szükséges hatósági igazolványokat, dokumentumokat, illetve a nyilatkozatok eredeti példányát is.
A szükséges dokumentumok a következők lehetnek:
- a gyerek születési anyakönyvi kivonata, vagy személyi igazolványa, esetleg útlevele
- a diákigazolvány igényléséhez szükséges NEK-adatlap
- a gyerek lakcímkártyája
- TAJ-kártyája
- az iskolába lépéshez szükséges fejlettség elérését tanúsító igazolása (ez lehet óvodai szakvélemény, nevelési tanácsadás keretében végzett iskolaérettségi szakértői vélemény)
- sajátos nevelési igényű gyerekek esetén a Szakértői Bizottság szakértői véleménye.
Természetesen ezeken kívül az iskola kérhet más dokumentumokat is. Erről az iskolák honlapján találtok információkat.
Honnan tudom, hogy melyik a körzetes általános iskola?
Az állami általános iskolákba körzethatárok alapján lehet beíratni a gyerekeket. Ez azt jelenti, hogy egy adott intézménybe elsősorban azok a gyerekek kerülhetnek be, akiknek az állandó lakcíme az iskola körzetében van, és ez megegyezik legalább az egyik szülő vagy törvényes gondviselő állandó lakcímével.
Az Oktatási Hivatal oldalán könnyen rákereshettek arra, hogy nektek melyik a körzetes általános iskolátok. Nincs más teendőtök, mint megadni a települést és annak az utcának a nevét, ahol éltek, így a rendszer kiadja majd, hogy melyik az utcához tartozó körzetes iskola.
Jelentkezhettek egyébként körzeten kívüli intézménybe is, de ez sajnos nem jelent biztos felvételt, hiszen ott is a körzetes gyerekeket részesítik előnyben, és csak az üres helyeket tölthetik fel körzeten kívüli diákokból.
Ha bekerültök, azt a Kréta e-Ügyintézés felületén benyújtott kérelemnél látjátok, ha a státusz a „Határozat kész” állapotot mutatja.