Május 16-án a kémiaérettségivel folytatódnak az írásbelik, összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat. A mai kémia érettségi nap szakmai támogatását köszönjük a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának.
Reggel 8-kor kapják meg az érettségizők a közép-és az emelt szintű feladatsort kémiából. Középszinten a feladatok megoldására a diákoknak 150, míg emelt szinten 240 perce lesz.
Itt van minden eddigi érettségi nem hivatalos és hivatalos megoldása |
|
A Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karával együttműködő partner középiskoláiban dolgozó szaktanárok azt mondták, hogy érdemi változás nem történt a kémiaérettségi szerkezetében: a számolási és elméleti feladatok arányai valamint a szerves szervetlen és általános kémiai arányok is a korábbihoz hasonlóak maradtak.
Azonban néhány olyan téma, ami korábban a középszintű érettségiben szerepelt, átkerült az emelt szintű érettségi tematikájába, ezáltal a középszintű érettségi várhatóan egy kicsivel könnyebb lesz. A középszintű írásbeli feladatsorra szánható idő két óráról két és fél órára növekedett, ami szintén könnyebbséget jelent a diákok számára.
További újdonság, hogy középszinten kémiából is kiváltható a szóbeli érettségi egy része projektmunkával, amire korábban csak biológiából volt lehetőség.
Milyen típusú feladatok lesznek az írásbelin?
A középszintű kémia írásbeli általános, szervetlen és szerves kémiai kérdéseket tartalmaz, és olyan feladatok is szerepelnek benne, amelyek a környezetkémiához vagy éppenséggel hétköznapi élethez kapcsolódnak.
Az kémiaérettségin a következő négy témakör anyaga szerepelhet:
- általános kémia: például a kémia reakciók, oldatok, kristályrácsok
- szervetlen kémia: például a hidrogén, a fémek, az oxidok, a nitrogén, a szén és a foszforcsoport ismerete, de emelt szinten például a szilíciumot is tudni kell.
- szerves kémia: például a benzol, alkoholok, nitrogén tartalmú szerves vegyületek
- lémiai számítások: például az anyagmennyiség képlete vagy Avogadro törvénye középszinten, emelt szinten többek között a Faraday törvényeket is ismerni kell
A feladattípusok közül az alábbiakra számíthatnak a diákok:
- feleletválasztásos kérdések (ezen belül egyszerű, akár fejben is megoldható számítási feladat is lehetséges);
- táblázat-kiegészítés;
- tanult reakcióegyenletek kiegészítése;
- elemző feladatok (kísérletelemzés, táblázatok, illetve diagramok elemzése, anyagok összehasonlítása, a jelenségek magyarázata stb. rövid szövegalkotási feladat formájában);
- esettanulmány típusú problémafeladat (például egy kémiával foglalkozó újságcikk) értelmezése, és a hozzá kapcsolódó kérdések megválaszolása);
- számítási feladatok (szöveges feladatok és feleletválasztásos kérdések egyaránt).
Fontos tudni, hogy az írásbeli feladatsorban lesz egy alternatív feladat, amelynek egyik része kémiai anyagismeretet igényel, míg a másik részénél számolni kell. Minden vizsgázó azt a részt oldja meg, amelyik számára szimpatikus.
Hogyan pontozzák a kémiaérettségit?
Az írásbeli feladatsor emelt- és középszinten is 100 pontos. Hogy az elmélet és a számítás milyen arányban fordulhat elő középszinten, azzal kapcsolatban érdemes tudni az alábbiakat:
- Az összpontszám legfeljebb 20-40 százaléka számításos feladat (aki az alternatív feladat számításos részét választja, annak 40, aki az elméletit írja, annak pedig 20)
- 60-80 százalékát a pontoknak elméleti feladatokkal lehet megszerezni.
- A feleletválasztásos kérdések pontaránya az elméleti feladatokon belül minimum 15%.
- Az alternatív feladat maximum 15 pontos lehet.
- Egy-egy feladat maximum 20 pontot érhet.
Kémiából emelt szinten a középszinthez hasonló feladatokra számíthatnak a diákok. A feladatok összeállításánál azonban legalább 4 számításos feladatot tartalmaz, amelyek a 100 pontból körülbelül 40-50 pontot tesznek ki. Ebből következik, hogy az elméleti feladatokkal mintegy 50-60 pontot szerezhetnek a vizsgázók.
Az elméleti feladatok a következők lehetnek emelt szinten:
- Feleletválasztásos kérdések
- Táblázatos feladat, egyenletkiegészítés
- Elemző feladatok
- Esettanulmány
Milyen segédeszközöket lehet használni az írásbelin?
A kémiaérettségin mind közép, mind pedig emelt szinten a függvénytáblázatot és a periódusos rendszert elő lehet venni, és a számításoknál szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas számológépet lehet használni.
És, hány pontos a szóbeli kémiából?
A szóbelin szinttől függetlenül 50 pontot szerezhetnek a diákok. Középszinten a vizsgázók a tétel kifejtése után választhatnak vagy bemutatják a projektmunkájukat vagy pedig megoldják a gyakorlati feladatot. Az emelt szinten érettségizők egy 3 kérdésből álló tételt húznak, amelyben a szóbeli felelet mellett tartalmaz egy kísérletet és problémamegoldó feladatot is.
Hogy végül milyennek érezték a diákok a kémiaérettségit emelt szinten, arról ebben a cikkünkben olvashattok.
A bioszérettségivel részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk: