szerző:
Kurucz Tünde
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Március 4-én kezdődnek a szóbelik azokban a középiskolákban, ahol ez a felvételi eljárás része.

Nagyon jó központi írásbelit kellett írni ahhoz, hogy valakit behívjanak a szóbelire a legjobb középiskolákban. Például a HVG 2024-es középiskolai rangsorában a harmadik helyet megszerző ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnáziumba például a honlapjukon közzétett információk szerint a nyolcosztályos gimnáziumba jelentkező 322 tanuló (negyedikesek) közül csak azokat a diákokat hívják be a szóbelire, akik a központi felvételi vizsgán legalább 89 pontot szereztek, míg a 6+1 évfolyamos gimnáziumba jelentkező (hatodik osztályos) 306 tanuló közül csak az írásbelin legalább 80 pontot elért diákok szóbelizhetnek.

Ezek után felmerül a kérdés, hogy kell-e készülni a szóbelire? Általánosságban elmondható, hogy a szóbeli felvételi függ az intézménytől, van olyan intézmény ahol tételek is vannak (főleg a különböző tagozatokon), de van olyan ahol inkább a kompetenciákat nézik, és akad olyan is, ahol inkább az elbeszélgetésen van a hangsúly.

Például az ELTE Apáczai Csere János Gimnázium hat évfolyamos képzésénél arra kíváncsiak a vizsgáztatók a szóbelin, hogy mennyire jó a diák szövegértelmezése, problémamegoldó-képessége és egyébként mi iránt érdeklődik.

A Veres Pálné Gimnáziumban pedig a hatodikosoktól azt kérik, hogy a szóbelire hozzák magukkal a diákigazolványukat, egy arcképet, az okleveleiket, illetve a sikereiket bemutató néhány dokumentumot, 1-2 füzetet.

A szóbeli érdemes mindig alaposan megnéznetek az adott középiskola honlapját, ahol a felvételi információk között szerepel, hogy a szóbelire kell-e külön, és ha igen, akkor miből érdemes készülni.

Ha kíváncsiak vagytok arra, hogy a korábbi években milyennek érezték a diákok a szóbeli felvételit, akkor a sulinavigátor oldalán megtehetitek. Itt külön intézményre is tudtok szűrni.